19th Dhaka International Film Festival, 2021
List of the Films

Asian Film Competition

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Farida Ksenia Lagutina Azerbaijan, Russia 70 min. 2020
2. Mayar Jonjal (Debris of Desire) Indranil Roy Chowdhury Bangladesh, India 102min. 2020
3. Fish Under the Ice Li Zhang China 100min. 2020
4. Anchor Baby Ran Jing China 105min.
5. Robibaar (On a Sunday) Atanu Ghosh India 115min. 2020
6. Nasir Arun Karthick India 79min. 2020
7. Illiralaare Allige Hogalaare (Can Neither Be Here Nor Journey Beyond) Girish Kasaravalli India 125min. 2020
8. A Rifle and a bag Cristinatina Hanes,Isabella Rinaldi, Arya Rothe India, Italy, Romania, Qatar 89min. 2020
9. Koshtargah (The Slaughter house) Abbas Amini Iran 120min. 2020
10. Jenayat-e bi deghat (Careless Crime) Shahram Mokri Iran 140min. 2020
11. Suddenly a Tree Safi Yazdanian Iran 92min. 2019
12. Haifa Street Muhanad Al Hayal Iraq 79min. 2019
13. Mariam Sharipa Urazbayeva Kazakhstan 75min. 2019
14. Akyrky Koch (The Road to Eden) Bakyt Mukul, Dastan Zhapar Uulu Kyrgyzstan 122min. 2020
15. Sometime, Sometime Jacky Yeap Malaysia 107min. 2020
16. The Woman Otgonzorig Batchuluun Mongolia 83min. 2019
17. Between Heaven and Earth Najwa Najjar Palestine, Iceland, Luxembourg 93min. 2019
18. Tagpuan (crossroads) Mcarthur Cruz Alejandre Philippines 107min. 2020
19. Lucky Chan-sil KIM Cho-hee South Korea 96min. 2020
20. Uzak Ülke (Faraway Land ) Erkan Yazıcı Turkey 93min. 2020
21. Kovan (The Hive) Eylem Kaftan Turkey 94min. 2019
22. 9,75 Uluc Bayraktar Turkey 117min. 2020

 

Legendry leaders who changed the world:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Bengal no Chichi Lama

(The Father of Bangladesh)

Nagisa Ōshima Japan 24min. 1973
2. Motorcyle Diaries Walter Salles Argentina Brazil, USA,, Chile, Peru, UK, Germany, France. 126min. 2004
3. The Lenin Factor Vladimir Khotinenko Russia 113min. 2019
4. Amar Babar Naam Fazle Azim Juwel Bangladesh 44min. 2020
5. Ammar (Arafat) Jad Abi khalil Lebanon, Palaestine 90.min. 2014
6. The Making of the Mahatma Shyam Benegal India 145min. 1996
7. Uzicka republika (67 Days The Republic of Uzhitze) Zivorad “Zika” Mitrovic Yugoslavia 164min 1974
8. Anecdotes About Fidel Estela Bravo Cuba 47min. 2010

 
Tribute:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Pather Panchali (A Song of the Little Road) Satyajit Ray India 112min. 1955
2. Aparajito (The Unvanquished) Satyajit Ray India 113min. 1956
3. Jalsaghar (The Music Room) Satyajit Ray India 100min. 1958
4. Sonar Kella (The Golden Fortress) Satyajit Ray India 120min. 1974
5. Hirok Rajar Deshe (The Kingdom of Diamonds) Satyajit Ray India 118min. 1980

 
Retrospective:

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Little Bird of Happiness Pouran Derakshhan Deh Iran 110min. 1987
2. The Eternal Kids Pouran Derakshhan Deh Iran 111min. 2007
3. Serial Dreams Pouran Derakshhan Deh Iran 99min. 2010
4. Hiss …Dokhtar-ha Faryad Nemi-Zanand (Hush…..Girls Don’t Cry) Pouran Derakshhan Deh Iran 110min. 2013
5. Under the Smoky Roof Pouran Derakshhan Deh Iran 111min. 2017

 
Bangladesh Panorama

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. A Mandolin in Exile Rafiqul Anowar Russel Bangladesh 58min. 2020
2.. Gohiner Gaan (Song of the Soul) Sadat Hossain Bangladesh 104min. 2019
3. Gondi Fakhrul Arefeen Bangladesh 112min. 2020
4. Jolghori (Story Never Dies) Asad Zaman Bangladesh 75min. 2019
5. Jowar Parvez Amin Bangladesh 59min. 2019
6. Suborno Rekha (The Golden Line) Afzal Hossain Bangladesh 89min. 2020
7. Unoponchash Batash Bangladesh
8. Why Not Shekh Al Mamun Bangladesh, South Korea 61min. 2020
9. Kalo Megher Vela (The cloud boat) Mrittika goon Bangladesh 92min. 2019

 
Cinema of the World

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. The Protagonist Clara Picasso Argentina 67 min 2019
2. The Source Lana Berndl Austria 60min. 2020
3. Resplendor (Splendour) Claudia Nunes, Erico Rassi Brazil 52min. 2019
4. Death of Death Rajaditya Banerjee Finland, India 87min. 2020
5. Juan Louise Heem France, Paraguay 72min. 2020
6. In Mansourah, you separated us Dorothee-Myriam Kellou France,Algeria,Denmark 69min. 2019
7. Pinki Elli (Where is Pinki) Prithvi Konanur India 108min. 2019
8. Urojahaj (The Flight) Buddhadeb Dasgupta India 82min. 2019
9. The Parcel Indrasis Acharya India 124min. 2020
10. Orangu Marangalude Veedu (House of Orange Trees) Dr. Bijukumar Damodaran India 110min. 2020
11. Bihaan (Tune of faith) Saurabh Saha India 86min. 2020
12. Chobiyal (The Photographer) Manas Basu India 99min. 2019
13. Gumnaami (The Unknown) Srijit Mukherji India 142min. 2019
14. Dom (Creamator) Tapas Kr. Chakraborty India 90min. 2020
15. Kiarostami and his Missing Cane Mahmoud Reza Sani Iran 90min. 2019
16. Cinema Shahr-e Gheseh Keyvan Ali Mohammadi Iran 101min. 2020
17. Gorbeh Siah (The Black Cat) Karim Mohammad Amini Iran 113min. 2020
18. Dozist (Amphibious) Borzoo Niknejad Iran 96min. 2020
19. Goorkan (The Badger) Kazem Mollaie Iran 94min. 2020
20. Mehmankhane Mah-e Now (Hotel New Moon) Takefumi Tsutsui Iran, Japan 95min. 2019
21. Their Home Tommaso Cotronei Italy, Nigeria 71min. 2020
22. In the Dusk Sharunas Bartas Lithuania France, Czech Republic, Serbia, Latvia, Portugal 129min. 2019
23. In the Name of the Mother Joel Lamangan Philippines 109min. 2020
24. Eastern Piotr Adamski Poland 75min. 2019
25. Cerro dos Pios (Bird’s Nest) Miguel de Jesus Portugal 81min. 2019
26. Zalinia (Overline) Vadim Dubrovitskiy Russia 134min 2019
27. My Personal Dragon Mila Kudryashova Russia 73min. 2020
28. Sumrak U Beckom Haustoru (Vienna Hallways) Mladen Đorđević Serbia 112min. 2020
29. El Aaiun (To See) Erik Valencic Slovenia 54min. 2020
30. Wandering Life Crishantha Manamperi Sri Lanka 106min. 2019
31. Tambour Battant (Roll the Drum) Francois-Christophe Marzal Switzerland 90min. 2019
32. 7 Kibele (7 Kybeles) Orhan Tekeoglu Turkey 58min. 2020
33. Aşk Tesadüfleri Sever (Love Just a Coincidence) Omer Faruk Sorak, Ipek Sorak Turkey 121min. 2020
34. Orchids in Fire Selin Senköken Turkey 51min. 2020
35. Stalking Chernobyl Iara Lee Ukraine, USA, Bulgaria, Slovakia 59min. 2020
36. UzRock Arslan Veliev Uzbekistan 64min. 2019

Women Filmmakers Section

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Instructions for Adela Laura Huberman, Manuela Martínez Argentina 16 min 2020
2. Tina Julia Bastanzo Paximada Argentina 18 min 2020
3. Good Girls are not getting beaten Galina Adamovich Belarus 52min. 2019
4. Seeking New Paths Päivi Kapiainen-Heiskanen Finland, Spain 52min. 2020
5. Spring Blossom Suzanne Lindon France 74min. 2020
6. Particules Fines (Fine Particles) Anne Claire Jaulin France 18min 2020
7. Interstate 8 Anne Thieme Germany, USA 15min. 2020
8. My name is Sami Daniela Lucato Germany,Italy 4min. 2020
9. Naran Dungrir Chithi Sanchari Guha India 34min.
10. Khilshe toh Khara (The Spell of Purple) Prachee Bajania India 24min. 2020
11. The Woman Under the Tree Karishma Kohli India,USA 15min. 2020
12. Seeking Lost Fereshteh Tavakoli Iran 9min. 2020
13. Tirishko Shakiba Khaleghi Iran 12min. 2020
14. Fukushima Traveler Masoumeh Noormohammadiqomi Iran 51min. 2019
15. The Visit Azadeh Moussavi Iran 14min. 2020
16. The Dark Days Niloofar Zaman Iran 14min. 2020
17. Bandar Band Manijeh Hekmat Iran, Germany 77min. 2020
18. Interview Hanna Jalali Iran, Ukraine 13min. 2020
19. Unfolded Cristina Picchi Italy 15min. 2019
20. Wells of Hope Lia Beltrami Giovanazzi Italy, Jordan 32min. 2020
21. Coming Back Sunny Noriko Yuasa Japan 16min. 2020
22. The Little Prince Qarlyga Hasen Kazakhstan 34min. 2020
23. Her Family Elizabeta Koneska North Macedonia 50min. 2019
24. A Røbba Gnor (The Little Black Dress) Margarida Paiva Norway, Italy 16min. 2019
25. Date Anastasia Ragozina Russia 10min. 2019
26. Forbidden Children Evdokia Moskvina Russia, Syria, 73min. 2019
27. Moving on YOON Dan-bi South Korea 104min. 2019
28. Dreamlife Anna Mercedes Bergion Sweden 15min. 2019
29. Oceans of time Johanna Bernhardson Sweden 15min. 2020
30. Hjarterummet (The Hearts Room) Marina Nyström Sweden 10min. 2019
31. Incidents- Way Home Jessica Laurén Sweden 8min. 2019
32. Yustina’s Revenge Isabella Carbonell Sweden 15min. 2019
33. The Wedding Cake Monica Mazzitelli Sweden, Italy 4min. 2020
34. Dawat Juhi Sharma USA 17min. 2019

Spiritual Section

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. In Search of the Light Arsen Arakelyan Armenia 39min. 2020
2. Niruddesh Jatra Debasish Das Bangladesh 27min. 2020
3. Qasida of Dhaka Anarya Murshid Bangladesh 20min. 2020
4. Pacifico Oscuro Camila Beltran Columbia 12min. 2020
5. Izlazite li vanka?(Do You Go Out?) Ines Jokoš Croatia 30min. 2019
6. Senior Citizen Marinos Kartikkis Cyprus 89min. 2020
7. God on the Balcony  Biswajeet Bora India 90min. 2020
8. Kayantar (Metamorphosis) Rajdeep Paul, Sarmistha Maiti India 30min. 2019
9. Do I Exist: A Riddle Dhruva Harsh India 17min. 2019
1. Man inja hastam! (I am here!) Abbas Amini Iran 95min. 2020
11. Diapason Hamed Tehrani Iran 93min. 2019
12. Dabur Saeid Nejati Iran 12min. 2020
13. Arsu Abod Kazemi Iran 10min. 2019
14. Sunless Shadows Mehrdad Oskouei Iran, Norway 74min. 2019
15. My Border, My forest Giorgio Milocco Italy 18min. 2020
16. Waves Federico Turani Italy 18min. 2020
17. Al Manaih (The Grant) Muhmmad Khabur Jordan 15min. 2020
18. The Letter Ayzada Alymbek Kyzy Kyrgyzstan 47min. 2020
19. Mir Naše Gospe (Our Lady’s Peace) Vladimir Perović Montenegro 19min. 2020
20. Woodstock Tuvan Style Ilona Vinogradova Russia 59min. 2020
21. Alice from Wonderland Elena Demidova Russia 31min. 2020
22. Safarnoma:Notes on a Heritage Path Sharofat Arabova Tajikistan 67min. 2019
23. Toprak Sevgi Hirshhäuser Turkey 106min. 2020
24. Memories from an Eternal Time Atahualpa Lichy Venezuela 117min. 2020

Children Film Session

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. My other Son Gustavo Alonso Argentina 12 min 2019
2. Pouštět Draka (The Kite) Martin Smatana Czech Republic, Slovakia, Poland 14min. 2019
3. Ijrain Maradona (Maradona’s Legs) Firas Khoury Germany, Palestine 24min. 2019
4. Tak-Tak Vishal Nana Kudale India 93min. 2019
5. Mastermoshai Avik Roy India 121min. 2020
6. Dokhtar-e Abi (The Blue Girl) Keivan Majidi Iran 85min. 2020
7. Ghatare An Shab (That Night’s Train) Hamidreza Ghotbi Iran 86min. 2019
8. Born of the Earth Mojgan Bayat Iran 86min. 2020
9. Gando Teymour Ghaderi Iran 8min. 2020
10. The Ocean Behind the Window Babak Nabizadeh Iran 92min. 2020
11. Bi Nar (I, the Sunshine) Janchivdorj Sengedorj Mongolia 104min. 2019
12. Junu Ko Jutta (The Shoes of a Little Girl) Kedar Shrestha Nepal 13min. 2020
13. Taganok Team Ainur Askarov Russia, Bashkortostan 90min. 2020
14. Mommy’s Calf Victoria Runtsova Russia, Belarus 15min. 2019
15. I Had a Dream Murat Çeri Turkey 101min. 2020
16. Christmas Summer Ignacio Borderes US, Argentina 19 min 2020

Short & Independent Film Section

Sl. Title of Film Director Country Dur. Year
1. Dark Again Ruben Guzman Argentina 35min. 2020
2. I Spy Red Argentina de Mujeres Animadoras Argentina 6 min 2019
3. Island Arsen Arakelyan Armenia 20min. 2020
4. Bede (Nomadic Population) Khairul Islam Tufan Bangladesh 32min. 2020
5. Bioscope Wahid Raj Bangladesh 7min. 2020
6. Scene or Unscene Muzahidul Islam Zahin Bangladesh 14min. 2020
7. Oh Shohagi Jahangir Mohammad Bangladesh 26min. 2020
8. Suicide Amit Chakraborty Bangladesh 7min. 2020
9. Mogoj (Cognition) Saiful Jarnal Bangladesh 4min. 2020
10. Dhaka Najmun Nafis Khan Bangladesh 17min. 2020
11. Ashroy: Tale of a Guilt Sara Binte Afzal Bangladesh 20min. 2020
12. Nirbed (A Crying Shame) Rhyme Rubayet Bangladesh 13min. 2020
13. Putul (A Memoir of Affinity) Kazi Kamrun Nahar Tania Bangladesh 15min. 2019
14. A Paperman’s Tale Khandakar Rubyat Mursalin Bangladesh 19min. 2020
15. Alamot Poroma Shome Bangladesh 5min. 2020
16. Camera Arish Sarker Bangladesh 8min. 2019
17. The Flowers of Roadside Mahfuzz Nazim Mapple Bangladesh 19min. 2020
18. Oborudha (The Imprisoned) Zarif Tashdeed Bangladesh 6min. 2020
19. The Unholy Alif mohammad Bangladesh 8min. 2020
20. Corona Virus Shaiduzzaman Badal Bangladesh 2min. 2020
21. Ami Ja Ami Ta Farzana Noor Bangladesh 4 min 2020
22. Lock Down Zayed Bin Akram Bangladesh 16min. 2020
23. Sound Sleep Zayed Bin Akram Bangladesh 16min. 2020
24. Putul Prem Borno Nath Bangladesh 14min. 2020
25. Alor mela Jahir Manon Bangladesh 21min. 2020
26. Commuter Toilet Crisis Debraz Deb Bangladesh 8min. 2020
27. A Dandelion A.Q.M. Mohiuddin Pathan Bangladesh 20min. 2020
28. Story of Stone Rownacur Salyhen Bangladesh 1min. 2020
29. Transit Ariq Anam Khan Bangladesh, UK 20min. 2020
30. Recure (Rebel) Pier Philippe Chevigny Canada 16min. 2019
31. El Remanso Sebastian Valencia Munoz Columbia 19min. 2020
32. Henet Ward Morad Mostafa Egypt 23min. 2020
33. Les Dominos Jonathan Millet France 19min. 2019
34. Witness Ali Asgari France, Iran 15min. 2020
35. Da Yie Anthony Nti Ghana, Belgium 21min. 2019
36. Lizard Emily Gularte Oliva Guatemala 10 min 2019
37. Britto (The Loop) Gourav Kundu India 14min. 2020
38. 3rd. Stanza Tarun Wadhwa India 40min.
39. Jibito O Mrito Abhra Chakraborty India 27min. 2019
40. Tale of Ebi Hooman Fakhteh Iran 13min. 2020
41. The Dreamer Mehran Hemmatzadeh Iran 23min 2019
42. Eye Mahshad Iran 12min. 2020
43. Briciole (Crumbs) Ettore Mengozzi Italy 19min. 2020
44. The Leak Alberto Marchiori Italy 10min. 2020
45. Gli Atomic Fotonici Davide Morando Italy 14min. 2020
46. Tempi Morti (Dead Times)  Damiano Monaco, Lucio Lionello Italy, Estonia 16min. 2020
47. Truce Saleh Al-Khataybeh Jordan 29min. 2020
48. Kolekticviniai Sodai (Community Gardaens) Vytautas Katkus Lithuania 15min. 2019
49. Sticker Georgi M. Unkovski Macedonia 19min. 2020
50. Nekome Svome(Ours) Sead Šabotić Montenegro 16min. 2019
51. Bars, Walls Sara Stijovic Montenegro 13min. 2018
52. El Silencio del rio Francesca Canepa Peru 14min. 2020
53. I Declare a Hunger Strike Zhukova Tatiana Russia 7min. 2019
54. Family Anastasia Ragozina Russia 13min. 2020
55. Pilot Anastasia Ragozina Russia 3min. 2019
56. The Last Day Alexander DrozdovTikhomirov Russia 13min. 2019
57. Adam Shoki Lin Singapore 20min. 2019
58. Excess will save us Morgane Dziurla-Petit Sweden 15min. 2019
59. The Wall Astrid Askberger Sweden 5min. 2019
60. Bottleneck Mans Berthas Sweden 9min. 2019
61. Derinlik Algisi (Perception of Depth) Alperen Albayrak Turkey 18min. 2020
62. Allegoria Hakan Ünal Turkey 15min. 2020
63. Dilhun Batuhan Kalaycı,
Faruk Can Koç
Turkey 6min. 2020
64. Purple Scarf Jose Prats UK 8min. 2020
65. Reappear Tommy Clarke UK 14min. 2020
66. Ethel Jonny Wright Uk 17min. 2019
67. Here we are Hristina Belousova Uzbekistan 4min. 2020
68. Hay Tinh Thuc va san sang (Stay away be ready) Pham Thien An Vietnam, South Korea, USA 15min. 2019

 

227 Films & 72 Countries