17th Dhaka International Film Festival, 2019
Section Wise List

Asian Film Competition

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Komola Rocket (An Orange Ship) Noor Imran Mithu Bangladesh 96 min. 2018
2. Painting Life Bijukumar Damodaran India 141min. 2018
3. Khejdi Rohit Dwivedi India 93 min. 2018
4. Ek Je Chhilo Raja Srijit Mukherji India 148 min. 2018
5. Bhoga Khirikee (Broken Window) Jahnu Barua India 125 min. 2018
6. Dressage Pooya Badkoobeh Iran 95min. 2018
7. Appendix Hossein Namazi Iran 82 min. 2017
8. Isolation Morteza Ali Abbas Mirzaei Iran 92 min. 2017
9. A Bigger Game Abbas Nezamdoost Iran 94 min. 2018
10. Al Raha(The Journey) Mohamed Jabarah Al Daradji Iraq, Canada, UK, France,Qatar, Neterlands 82 min. 2017
11. Shynyrau (Deep Well) Zhanabek Zhetiruov Kazakhstan 86min 2018
12. Little Forest Yim Soon-rye Korea 103 min. 2018
13. Darak yry (The Song of the Tree) Aibek Daiyrbekov Kyrgyzstan 93min 2018
14. Life Sengedorj Janchivdorj Mongolia 107 min. 2018
15. Signal Rock Chito S. Rono Philippines 128 min. 2018
16. Soldier’s Mementos Kim Jae-han South Korea 99 min. 2017
17. Kardeşler (Brothers) Ömür Atay Turkey 103min 2018
18. GüvercinHırsızları(The Pidgeon Thieves) Osman Nail Doğan Turkey 82min 2018
19. Sofra Sirlari (Serial Cook) Umit Unal Turkey 103 min. 2017
20. The  Guest Andac Haznederoglu Turkey, Jordan 89min 2017
21. Musk Humaid Alsuwaidi UAE, Qatar 109min 2018
22. Rishta Ahunov Mirmaksud Uzbekistan 91 min. 2018


Retrospective

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Dev Bhoomi (Land of the Gods) Goran Paskaljević India, Serbia 93 min. 2016
2. Anđeo čuvar (Guardian Angel) Goran Paskaljević Serbia

 

84 min 1987
3. Optimisti (The Optimists) Goran Paskaljević Serbia 95 min. 2006
4. San zimske noći (Midwinter Night’s Dream) Goran Paskaljević Serbia 92 min. 2004
5. Tango Argentino Goran Paskaljević Serbia 91 min. 1992
6. Kad svane dan (When Day Breaks) Goran Paskaljević Serbia, France, Croatia 91 min. 2012
7. The Powder Key (Powder key aka cabaret Balkan) (Bure Baruta) Goran Paskaljević Serbia, Macedonia, France, Greece, Turkey

 

98min. 1998

Cinema of the World

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Merciless Mayhem (The Bangladesh Genocide through Pakistani Eyes) Fuad Chowdhury Canada 62 min. 2018
2. Crazy Fishes LIU Diyang China 105min. 2018
3. Fuqindekache (Pick-up Life) Hu Yaodong China 101min. 2018
4. Don’t Walk Away Jiaxi Li China 86 min. 2018
5. Agape Everybody Needs Love Branko Schmidt Croatia 75 min. 2017
6. Mehetapja/Suutu/Vari(The Man Slayer/The Virgin/The Shadow) Sulev Keedus Estonia, Lithuania 141 min. 2017
7. The Devoted Pozsgai Zsolt Hungary 70 min.
8. Rong Beronger Korhi (Colours of Money) Ranjan Ghosh India 128 min. 2017
9. Aamrityu (The Quest) Arup Manna India 75 min. 2018
10. Mosquito Philosophy Jayaprakash Radhakrishnan India 69 min. 2018
11. Sudani from Nigeria Zakariya India 117 min. 2017
12. Pupa Indrasis Acharya India 109 min. 2017
13. Abyakto (Unsaid)  Arjun Dutta India 86 min. 2018
14. Asukhwala (The Pain Hawker) Palash Dey India 87 min. 2018
15. Lord of the Orphans Ranjan Palit India 151 min. 2018
16. Bhonsle Devashish Makhija India 131 min 2018
17. Uma Srijit Mukherji India 149 min. 2018
18. Angrezi Mein Kehte Hain Harish Vyas India 109 min. 2018
19. Sun Goes Around the Earth Arijit Biswas India 117 min. 2017
20. Phehujali (Dawn) Biswajeet Bora India 104 min. 2017
21. Golnesa Sattar Chamani Gol Iran 97 min. 2018
22. Hunting Season Dariush Yari Iran 88 min. 2017
23. Azar Mohmmad Hamzei Iran 85 min. 2017
24. Lina Ramin Rasouli Iran 88 min. 2017
25. Dar Vajh-e-Hamel (Bearer) Bahman Kamyar Iran 84 min. 2018
26. Hat-trick Ramtin Lavafi Iran 84 min. 2018
27. Boku No Kaeru-Basho(Passage of Life) Akio Fujimoto Japan, Myanmar 100 min. 2017
28. Aruakh Khuat Akhmetov Kazakhstan 83min 2018
29. ‘Un ‘ Ati ( I, Father) Mark Norfolk Kosovo, UK 91 min. 2018
30. Magic Kimono Maris Martinsons Latvia, Japan 97 min 2017
31. Godina Na Majmunot(Year of the Monkey) Vladimir Blazevski Mecidonia, Serbia,Slovenia,Kosovo 113 min. 2018
32. Mamacita José Pablo Estrada Torrescano Mexico, Germany 75 min. 2018
33. Minii Nuts(My Secret) D. Galbayer Mongolia 102 min. 2017
34. Tree of Life A.r Tugsbaer Mongolia 89 min. 2017
35. Sain Aaw(Good Dad) S. Bujin Mongolia 103 min. 2017
36. Out of Paradise Batbayar Chogsom Mongolia, Switzerland 100min. 2018
37. Kilikis the Town of Owls Azlarabe Alaoui Morocco 99min 2018
38. Kometen Bard Rossevold Norway 73min. 2017
39. Nar Jeg Faller (As I Fall) Magnus Meyer Arnesen Norway 94min. 2018
40. Dzikie Roze(Wild Roses) Anna Jadowska Poland 94 min. 2017
41. Capace(Caps) Sorin Marin, Tudor Seichea Marin Romania 80 min. 2017
42. Ufa, Ya Tebya Lyublyu (From UFA with Love) Ainur Askar Russia 91 min. 2017
43. Platzkart (Third Class Travel) Rodion Ismailov Russia 83 min. 2017
44. Kharms Ivan Bolotnikov Russia 96 min. 2017
45. Nigde (No where) Predrag Velinovic Serbia, Sweden 89 min. 2017
46. Barcelona-Delhi Alexandre Kumar Aguasca Spain 97 min. 2018
47. Paangshu Visakesa Chandrasekaram Sri Lanka 86 min. 2018
48. Suparna Sujeewa Priyal Yaddehige Sri Lanka 102 min. 2018
49. Tango (Narrow) Muhiddin Muzaffar Tajikistan 96 min. 2018
50. Tunisia Factory Mariam Al Ferjani, Mohamed Ismail Louati, Rafik Omrani, Suba Sivakumaran, Mehdi Hamnane, Fateme Ahmadi, Anissa Daoud, Aboozar Amini Tunisia, France 64 min. 2018
51. Brothers of Silence Taylan Mintas Turkey 86 min. 2017
52. Buoi (Pomelo) Tran Phuong Thao and Swann Dubus Vietnam 76min. 2018

Bangladesh Panorama

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Namta Golam Mostafa Shimul Bangladesh 92 min.
2. Rajadheeraj Razzaq Shykh Seraj Bangladesh 83 min.
3. To Be continued Iftekhar Ahmed Fahmi Bangladesh 128 min.
4. Alta Banu Arun Chowdhury Bangladesh 115 min.. 2018
5. Sonatan Goplpo (Ancient Trap) Masum Aziz Bangladesh 137 min. 2018
6. Hridoyer Rong Dhonu (Life in Rainbow) Razibul Hossain Bangladesh 127 min. 2017
7. Bhabnagar Monjurul Haque Bangladesh 91 min.
8. Debi Anam Biswas Bangladesh 107 min. 2018
9. Jonmo Bhumee (The Birthland) Proshun Rahman Bangladesh 80 min. 2018
10. Paathsala Faisal Roddy, Asif Islam Bangladesh 98min.

Woman Filmmaker:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Le Cadeau Myriam Van Imschoot Belgium 49 min. 2018
2. Burkinabe Bounty Iara Lee Burkina Faso, USA, Bulgaria, Italy 37 min. 2018
3. Ikea for Yu Marija Ratkovic Vidakovic & Dinka Radonic Croatia 52 min. 2018
4. Pause Tonia Mishiali Cyprus, Greece 97 min. 2018
5. Alganesh Lia Beltrami Ethiopia, Italy 62 min. 2018
6. Blind Katariina Raty Finland 7 min. 2017
7. Raghu Rai – An Unframed Portrait Avani Rai Finland, India, Norway 56 min. 2017
8. Nabat (In The Mist) Pegah Arzi Iran 95min. 2018
9. Mural Mahboob Molaei Iran 2 min. 2018
10. Jadde Ghadim(Old Road) Manijeh Hekmat Iran 100 min. 2018
11. But I See Her in My Dream Seyedeh Niloufar Mousavi Iran 6 min. 2018
12. Endless Maryam Zahirimehr Iran, USA 81 min. 2018
13. Bettina Erica De Lisio Italy 13min. 2017
14. Omur(Life) Choplonaiym Borubaeva Kyrgyzstan 16min. 2018
15. Resentiment (Resentment) Natalia Shaufert Moldova 95 min. 2018
16. Mellom Oss (Between Us) Charlotte Rohder Tvedt Norway 68 min. 2017
17. Nessa Alhoria (Women of Freedom) Abeer Zeibak Haddad Palestine 57min 2017
18. Mamang Denise O’ Hara Philippines 87 min. 2018
19. Halima Yulia Zakharova Russia 55 min. 2017
20. Orphans Nuraniya Zamaleyeva Russia 85 min. 2018
21. Suleiman Gora (Suleiman Mountain) Elizaveta Stishova Russia,  Kyrgyzstan 104 min. 2017
22. Tashi Shilpa Krishnan Shukla Singapore 94 min. 2018
23. Beloved Seungmi Lim South Korea 29min 2017
24. Stalakrigarinnor(Iron Warrioresses) Jelena Mila Sweden, Serbia 78 min. 2018
25. In Response to the Boy on the Shore Marissa Mireles Hinds Turkey, UK 4 min. 2018
26. Bitter Sea Fateme Ahmadi UK 15 min. 2018
27. Salam Claire Fowler USA, UK 14 min 2018
28. Rising Silence Leesa Gazi UK, Bangladesh, India 75 min. 2018

Spiritual Film Section:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Human of Nature Never Hovhannisyan Armenia 23min
2. Khunti (Road to Roots) Md. Zahirul Hassan Bangladesh 34 min. 2018
3. Walking for Genna Frederic Furnelle, Olivier Bourguet Belgium 90 min. 2018
4. Crossing The Border- Zhaoguan Meng Huo China 94min. 2018
5. Island of the Hungry Ghost Gabrielle Brady Germany, UK, Australia 94 min. 2018
6. Befogadás (Reception)

 

Lilla Zentai Hungary

 

44min 2018
7. Thinking Of Him Pablo Cesar India 111min. 2017
8. Namedev Bhau (In Search of Silence)

 

Dar Gai

 

India, Ukraine 85 min. 2018
9. Due Day Midia Kiasat Iran 8 min. 2018
10. Return Shahriar Pourseyedian Iran 22 min. 2018
11. Video Check Masud Mohammadi Takami, Mahyar Seifuri Iran 10 min. 2018
12. Always you say hello first Saeid Nejati Iran 2 min. 2018
13. Leaf of Life Ebrahim Mokhtari Iran 85 min. 2017
14. No  17, Soheila Mahmoud Ghafari Iran 78 min. 2017
15. Zona Toofan Nahan Ghodrati Iran 21 min. 2017
16. Viva Kino Lia Beltrami Italy, Mexico, USA 62 min. 2017
17. Ozok Alymbek Kyzy Aizada Kyrgyzstan 33 min. 2018
18. Tijd Om Testerven(Time to die) Anne Christine Girardot Netherland 54min. 2017
19. Dust to Dust Mahnoor Zaidi Pakistan-Canada 13 min. 2017
20. The guardians Miljan Gogic Serbia 41min. 2017
21. Halef Murat Düzgünoğlu Turkey 105min 2018
22. Kaos Semir Aslanyurek Turkey 110 min. 2018
23. Remember Baghdad Fiona Murphy UK, Iraq 69min 2017
24. Rowai Iqbal Hossain Chowdhury UK, Bangladesh 13 min. 2018

 

Children Film Session:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. To da Mi Alegria (All my Joy) Micaela Gonzalo Argentina 14 min. 2018
2. Botol Bhoot Meher Afroz Shaoan Bangladesh 93 min. 2018
3. Meghnar 71 Shamim Akhter Bangladesh 88 min. 2018
4. Manush Nazin Ahsan Chumki Bangladesh 92 min. 2018
5. Kids On The Silk Road Jens Pedersen,  Simon Lereng Wilmont,  Kaspar Astrup Schröder

 

Bangladesh, India, Mongolia, Kyrgyzstan, Nepal 109 min. 2018
6. All I Want Venika Mitra India 8 min. 2017
7. Pipsi, A Little full of Hope Rohan Deshpande India 99 min. 2017
8. Dreams Athithya Kanagarajan India 10 min. 2017
9. Nakam (Cloud 9) Rajesh Nanoo India 21min. 2018
10. Hendi Va Hormoz (Hendi and Hormoz) Abbas Amini Iran 91min. 2018
11. Kati and Setareh Reza Majlesi Iran 82 min. 2017
12. Forty Baldies Sadegh Sadeh daghighi Iran 86 min. 2017
13. Little Prince of our City Talgat Temenov Kazakhstan 73min 2017
14. Young Detectives Bujin Soyolbaatar Mongolia 95 min. 2017
15. The Chanters James Robin Mayo Philippines 76 min. 2017
16. Annie & Carola Ma Meillcure Amie(Annie and Carola My Best Friend) Myriam Ballesteros Spain 5 min. 2018
17. Beim Kucuk Sozlerin (My Short World) Bekir Bulbul Turkey 71 min. 2017

Short and Independent

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Entre Dos Aguas (In-Between Streams) Matias Lucchesi Argentina 13 min. 2018
2. Mek or (One Day) Guzh Tadevosyan Armenia, Russia 31min. 2018
3. Mithat`s Dream Shariar Kabir Bangladesh 35 min. 2018
4. See You Chaitaly Somadder, Syful Akbar Khan Bangladesh 24 min. 2018
5. Boot Polish Md.Shahariar Kamal Choyone Bangladesh 12 min.
6. Odekha Dash Waheeda Mehriban Bangladesh 17 min. 2018
7. Glimpse of Dhaka Sharifuzzaman Baki Bangladesh 4 min. 2018
8. Bishad chokhgulo (Gloomy Eyes) Natasha Nazim Bangladesh 36 min. 2018
9. Opoya Chithi (Unexpected Letter) Santanu Halder Bangladesh 12 min. 2018
10. Purnagrasher Kal (Tale of an Ecliptic Time)

 

Zayed Siddiki Bangladesh 32 min. 2018
11. I Come And Stand at Every Door Imran Firdaus Bangladesh 8 min. 2018
12. Nona Joler Meyeti (The Salt Water Girl) Shaikot Roy Bangladesh 20 min. 2018
13. Jibon O Jibika (Life & Livelihood) Shahiduzzaman Badal Bangladesh 7 min. 2018
14. The Voice Over Claudia Cortés Espejo, Lora D’Addazio, Mathilde Remy Belgium 5 min. 2018
15. Eightday Jasmin Pivic Bosnia 10 min. 2018
16. From The Edge of Sanity Milana Majar Bosnia & Herzegovina, Syria, Austria 27 min. 2017
17. Timmy Lyubo Yonchev Bulgaria, Germany, Belgium 15 min. 2018
18. Un cortometraje sobre la educacion (A Short Film About Education) Sebastian Nemo Arancibia Chile

 

19 min. 2018
19. Memorándum Jennifer Lara Chile 15 min. 2017
20. Lun (Infinite) Hu Yao Dong China 15 min. 2017
21. 30 Amper Michal Kubicek Czech Republic 14 min. 2018
22. A Drowning Man Mahdi Fleifel Denmark, UK, Greece 16 min. 2017
23. Performing Monuments Katrin Winkler Germany, Namibia 17min 2018
24. Third Kind Yorgos Zois Greece 33 min. 2018
25. & Beats Go On Sudarshana Chakraborty India 14 min. 2017
26.  Dibi Durga Niranjan Kumar Kujur India

 

7min. 2018
27. Maya Vikas Chandra India 20 min. 2018
28. Bagheera Christopher R. Watson India 21min. 2018
29. Bhoi (Fear) Debanik Kundu India 19 min. 2018
30. Aaba (Grandfather) Amar Kaushik India 22 min. 2017
31. Ekhtelaf (Difference) Ali Asadollahi Iran 15min. 2018
32. 1 Kilogram Bale Magas (1 Kilograms of fly’s Wing) Reza Sobhani Iran 29 min. 2017
33. Aghqand Davod Rajabi Iran 17 min.
34. Buddha’s Shame Morteza Atash Zamzam Iran 30 min. 2018
35. Koe (Voice) Takeshi kushida Japan 11 min. 2017
36. Dedication-of-Life Acci Baba Japan, Germany, Thailand 11 min. 2018
37. Ura (The Bridge) Valmira Hyseni Kosovo 17 min. 2018
38. Angel Asel Chotkaraeva Kyrgyzstan 23 min.
39. Tshweesh Feyrouz Serhal Lebanon, Germany, Spain, Qatar 27 min. 2017
40. Dia Hamza Bangash Pakistan, UK 24 min. 2018
41. The Same Dejan Petrovic Serbia 17min. 2017
42. Melodi Michael Kam Singapore 12 min. 2017
43. Luz Azul (Blue Light) Andres Malo Segura, Alfonso Segura Ballesteros Spain 20 min. 2018
44. Sagol (Goodbye) Azucena Garanto Satue Spain 30 min. 2018
45. Eusebio80 Jesús Martínez, Iván Molina Spain 10 min. 2017
46. Transitions Aurele Ferrier Switzerland 13 min. 2017
47. Bonobo Zoel Aeschbacher Switzerland 19 min. 2018
48. Brotherhood Chia Chun Wang Taiwan 17min 2018
49. Taxi Faizullo Faizov Tajikistan 27 min. 2018
50. Kismet Dogus Ozokutan Turkey 4 min. 2018
51. Nedret Bugün Kaybolur (Nedret Gets Lost For A Day) Berrak Çolak Turkey 12 min. 2017
52. Sirayet (The All Seeing Blind) Nuri Cihan Özdoğan Turkey 17 min. 2017
53. Gümüş (The Gentle Sadness of Things) Deniz Telek Turkey 16 min. 2018
54. Toprak (Toprak) Onur Yagiz Turkey 12 min. 2017
55. Man of the Hour Linda Ludwig, James Curle UK 18 min. 2018
56. Lao Wai Haolu Wang UK 15 min. 2018
57. Made-in-China Sarwar Habib USA 25min. 2017
58. Rufus King Park Vinay Pujara USA 14 min. 2018