18th Dhaka International Film Festival, 2020
List of the Films

Asian Film Competition

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Hava, Maryam, Ayesha Ms. Sahraa Karimi Afghanistan-Iran-France 87min. 2019
2. 3 Adventures of Brooke Yuan Qing China, Malaysia 101min. 2018
3. And The Oskar Goes To Salim Ahamed India 128 min. 2019
4. Trijya (Radius) Akshay Indikar India 98min. 2019
5. Veyilmarangal (Trees Under The Sun) Dr. Biju Kumar Damodaran India 107min. 2019
6. Amir Nima Eghlima Iran 107min. 2018
7. Finding Farideh Kourosh Ataee, Azadeh Moussavi Iran 88min. 2019
8. Ghasam (The Oath) Mohsen Tanabandeh Iran 82min 2019
9. Ghasr e- Shirin (Castle Of Dreams) Mirkarimi Reza Iran 86min 2019
10 Talla Parviz Shabazi Iran 90min. 2019
11. Shyrakshy (Guardian of the Light) Yermek Tursunov Kazakhstan 91min. 2019
12. Edward Thop Nazareno Philippines 83min. 2019
13. Deep Rivers Vladimir Bitokov Russia 75min. 2018
14. Tiny light Cho Minjae South Korea 91min. 2018
15. Tsunami Dr. Somaratne Dissanayake Sri Lanka 107min. 2019
16. Gaadi ( Children of the Sun) Prasanna Vithanage Sri Lanka 104min. 2019
17. Nang Non (The Cave) Tom Waller Thailand 104min. 2019
18. İçerdekiler (Insiders) Huseyin Karabey Turkey 117min. 2018
19. Suç Unsuru (Element of Crime) Suleyman  Arda Emince Turkey 82min. 2019


Retrospective

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Moj Nikifor R (My Nikifor) Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze Poland 98min. 2004
2. Plac Zbawiciela (Saviour Square) Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze Poland 61min. 2006
3. Papusza Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze Poland 132min. 2013
4. Ptakiśpiewają w Kigali(Birds Are Singing in Kigali) Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze Poland 104min. 2017


Cinema of the World

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Cartero(Postman) Emiliano Serra Argentina 80min. 2019
2. Among the Mountain Ranges Pavel Tavares, Benjamin Garay Argentina, Chile, Brazil 93min. 2019
3. Sunday in Strasbourg Lana Berndl Austria 91min. 2019
4. Crystal Swan Darya Zhuk Belarus, USA, Germany, Russia 94min. 2018
5. O Filme da Minha Vida(The Movie of my Life) Selton Mello Brazil 113min. 2018
6. Away From the Shore Kostadin Bonev Bulgaria 134min. 2018
7. Klec (The Cage) Jiri Strach Czech Republic 87min. 2019
8. The Giraffe Ahmed Magdy Egypt 75min. 2018
9. Skandinaavia Vaikus (Scandinavian Silence) Martti Helde Estonia, France, Belgium 75min. 2019
10. Soundless Dance Pradeepan Raveendran France, Sri Lanka 90min. 2018
11. World Taxi Philipp Majer Germany 82min. 2019
12. Errante (The Wanderer) Francisco MeCe Germany 75min. 2018
13. Resistance Fighters – Die Globale Antibiotika-Krise
(Resistance Fighters – The Global Antibiotics Crisis)
Michael Wech Germany 100min. 2019
14. A Donkey Called Geronimo Arjun Talwar, Bigna Tomschin Germany, Switzerland 80min, 2018
15. The Waiter Steve Krikris Greece 96min. 2018
16. Ahaa Re (The Two Lovers) Ranjan Ghosh India 120min. 2019
17. Idam (Abode) Jaya Jose Raj India 83min. 2019
18. Vinci Da Srijit Mukherji India 117min 2019
19. Shah Jahan Regency Srijit Mukherji India 152min 2019
20. Finally Bhalobasha (Finally Love) Anjan Dutt India 116min 2019
21. Mystic Memoir Aparajita Ghosh India 81min 2019
22. Hellaro Abhishek Shah India 121min. 2019
23. Section 375 Ajay Bahl India 125min. 2019
24. Darkoob(Axing) Behrooz Shaibi Iran 96min. 2018
25. Dobareh Zendegi (Life Again) Reza Fahimi Iran 80min. 2018
26. GholamrezaTakhti Bahram Tavakoli Iran 111min 2019
27. A man without shadow Alireza Raissian Iran 87min 2019
28. Wedding of Zinat’s son Farhad Varahram Iran 56min. 2019
29. Seven and a Half Navid Mahmoudi Iran, Afghganistan 75min. 2019
30. Bangla Phaim Bhuiyan Italy 88min. 2019
31. Cyclops Norichika Oba Japan 109 min. 2018
32. Baluan  Sholak Nurgeldy Sadygulov Kazakhastan 103min. 2018
33. Homo Novus Anna Viduleja Latvia 123min. 2018
34. Bille Inara Kolmane Latvia, Lithuania, Czech Republic 104min. 2018
35. Horse Riders Marjan Gavrilovski Macedonia 85min. 2018
36. Ninjin Setgel(The Grace) Khuselbaatar Tsog Mongolia 106min. 2018
37. Anaagat (Unknown Enemy Within) Samten Bhutia Nepal 88min. 2019
38. Hva Vil Folksi (What Will People Say) Iram Haq Norway 106min. 2018
39. Rett vest (Going West) Henrik Martin Dahlsbakken Norway 78min. 2018
40. Latay (Battered Husband) Ralston Gonzales Jover Philippines 85min. 2019
41. Mr. and Mrs. Cruz Sigrid Andrea P. Bernardo Philippines 116min. 2018
42. Hawaii Jesus  Del Cerro Romania 116min. 2018
43. Through a Black Glass Konstantin Lopushanshy Russia 140min. 2019
44. Roll’ems Abdulelah Alqurashi Saudi Arabi 89min. 2019
45. Kathaah@8 (Stories@8) Shilpa Krishnan Shukla Singapore 90min. 2019
46. Una Ventana Al Mar (Window To The Sea) Miguel Angel Jimenez Spain, Greece 105min. 2019
47. Áyu Chathra Weeraman Sri Lanka 117min 2019
48. Digital Karma Mark Olexa, Francesca Scalisi Switzerland 79min. 2019
49. Omar Ve Biz (Omar And Us) Maryna Er Gorbach,
Mehmet Bahadir Er.
Turkey 101min. 2019


Bangladesh Panorama

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Amra Ekta Cinema Banabo (The Innocence) Ashraf Shishir Bangladesh 157min. 2019
2. Mayaboti Arun Chowdhuri Bangladesh 133min. 2019
3. Shuttle Train Pradip Ghosh Bangladesh 106min. 2019
4. Chandrabati Kotha! (The Tales of Chandra) N. Rashed Chowdhury Bangladesh 105min. 2019
5. Tunes of Nostalgia Farid Ahmad Bangladesh 53min. 2019
6. Maya – The Lost Mother Masud Pothik Bangladesh 124min. 2019
7. Nigrohokal (Long Period of Persecution) Proshoon Rahamaan Bangladesh 76min. 2019
8. Nauo Dorai Taneem Rahman Angshu Bangladesh 150min 2019

Woman Filmmaker:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Quedarse en Casa (At Home) Luisina Anderson Argentina 12min. 2018
2. Key Media Quotes(Journey Beyond Fear) Robyn Hughan Australia 100min 2019
3. Toshok Murshida Zaman Bangladesh 7min. 2019
4. Heroine’s One Night Tasmiah Afrin Mou Bangladesh 11min. 2019
5. The Whale and The Raven Mirjam Leuze Canada, Germany 102min 2019
6. Off Guard Daina Papadaki Cyprus 12min 2019
7. Vandreren (The Wanderer) Julie Annlie Denmark 26min. 2019
8. Dulce Espera (Sweet Waiting) Paula Llerena Ecuador 20min. 2018
9. Toyota ja Toppatakki (Toyota And Windbreaker) Päivi Kapiainen-Heiskanen Finland 65min. 2019
10. Idol Luisa Taraz Germany 9min. 2018
11. Coral Woman Priya Thuvassery India 53mins. 2019
12. Mamatva (Motherhood) Kirti India 31min. 2019
13. Patio Maryam Bahrololumi Iran 82min. 2018
14. Driving Lessons Marziyeh Riahi Iran 13min 2019
15. The End of a Doll’s Dream Mahboob Molaei Iran 2min 2019
16. My Paintings Have No Color Hediye Khosravi Iran 5min 2019
17. Tiny Souls Dina Naser Jordan, Lebanon, Qatar, France 75mins. 2019
18. Video Tape Sandra Concepción Reynoso Estrada Mexico 24min. 2019
19. Blood Ingrid Stenersen Norway 6min. 2018
20. Vine Leaves Dina Amin Palestine 14min. 2019
21. Belle Douleur (Beautiful Pain) Joji Villanueva Alonso Philippines 99min. 2019
22. Wszystko Dla Mojej Matki (All For My Mother) Ms. Malgorzata Imielska Poland 103min 2019
23. Tempo Comum(Ordinary Time) Susana Nobre Portugal 64min. 2018
24. My Name is Petya Daria Binevskaya Russia 16min. 2019
25. Wantoks:Dance of Resilience in Melanesia Iara Lee Solomon Islands, USA, Bulgaria 20mins. 2019
26. Bang-Mun(The Strangers) Sohee myoung South Korea 81min. 2018
27. Khartoum Offside Marwa Zein Sudan, Norway, Denmark 76min. 2019
28. Kader Postası (Fated Hearts) Elif Akarsu Polat, Cigdem Bozali Turkey 103min 2019
29. Çukur (The Pit) Tilbe Cana İnan Turkey 11min 2019


Spiritual Film Section:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Mujer Medicina (Medicine Woman) Daiana Rosenfeld Argentina 82min. 2019
2. Juansebastian Diego Levy Argentina 70min. 2019
3. Spirit Dr. Jane Dyson, Ross Harrison Australia, India 19min. 2019
4. Armenian Church e Ekdin (A Day in the Armenian Church) Mehzad Ghalib Bangladesh 21min. 2019
5. Artho Jorjius Milon Bangladesh 48min. 2019
6. Fanshujiaomi (Koali & Rice) Yesir China 101min. 2019
7. Hong Hua Lv Ye(Red Flowers and Green Leaves) Liu Miaomiao, Hu Weijie China 96min. 2018
8. The Stamp Lovro Mrden Croatia, Belgium,
Bosnia Herzegovina
19min. 2019
9. Bein Bahreen(Between Two Seas) Anas Tolba Egypt 88min. 2018
10. Sacred Spaces-Asian Temples: Men, Nature And Gods Veronique Legendre France 90min 2018
11. Apex Stefan Ramírez Pérez Germany 15min. 2018
12. In Search of Bidesia Simit Bhagat India 77mins. 2019
13. Josef Born in Grace Susant Misra India 100min. 2019
14. Mishing (The Apparition) Bobby Sarma Baruah India 75min. 2018
15. Beloved Yaser Talebi Iran 54min. 2018
16. You Went On With Your Dying Amin Ghashghaiyan Razi Iran 20min 2019
17.  23 Nafar (The 23) Mehdi Jafari Iran 100min. 2018
18. The feast of the goat Saeed Zamanian Iran 13min 2019
19. Kani Spi (The White Spring) Khesrew Heme Kerim Iraq 27min. 2019
20. Voci Dal Silenzio (Voices From the Silence) Joshua Wahlen,
Alessandro Seidita
Italy 54min. 2018
21. Campo Minato (Minefield) Michele Bellio Italy 10min 2019
22. Tears and Dreams Lia Beltrami Italy 61min. 2019
23. Bismillah Alessandro Grande Italy 15 min. 2018
24. Tenzo Katsuya Tomita Japan 61min. 2019
25. Carving the Divine Yujiro seki Japan 54min. 2019
26. Gjume dhe dashuri (Plum In The Throat- Love and Sleep) Arsim Haliti Kosovo 71min. 2018
27. Kthimi (The Return) Kastriot Abdyli Kosovo, North Macedonia 81min. 2018
28. Ghost of Space-time Karim Tajouaout Morocco 9min. 2019
29. Vendimi (Decision) Agim Abdula North Macedonia 22min 2018
30. Phenomen Etigelova. Zagadka buryatskogo lamy
(The Mystery of a Buryat Lama)
Elena Demidova Russia 94min. 2018
31. Pustota (The Void) Pavel Moskvin Russia 84min. 2018
32. Fatwa Mahamoud Ben Mahamoud Tunisia, Belgium 102min. 2018
33. Vargit Zamanı (Time to Leave) Orhan Tekeoglu Turkey 52min 2018
34. İşaret (Sign) Ugur Sahin Turkey 6min 2018
35. Meleklerin Koruyucusu (Guardian of Angels) Ensar Altay Turkey, USA 75min 2018
36. The Bestowal Andrew de Burgh USA 91min. 2018
37. Kaddish Razid Season USA 15min. 2019
38. Imam Abu Iso Muhammad Termiziy Abduchalil Mignarev Uzbekistan 105min 2019

 

Children Film Session:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Goendagiri Nasim Sahnic Bangladesh 124min 2019
2. Xiao Gou Nai Ping (Find My Way Home) Peng Li China 92min. 2018
3. Di Yi Ci De Li Bie(A First Farewell) Wang Lina China 88min. 2018
4. Harbor Paul Marques Duarte France 26min. 2018
5. Nooreh Ashish Pandey India 23min. 2018
6. Pandam Amada (In Pursuit Of) Oinam Gautam Singh India 99min. 2019
7. Sesh Banshi (The Last Whistle) Amit Kumar Das India 19min. 2019
8. Loknat (Stammer) Mohammadreza Haji Gholami Iran 79min 2018
9. Borva(Believe) Pariya Kazemipoor Iran 87min 2019
10. Hashtag-Docharkhebaz (Bike Lover) Mostafa Nazarizadeh Iran 82min 2019
11. Paradise ’89 (Paradīze ’89) Madara Dišlere Latvia, Germany 92min. 2018
12. Dzien Czekolady (The Day of Chocolate) Jacek Piotr Blawut Poland 83min. 2018
13. Dan’ka Yuriy Morozov Russia 21min. 2018
14. The stars whisper Seonhwa Yeo South Korea 19min. 2019
15. Dreaming of Ice-cream Samir Arabzadeh Sweden, Peru, Spain 6min. 2018

 

Short and Independent

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Elephant Bird Amir Masoud Soheili Afghanistan, Iran 16min. 2019
2. Through The Mirror Arsen Arakelyan Armenia 30min. 2018
3. Der Ausflug (The Camping Trip) Jurgen Karasek Austria 39min. 2018
4. Simulation Md Humauin Kabir Austria 6min. 2019
5. Crossfire Hossain Anwar Bangladesh 14min. 2018
6. Trishatur (The Desirous) NSM Moyeenul Hasan Sajal Bangladesh 29 min. 2019
7. Alok Borsho Dure (Light Years Away) Rahamatullah Tuhin Bangladesh 24min. 2019
8. Life in a Bench Saikat Sarker Bangladesh 6min. 2019
9. Locked up Rakibul Rowshan Bangladesh 8min. 2019
10. Suraiya Anirudho Rasel Bangladesh 27min. 2019
11. Sutoy Bandha Dana (The Tethered Wing) Kazi Atiqur Rahman Ove Bangladesh 49min. 2019
12. Writer Abinash Samundha Bangladesh 4min 2019
13. Amra Korbo Joy (We Will Win Over) Shahiduzzaman Badal Bangladesh 8min. 2019
14. Bish Konna  Hosain Turzo Bangladesh 14min. 2018
15. The Postage Stamps for Independence Nasrin Islam Bangladesh 30 min. 2018
16. Elias Sleeps Alone Towhid Hossain Roni Bangladesh 16min. 2019
17. Rajat Shohore Baz Pakhi (Falcon in the Silver City) Reazul Hoque Imran Bangladesh 6min. 2019
18. In Manus Tuas (In your Hands) Milana Majar Bosnia & Herzegovina, Sweden, Syria 25min. 2019
19. What Color do you see as Blue Reza Salsany Canada 16min. 2019
20. On the Border Wei Shujun China 15min. 2018
21. La Despedida de Juan y Juan (The Farewell of Juan And Juan) Anton Wenzel Colombia, Germany 13min. 2019
22. Waheed Ayman ElSanbokhty Egypt 10min. 2019
23. Lumenpudottaja (Falling Snow) Jesse Jalonen Finland 27min. 2019
24. T’embrasser Sur le Miel
(Kissing You On The Honey)
Khalil Cherti France 25min. 2019
25. Plastic Flowers Yannis Zafiris Greece 5min. 2019
26. Tropico Pedro H. Murcia Guatemala 6min. 2019
27. Grey Priya Aven India 15min. 2019
28. Bouma (The Daughter – In – Law) Debatma Mandal India 15min. 2019
29. Gift Anirban Deb India 19min. 2018
30. Furniture Nazmus Sakib Himel India 25min. 2018
31. Morgue (The Morgue) Somendra Prasad Chakraborty India 24min. 2019
32. Vavtaal (Whirlwind) Suraj Uddhav Madhale India 16min. 2019
33. Hey Ram Dilip Ghosh India 4min. 2019
34. Gecho (Mother Nature’s Child) Samir Karmakar,
Sounetra Chatterjee,
Kanchan Chatterjee
India 21min. 2019
35. Aquarium Rohitaswa Mukherjee India 15min. 2019
36. Nahan (Inner self) Mohammad Hormozi Iran 16min. 2019
37. Coming Soon Amir Reza Saalari Iran 24min. 2019
38. 13_769 Roozbeh shoaraye nejati Iran 15min. 2018
39. Azadeh Mirabbas Khosravinezhad Iran 10min. 2019
40. Sakana Takatoshi Arai Japan 34min. 2018
41. Salon Zgjim Terziqi Kosovo 14min. 2019
42. Teacher Ibadylla Adzhibaev Kyrgyzstan 24min. 2018
43. Sin Titulo (Without Title) Jose Luis Silva Andrade Mexico, USA 7min. 2019
44. Historia Secreta da Aviacao (The Secret History of Aviation) Joao Manso Portugal 15min. 2018
45. Old Warrior Sergey Batayev Russia 12min. 2018
46. Ertidad(Goin South) Mr. Mohammed Alhamoud Saudi Arabia 14min 2019
47. Die Matras (The Mattress) Neo Monyamane South Africa 20min. 2019
48. Nothing Changed Bo-Seong Jeon South Korea 29min. 2018
49. Proxy Exam Nakyung Kim South Korea 18min. 2019
50. Curves Ajith P. Dharmasuriya Sri Lanka 11min. 2019
51. Nijasthithi (Rectitude) Methil  Komalankutty UAE 4min. 2019
52. Ashmina Dekel Berenson UK, Nepal 16min. 2018
53. Anna Dekel Berenson UK, Ukraine 16min. 2019
54. Stop Asking for Permission Rolando Gil USA 4min. 2019
55. Skin Guy Nattiv USA 21min. 2018
56. Things That Fall Syem Huq USA 9min. 2019
57. My Beloved Wife Vinay Pujara USA 15min. 2019
58. Neon Lights Bradley Bixler USA 16min. 2018

 220Films