16th Dhaka International Film Festival, 2018
Section List

Asian Film Competition

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. A Letter to The President Roya Sadat Afghanistan 83 min. 2017
2. Sun Flower Zhang Luoping China 82 min. 2017
3. Tramontane Vatche Boulghourjian France, Lebanon 106 min. 2016
4. Love and Shukla Jatla Siddartha India 111 min. 2017
5. A Death In the Gunj Konkona Sensharma India 105 min. 2016
6. Asphyxia Fereydoun Jeyrani Iran 108 min. 2007
7. Take Off Ehsan Abdipour Iran 88 min. 2016
8. Tabestan-e Dagh (Searing Summer) Ebrahim Irajzad Iran 83min. 2017
9. Tunku Kyrsya( Night Accident) Teair Bek Birnazarov Kyrgyzstan 90 min. 2017
10. Good Bye Katmandu Nabin Subba Nepal 129 min. 2017
11. Bomba (The Bomb) Ralston Gonzales Jover Philippines 95 min. 2017
12. Bacanou (Sea Serpents) Joseph Israel Laban Philippines 93 min. 2017
13. Daha (More) Onur Saylak Turkey 112 min 2017
14. Zer Kazim Oz Turkey 110 min. 2017
15. Only Man go to the Grave Abdulla Al Kaabi UAE, Iran 80 min. 2016
16. Blood and the Moon Tommaso Cotronei Yemen, Italy 76 min. 2017

 

Retrospective

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. L’arbre  (The tree) Julie Bertucelli France 100 min 2010
2. Dernière nouvelles du cosmos (Latest news from cosmos) Julie Bertucelli France 85 min 2016
3. La fabrique des juges (the Juge production unit) Julie Bertucelli France 67 min 1997
4. La cour de babel (The Babel’s school yard) Julie Bertucelli France 89 min 2013
5. La naissance des pieuvres (The birth of octopus) Céline Sciamma France 85 min 2007
6. Bande de filles (Girls band) Céline Sciamma France 113 min 2014
7. Tomboy Céline Sciamma France 82 min 2011

 

Bangladesh Panorama

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Chitkini (Rest in Silence) Sajedul Awwal Bangladesh 98 min. 2017
2. Swatta Hashibur Reza Kallol Bangladesh 120 min. 2017
3. Meyeti Ekhon Kotahay Jabe Nader Chowdhury Bangladesh 123 min.
4. Khancha Akram Khan Bangladesh 110 min. 2017
5. Bhuban Majhi Fakhrul Arefeen Khan Bangladesh 114 min. 2017
6. Kaler Putul (Dangling By a String) Aka Reza Ghalib Bangladesh 125 min. 2017
7. Halda Tauquir Ahmed Bangladesh 98 min. 2017
8. Ekjon Kobir Mrityu (Death of a Poet) Abu Sayeed Bangladesh 72 min. 2017
9. Rina  Brown Shameem Akhtar Bangladesh 135 min.
10. Shohagir Goyna (Shohagi’s Ornament) Lata Ahmed Bangladesh 92 min. 2016

 

Cinema of the World

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. El Cruce De La Pampa (Across The Pampas) David Bisbano Argentina 89 min. 2016
2. The Migrumpies Arman T. Riahi Austria 99 min. 2017
3. The Land Of The Enlightened Pieter-Jan De Pue Belgium 57 min. 2017
4. Kazarken (As We Dig) Goldem Durmaz Belgium, France 91 min. 2016
5. Mavi Sessizlik (Blue Silence) Bulent Ozturk Belgium, Turkey 93 min. 2017
6. Waiting for the Sun Kaspar Astrup Schroder Denmark ,China 93 min. 2017
7. Return of A President after the coup in Madagascar Lotte Mik-Meyer Denmark, South Africa, France, Madagascar 78 min. 2017
8. Muhi: Generally Temporary Rina Castelnuova-Hollander & Tamir Elterman Germany 87 min. 2017
9. Wie Bojen im meer (Drifting Generation) Stella Nikoletta Drossa Greece, Germany 92 min. 2017
10. Reservation Nikhil Manjoo Lingegowda India 91 min. 2016
11. Akkammana Bagya (Akkamma’s Fate) C.V Nandeeshwar India 116 min 2017
12. Benche Thakar Gaan (The Song of Life) Abhijit Guha , Sudeshna Roy India 115 min 2016
13. Bhasmasur Nishil Sheth India 75 min. 2017
14. Pimpal Gajendra Ahire India 94 min. 2017
15. Revelations Vijay Jayapal India 118 min. 2016
16. Uppina Kagada (Sand Paper) B. Suresha India 123 min. 2016
17. Tope (The Bait) Buddhadeb Dasgupta India 88 min. 2016
18. And They Made Classics Ratnottama Sengupta India 60 min. 2017
19. Teen Aur Aadha (Three and a Half) Dar Gai India, Ukraine 119 min. 2017
20. Walking on String Ahmad Reza Motamedi Iran 105 min. 2017
21. Kupal Kazem Mollaie Iran 81 min. 2017
22. Rag-e Khaab (Subdued) Hamid Nematollah Iran 104 min. 2017
23. Almaz Kaz (The Diamond Sword) Rustem Abdrashev Kazakhstan 134 min. 2017
24. Returnee Sabit Kurmanbekov Kazakhstan 95 min. 2017
25. Joy B.Chinguun Mongolia 82 min. 2017
26. Shift Nyamdavaa Baasansuren Mongolia 85 min. 2017
27. You will Never Walk Alone Enkhdalai Mijiddalai Mongolia 92min. 2017
28. House of Norway Jan Vardoel Norway 80 min. 2017
29. Handle With Care Arild Andersen Norway ,Denmark,
Netherlands
102 min. 2017
30. Nabubulok (The Decaying) Sonny Calvento Philippines 95 min. 2017
31. Still, we are migrant workers Jong-Man Choi (Manie) South Korea 83 min. 2017
32. Journey Into Dream Shekh Al Mamun South Korea, Bangladesh 68 min. 2017
33. El Espiritu Dela Mojiganga (The Spirit of Mojiganga) Domingo Moreno Spain 77 min. 2017
34. Oskara Inaki Alforja & Pablo Iraburu Spain 73 min. 2017
35. Dido & Aeneas Anders Billing Vive Sweden 67 min. 2017
36. Of Sheep and Men Karim Sayad Switzerland, France, Qatar 79 min. 2017
37. Sari Sicak (Yellow Heat) Fikret Reyhan Turkey 85 min. 2017
38. Murtaza Ozgur Sevimli Turkey     Turkey 93 min. 2017
39. The White King Alex Helfrecht, Jorg Tittel UK, Germany, Sweden, Hungary, 89 min. 2016
40. Refugee Voice In Film UNHCR
41. Tashkent My Love Javakhir Zakirov Uzbekistan 88 min. 2017

 

Woman Filmmaker:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Parlika Dr. Sahraa Karimi Afghanistan 57 min. 2016
2. Haft Pardeh (7 Veils) Sepideh Farsi Afghanistan, France 80 min. 2017
3. O The Love Shabnam Ferdousi Bangladesh 25 min. 2017
4. My Daughter Nora Jasna Krajinovic Belgium, France 16 min. 2016
5. Le Reve De Nikolay (Nikolay’s Dream) Maria Karaguiozova Bulgaria, Belgium 47 min. 2017
6. November Will be May Yana Lekarska Bulgaria, South Korea 20 min. 2017
7. Burkinabe Rising Iara Lee Burkina Faso, USA, Bulgaria 72 min. 2017
8. Anna Petra Priborska Czech Republic, USA 19 min. 2017
9. A Day For Women Kamla Abouzekri Egypt 111 min. 2016
10. War/ Peace Inderjit Kaur Khalsa Finland 60 min. 2017
11. Sielunmetsä (Into The Forest I Go) Anu Kuivalainen Finland 92 min. 2017
12. Les Bigorneaux (The Winkles) Alice Vial France 25 min. 2017
13. Urmila -My Memory is My Power Susan Gluth Germany 87 min. 2016
14. Faoueyia Myrna Tsapa Greece 61 min. 2017
15. The Woods are Calling Teenaa Kaur Pasricha India 27 min. 2017
16. Dance of Joy Aparajita Ghosh India 60 min. 2017
17. Chronicles of Hari Ananya Kasaravalli India 105 min. 2016
18. I am Jeeja Swati  Chakraborti India 28 min. 2017
19. Talking of Michelangelo Modhurima Sinha India 62 min. 2017
20. Sonata Aparna Sen India 103 min. 2017
21. Untaken Paths Tahmineh  Milani Iran 106 min. 2017
22. Online Shopping Ghasideh Golmakani Iran 15 min. 2017
23. Souzanger Masoumeh Noormohammadi Iran 30 min. 2016
24. Common Hole Asma Ebrahimzadegan Iran 18 min. 2016
25. Israfil Ida Panahandeh Iran 100 min. 2017
26. Villa Dwellers Monir Gheydi Iran 90 min. 2017
27. My Little Dhaka Rossella Anitori Italy 15 min. 2016
28. The Wonderful Tapestry of Life Lia G. Beltrami Italy, Ghana 35 min. 2017
29. Snow Woman Kiki Sugino Japan 97 min. 2016
30. Maki Naghmeh Shirkhan Japan, USA 103 min. 2017
31. Assia Malika Zairi Morocco, France 20 min 2017
32. In Search of Devaki Devaki Bist Nepal 46 min. 2016
33. Thank you for the Rain Julia Dahr Norway, UK 90 min. 2017
34. Rise Up Dina Amin, Alice Denny Palestine 11 min. 2017
35. Detention Emtyaz Almograbi Palestine 16 min. 2017
36. 16.03 Natalia Siwicka Poland 16 min. 2016
37. The Range Anna Fam Poland 17 min. 2017
38. To Bury Lenin? Ekaterina Danchenko Russia 22 min. 2016
39. Confession of a Misanthrope Tatyana Zhukova Russia 25 min. 2017
40. Sofichka Kira Kovalenko Russia (Abkhazia) 78 min. 2016
41. Savage Farzana Utarbayeva Russia (Republic of Bashkortostan) 25 min. 2017
42. Mai Marta Gonzalez Spain 8 min. 2017
43. Antiheroina Menchu Esteban Spain 5 min. 2017
44. Hemland (Homeland) Sara Broos Sweden 14 min. 2016
45. Speglingar (Reflections) Sara Broos Sweden 77 min. 2016
46. Khayolfurush  (The Illusion Seller) Dr. Sharofat Arabova Tajikistan 22 min. 2017
47. Yagmurlarda Yikansam (Wish to Wash with Rain) Gulten Taranc Turkey 90 min. 2016
48. Iki Yaka Yarim Ask (Torn Love) Nurdan Tumbek Tekeoglu Turkey 19 min. 2017
49. She Made It Lud Monaco UK, Turkey 5 min. 2017
50 Daughter of the lake Ozlem Altingoz USA 15 min. 2017

 

Spiritual Film Section:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Aceh: Beyond The Tsunami Tim Barretto Australia ,Indonesia 71 min 2017
2. Circle Shantanu Halder Bangladesh 28 min. 2017
3. Marija (Mary) Juraj Primorac Croatia 29 min. 2016
4. Come Back Free Ksenia Okhapkina Estonia 52 min. 2016
5. Lotak Lairembee (Lady of the Lake) Dr. Haobam Paban Kumar India 72 mins. 2016
6. Khyanikaa (The Lost Idea) Amartya Bhattachryya India 90 min 2016
7. Agam Sumit Mishra India 85 min. 2017
8. Sound of Silence Dr. Bijukumar Damodaran India, USA 89 mins. 2017
9. Profile Iraj Karimi Iran 101 min. 2016
10. The End of Dreams Mohammad Ali Talebi Iran 93 min. 2017
11. Ghashang & Farang Vahid Mousaaian Iran 90 min. 2016
12. A Man Escapedor the Wind Bloweth Where it Wants Ali Ameri Iran 16 min. 2017
13. Still Yet Arash Yazdani Iran 17 min. 2017
14. Periodicity Ali khoshdouni farahani Iran 9 min. 2016
15. A Long Day Babak Bahram Beygi Iran 88 min. 2016
16. A157 Behrouz Nooranipour Iran 73 min. 2016
17. Delta Park Karine de Villers, Mario Brenta Italy, France 68 min. 2016
18. Blank 13 Takumi  Saitoh Japan 71 min. 2017
19. Naksetrouh (Set Back of the Spirit) Sa’ed Arouri Jordan 15 min. 2017
20. Taha Abdur Rahmane Ovidio Salazar Morocco 52 min. 2016
21. Ascension Pedro Peralta Portugal 18 min. 2016
22. Amun Anar Abbasov Russia 83 min. 2016
23. Imagine Ilshat Rakhimbay Russia 15 min. 2017
24. Sermon on the Mount Yoo Young-Uee South Korea 125 min. 2017
25. El Legado Vivo De Roger Garaudy (The Living Legacy of Roger Garaudy) Abdennur Prado Spain 49 min. 2017
26. Break Through Umedsho Mirzoshirinov Tajikistan 80 min. 2016
27. Thudongkawat (Wandering) Boonsong Nakphoo Thailand 120 min. 2016
28. Bugday (Grain) Semih Kaplanoglu Turkey, Germany, France, Sweden 152 min. 2017
29. The Chop Lewis Rose UK 17 min. 2016

Children Film Session:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. And The Circus Arrived Guzh Tadevosyan Armenia 21 min. 2016
2. Ballad From Tibet Zhang Wei China 85 min. 2017
3. Youth Will Not Endure Yan Shichun China 92 min. 2016
4. Clint Harikumar India 115 min. 2017
5. Half Ticket Samit Kakkad India 101 min. 2016
6. Raju Nanditha Yadav India 108 min. 2017
7. White Bridge Ali Ghavitan Iran 80 min. 2017
8. The Violinist Mohammad Ali Talebi Iran 75 min. 2016
9. Soyuq (Coldness) Bahram & Bahman Haj Abol Loo (Ark) Iran 88 min. 2016
10. Enklava (Enclave) Goran Radovanovic Serbia, Germany 92 min.  2015
11. Lumiere (Lumier’s) Dante Rustav, Hristina Belousova Uzbekistan 30 min. 2017

 

Short & Independent Section:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. A Bird Without a Homeland Louiza Kadri Algeria 13 min. 2017
2. Re Fraction Mirko Grilini Australia 18 min. 2017
3. Bagh O Nari (Tiger & Woman) Shahiduzzaman Badal Bangladesh 15 min.
4. Pounopunik (The Hamster Wheel Rebellion) Khandaker Sumon Bangladesh 18 min. 2016
5. Sundarbaner Rupkotha (Tale of Sundarban) Debashish Biswas, Jahangir Hossain Bangladesh 44 min. 2017
6. Suicide Note Syful Akbar Khan Bangladesh 5 min. 2017
7. Bandarban  4k Nazmus Sakib Bangladesh 6 min. 2017
8. Afroja’s Diary Abinash Samundha Bangladesh 15 min. 2017
9. The Grandmaster Vision Anamul Haque Kabir Bangladesh 8 min. 2017
10. Roulette Mohammad Samiul Mueed Bangladesh 13 Min. 2016
11. Nameless Ruhul Robin Khan Bangladesh 14 min. 2016
12. The Push Kids Rahman Mani Bangladesh 4 min. 2017
13. Legend of the Loom Purabi Matin Bangladesh 43 min. 2017
14. Morning Ugyen Phuntsho Rabgay Bhutan 7 min. 2017
15. Mother Tongue Nadim Iqbal Canada 13 min. 2016
16. Rare Breed David Pipia Georgia 53 min. 2016
17. Head First Daniel Thomaser Germany 12 min. 2016
18. Elisa Kristina Kean Shtubert Germany 17 min. 2016
19. Donkey Xote Otto Banovits Hungary, Sweden 24 min. 2016
20. The Wedding Gift Aron Thor Leifsson Iceland 12 min. 2016
21. Toffee Tahira Kashyap India 19 min. 2017
22. Abdul & José Luigi Acquisto & Lurdes Pires Indonesia 52 min. 2017
23. Cocoon Masoud Mirzaei Iran 22 min. 2017
24. Alpha Ehsan Hemmati Iran 3 min. 2017
25. Inside Mirror Mahdi Yousefali Iran 6 min. 2017
26. Alan Mostafa Gandomkar  Iran 20 min 2017
27. Retouch Kaveh Mazaheri Iran 20 min. 2017
28. Late Autumn Armin Ebrahimi Iran, Bangladesh 12 min. 2017
29. It Rains Slowly Saeed Nejati Iran, Turkey 15 min. 2016
30. The Berry Leaf Jasim M. Kardala Iraq 15 min. 2017
31. The Violet Baqer Al Rubaie Iraq 19 min. 2017
32. Venice of the East Bahaa Alkadumy Iraq, Britain 26 min. 2017
33. A Month ZgjimTerziqi Kosovo 27 min. 2017
34. Crack Mu’taz Salloum Lebanon 17 min. 2017
35. Mudhal Padayal (The First Offering) Mathankumaran Malaysia, Singapore 23 mins. 2017
36. Sugar and Spice Mi Mi Lwin Myanmar 17 min. 2016
37. A Song For Barpak Pradip Pokhrel Nepal 49 min. 2016
38. The Best Employee Nikolai Kotyash Russia 28 min. 2017
39. Electric Chair Yevgeny Zverev Russia (Moscow region) 12 min. 2017
40. Closer Andrew Ogorodnikov Russia (Republic of Mari El) 8 min. 2017
41. G Face-The Documentary About Nothing Bafana Monyamane South Africa 19 min. 2016
42. Ladies Night Rehan Mudannayake Sri Lanka 21 min. 2016
43. The End of the Good old Days Mehmet Basak Turkey 20 min. 2016
44. Kadin Isterse(If Women Want) Mustaa Koray Polat Turkey 5 min. 2017
45. Elene Sezen Kayhan Turkey 17 min. 2017
46. Mutluluk (Happiness) Necip Caghan Ozdemir Turkey 12 min. 2017
47. Continental Drift Pietro Novello UK 15 min. 2016
48. Cabron Sam Ainsworth UK 14 min. 2016
49. A Secret Heart Cary Rajinder Sawhney UK 16 min. 2016
50. Helen Emily Dell USA 9 min. 2017
51. Icarus Tom Teller USA 20 min. 2016
52. Clash of Morality Vinay Pujara USA 18 min. 2017

216 Movies