16th Dhaka International Film Festival, 2018
Screening Schedule: Opening and Closing Ceremony, Asian Competition & Cinema of the World
Venue: Bangladesh National Museum, Main Auditorium, Shahbagh, Dhaka-1000

Date/Day 10:30 A.M 01:00 P.M. Opening Ceremony 07:30 P.M.
12.01.18

Friday

    03:30 P.M. 05:00 P.M. Cinema of the World
    Inaugural Ceremony Opening Film (Asian Competition) Bhasmasur|Dir: Nishil Sheth|

75 min.| India

Zer|Dir: Kazim Oz|110 min.| Turkey
13.01. 18

Saturday

10:30 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:00 P.M. 07:30 P.M.
Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Tashkent My Love|Dir: Javakhir Zakirov|88 min.| Uzbekistan Oskara|Dir: Inaki Alforja & Pablo Iraburu|73 min.| Spain Muhi: Generally Temporary|Dir: Rina Costelnuova-Hollander & Tamir Elterman|87 min.| Germany Uppina Kagada (Sand Paper)|Dir: B. Suresha|123 min. India Tope (The Bait)|Dir: Buddhadeb Dasgupta|88 min.| India
14.01.18

Sunday

 

Cinema of the World Asian Competition Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Of Sheep and Men

Dir: Karim Sayad|79 min.

Switzerland, France, Qatar

Tramontane|Dir: Vatche Boulghourjian|106 min.| France, Lebanon The Migrumpies|Dir: Arman T. Riahi|99 min.| Austria Handle With Care|Dir: Arild Andersen|102 min.| Norway, Denmark, Netherlands Murtaza|Dir: Ozgur Sevimli|

93 min.| Turkey

15.01.18

Monday

Cinema of the World Asian Competition Cinema of the World Asian Competition Cinema of the World
Return of A President after the coup in Madagascar|Dir: Lotte Mik-Meyer|78 min.| Denmark, South Africa, France, Madagascar A Letter to The President|

Dir: Roya Sadat|83 min.| Afghanistan

Waiting for the Sun|Dir: Kaspar Astrup Schroder|93 min.| Denmark ,China Only Man go to the Grave|Dir: Abdulla Al Kaabi|80 min.| UAE, Iran The White King|Dir: Alex Helfrecht, Jorg Tittel|89 min.| UK, Germany, Sweden, Hungary
16.01.18

Tuesday

Children Section Asian Competition Cinema of the World Cinema of the World Asian Competition
White Bridge|Dir: Ali Ghavitan|

80 min.| Iran

Take Off|Dir: Ehsan Abdipour|

88 min.| Iran

Mavi Sessizlik (Blue Silence)|Dir: Bulent Ozturk|93 min.| Belgium, Turkey Sari Sicak (Yellow Heat)|Dir: Fikret Reyhan|85 min.| Turkey Daha (More)

Dir: Onur Saylak|112 min| Turkey

17.01.18

Wednesday

Children Section Children Section Cinema of the World (Dir.Presnt.) Cinema of the World (Dir.Presnt.) Cinema of the World (Dir.Presnt.)
Soyuq (Coldness)|Dir: Bahram & Bahman Haj Abol Loo (Ark)

88 min.| Iran

Half Ticket|Dir: Samit Kakkad|101 min.| India Reservation|Dir: Nikhil Manjoo Lingegowda|91 min.|India Teen Aur Aadha (Three and a Half)|Dir: Dar Gai|119 min.| India, Ukraine Pimpal

Dir: Gajendra Ahire|

94 min.| India

18.01.18

Thursday

Children Section Children Section Asian Competition Cinema of the World (Dir.Presnt.) Asian Competition
The Violinist|Dir: Mohammad Ali Talebi|75 min.| Iran Raju|Dir: Nanditha Yadav|

108 min.| India

A Death In the Gunj|Dir: Konkona Sensharma|105 min.| India Akkammana Bagya (Akkamma’s Fate)|Dir: C.V Nandeeshwar|

116 min| India

Good Bye Katmandu

Dir: Nabin Subba|129 min.| Nepal

19.01.18

Friday

Asian Competition Cinema of the World (Dir.Presnt.) Cinema of the World (Dir.Presnt.)
——— ———- Tabestan-e Dagh (Searing Summer) Dir: Ebrahim Irajzad|83min.| Iran Revelations

Dir: Vijay Jayapal|118 min.| India

Benche Thakar Gaan (The Song of Life)|Dir: Abhijit Guha , Sudeshna Roy|115 min| India
20.01.18

Saturday

Cinema of the World Cinema of the World Closing Ceremony  
Wie Bojen im meer (Drifting Generation) Dir: Stella Nikoletta Drossa|92 min.| Greece, Germany Dido & Aeneas|

Dir: Anders Billing Vive|67 min.| Sweden

04:00 P.M. Award Winning Film
 


16th Dhaka International Film Festival, 2018
Screening Schedule: Short & Independent Section and Women Filmmaker Section
Venue: National Museum-Sufia Kamal Auditorium, Shahbagh, Dhaka

Date/Day 10:30 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:00 P.M. 07:00 P.M.
12.01.18

Friday

    Women Filmmaker Section Women Filmmaker Section Women Filmmaker Section
———— Snow Woman
Dir: Kiki Sugino|97 min.| Japan
16.03|Dir: Natalia Siwicka
16 min.| PolandHaft Pardeh (7 Veils)
Dir: Sepideh Farsi|80 minAfghan, France
The Range|Dir: Anna Fam|17 min.| Poland

My Little Dhaka|Dir: Rossella Anitori|15 min.| Italy

Parlika|Dir: Dr. Sahraa Karimi|57 min.| Afghanistan

13.01.18

Saturday

Women Filmmaker Section Women Filmmaker Section Women Filmmaker Section Women Filmmaker Section

 

Women Filmmaker Section
Torn Love|Dir: Nurdan Tumbek Tekeoglu|19 min.| Turkey

Antiheroina|Dir: Menchu Esteban|5 min.| Spain

Anna|Dir: Petra Priborska|19 min.| Czech Republic, USA

November Will be May

Dir: Yana Lekarska|20 min.| Bulgaria, South Korea

Common Hole|Dir: Asma Ebrahimzadegan|18 min.| Iran

Savage|Dir: Farzana Utarbayeva|25 min.|Russia

Les Bigorneaux (The Winkles)|Dir: Alice Vial|25 min.| France

Israfil

Dir: Ida Panahandeh|100 min.| Iran

Maki|Dir: Naghmeh Shirkhan|103 min.| Japan, USA

 

Chronicles of Hari

Dir: Ananya Kasaravalli|105 min.| India

14.01.18

Sunday

Women Filmmaker Section Women Filmmaker Section Women Filmmaker Section

(Director’s Presentation )

Women Filmmaker Section

(Director’s Presentation)

Women Filmmaker Section
The Wonderful Tapestry of Life

Dir: Lia G. Beltrami|35 min.| Italy, Ghana

 

Thank you for the Rain

Dir: Julia Dahr|90 min.| Norway, UK

Sofichka|Dir: Kira Kovalenko

Dir: Kira Kovalenko|78 min.| Russia

 

Khayolfurush  (The Illusion Seller)

Dir: Dr. Sharofat Arabova|22 min.| Tajikistan

Dance of Joy|Dir: Aparajita Ghosh

60 min.| India

Confession of a Misanthrope|Dir: Tatyana Zhukova|25 min.| Russia

 

War/ Peace|Dir: Inderjit Kaur Khalsa|60 min.| Finland

I am Jeeja|Dir: Swati  Chakraborti|28 min.| India

Untaken Paths

Dir: Tahmineh Milani

106 min.| Iran

 

15.01.17

Monday

             Short & Independent (Jury Screening ) Women Filmmaker Section Short & Inde-dent (Jury Screening ) Cinema of the World

(Director’s Presentation )

Women Filmmaker Section

(Director’s Presentation )

The Berry Leaf| Dir: Jasim M. Kardala| 15 min.| Iraq

The Violet| Dir: Baqer Al Rubaie|19 min.| Iraq

Venice of the East| Dir: Bahaa Alkadumy|26 min.| Iraq, Britain

Helen| Dir: Emily Dell|9 min.| USA

A Month| Dir: ZgjimTerziqi|27 min| Kosovo

Crack| Dir: Mu’taz Salloum|17 min.| Lebanon

Sielunmetsä (Into The Forest I Go)

Dir: Anu Kuivalainen|92 min.| Finland

Inside Mirror| Dir: Mahdi Yousefali|6 min.| Iran

Electric Chair| Dir: Yevgeny Zverev|12 min.| Russia

Kadin Isterse(If Women Want)| Dir: Mustaa Koray Polat|5 min.| Turkey

The Best Employee| Dir: Nikolai Kotyash|28 min.| Russia

Closer| Dir: Andrew  Ogorodnikov

8 min.| Russia

A Bird Without a Homeland| Dir: Louiza Kadri|13 min.| Algeria

Refugee Voice In Film

Dir: UNHCR Team|61 min.

 

O The Love|Dir: Shabnam Ferdousi|25 min.| Bangladesh

 

The Woods are Calling

Dir: Teena Kaur Pasricha

27 min.| India

In Search of Devaki

Dir: Devaki Bist|46 min.| Nepal

To Bury Lenin?

Dir: Ekaterina Danchenko|22 min.| Russia

16.01.18

Tuesday

Short & Independent (Jury Screening ) Women Filmmaker Section Short & Ind-dent (Jury Screening ) Short & Independent (Jury Screening ) Women Filmmaker Section

(Director’s Presentation)

Sundarbaner Rupkotha (Tale of Sundarban) |Dir: Debashish Biswas, Jahangir Hossain|44 min.| Bangladesh

A Song For Barpak| Dir: Pradip Pokhrel|49 min.| Nepal

Alan| Dir: Mostafa Gandomkar|20 min| Iran

Hemland (Homeland)|Dir: Sara Broos|14 min.| Sweden

Assia|Dir: Malika Zairi|20 min| Morocco, France

Daughter of the Lake|Dir: Ozlem Altingoz|15 min.| USA

Le Reve De Nikolay (Nikolay’s Dream)|Dir: Maria Karaguiozova|47 min.| Bulgaria, Belgium

Toffee, Dir: Tahira Kashyap,19 min, India

Mother Tongue| Dir: Nadim Iqbal|13 min.| Canada

Continental Drift|Dir: Pietro Novello|15 min.| UK

Cabron|Dir: Sam Ainsworth.14 min UK

Head First|Dir: Daniel Thomaser|12 min.| Germany

Sugar and Spice|Dir: Mi Mi Lwin|17 min.| Myanmar

 

Nameless|Dir: Ruhul Robin Khan|14 min.| Bangladesh

The Push Kids|Dir: Rahman Mani|4 min.| Bangladesh

Legend of the Loom|Dir: Purabi Matin|43 min.| Bangladesh

Suicide Note| Syful Akbar Khan|5 min.| Bangladesh

Online Shopping

Dir: Ghasideh Golmakani|15 min.|Iran

Souzanger

Dir: Masoumeh Noormohammadi|30 min.| Iran

Rise Up

Dir: Dina Amin, Alice Denny|11 min.| Palestine

Detention|Dir: Emtyaz Almograbi|16 min.| Palestine

17.01.18

Wednesday

 

Short & Independent (Jury Screening ) Women Filmmaker Section Short & Independent

 (Jury Screening )

Short & Independent

(Jury Screening /Dir. Presentation)

Women Filmmaker Section
Ladies Night|Dir: Rehan Mudannayake|21 min.| Sri Lanka

Mutluluk (Happiness)|Dir: Necip Caghan Ozdemir|12 min.| Turkey

A Secret Heart|Dir: Cary Rajinder Sawhney|16 min.| UK

Clash of Morality | Vinay Pujara|18 min.| USA

Rare Breed|Dir: David Pipia|53 min.| Georgia

Speglingar (Reflections)|Dir: Sara Broos|77 min.| Sweden

Mai|Dir: Marta Gonzalez|8 min.| Spain

Abdul & José|Dir: Luigi Acquisto & Lurdes Pires|52 min.| Indonesia

Donkey Xote|Dir: Otto Banovits|24 min.| Hungary, Sweden

Elene|Dir: Sezen Kayhan|17 min.| Turkey

Re Fraction|Dir: Mirko Grilini|18 min.| Australia

It Rains Slowly|Dir: Saeed Nejati|15 min.| Iran, Turkey

G Face-The Documentary About Nothing|Dir: Bafana Monyamane|19 min.| South Africa

Morning|Dir: Ugyen Phuntsho Rabgay|7 min.| Bhutan

Rise Up|Dir: Dina Amin, Alice Denny|11 min.| Palestine

Villa Dwellers|Dir: Monir Gheydi|90 min.| Iran
18.01.18

Thursday

 

Short & Independent (Jury Screening ) Women Filmmaker Section Short & Independent (Jury Screening ) Short & Independent (Jury Screening ) Women Filmmaker Section
Mudhal Padayal (The First Offering)|Dir: Mathankumaran|23 mins.| Malaysia, Singapore

Late Autumn|Dir: Armin Ebrahimi|12 min.| Iran, Bangladesh

The End of the Good old Days|Dir: Mehmet Basak|20 min.| Turkey

Cocoon|Dir: Masoud Mirzaei|22 min.| Iran

Alpha|Dir: Ehsan Hemmati|3 min.| Iran

Burkinabe Rising|Dir: Iara Lee|72 min.| Burkina Faso, USA, Bulgaria

 

My Daughter Nora|Dir: Jasna Krajinovic

16 min.| Belgium, France

Elisa|Dir: Kristina Kean Shtubert|17 min.| Germany

Icarus|Dir: Tom Teller|20 min.| USA

The Wedding Gift|Dir: Aron Thor Leifsson|12 min.| Iceland

Retouch|Dir: Kaveh Mazaheri|20 min.| Iran

The Grandmaster Vision|Dir: Anamul Haque Kabir|8 min.| Bangladesh

Roulette|Dir: Mohammad Samiul Mueed|13 Min.| Bangladesh

Bandarban  4k|Dir: Nazmus Sakib|6 min.| Bangladesh

Afroja’s Diary|Dir: Abinash Samundha|15 min.| Bangladesh

Bagh O Nari (Tiger & Woman)|Dir: Shahiduzzaman Badal|15 min.| Bangladesh

Pounopunik (The Hamster Wheel Rebellion|Dir: Khandaker Sumon|18 min.| Bangladesh

Urmila -My Memory is My Power|Dir: Susan Gluth|87 min.| Germany
19.01.18

Friday

 

Short & Independent (Jury Screening ) Women Filmmaker Section (Jury Screening) Women Filmmaker Section(Director’s Presentation) Spiritual Film Section
———— ———— Yagmurlarda Yikansam (Wish to Wash with Rain)|Dir: Gulten Taranc|90 min.| Turkey She Made It|Dir: Lud Monaco|5 min.| UK, Turkey

Faoueyia|Dir: Myrna Tsapa|61 min.| Greece

Ghashang & Farang|Dir: Vahid Mousaaian|90 min.| Iran
20.01.18

Saturday

 

Cinema of the World Spiritual Film Section Spiritual Film Section Spiritual Film Section Spiritual Film Section
Teen Aur Aadha (Three and a Half)|Dir: Dar Gai|119 min.| India, Ukraine Profile|Dir: Iraj Karimi|101 min.| Iran The End of Dreams|Dir: Mohammad Ali Talebi|93 min.| Iran Agam|Dir: Sumit Mishra|85 min.| India Amun|Dir: Anar Abbasov|83 min.| Russia

The Chop|Dir: Lewis Rose|17 min.| UK

16th Dhaka International Film Festival, 2018
Screening Schedule: Bangladesh Panorama, Asian Competition, Cinema of the World, Children Section, Woman Filmmaker Section
Venue: Public Library Auditorium, Shahbagh, Dhaka

Date/Day 10:00 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:30 P.M. 07:30 P.M.
12.01.18

Friday

Children Section Asian Competition Cinema of the World Cinema of the World Asian Competition
And The Circus Arrived|Dir: Guzh Tadevosyan|21 min.| Armenia

Ballad From Tibet|Dir: Zhang Wei|85 min.| China

El Cruce De La Pampa (Across The Pampas)|Dir: David Bisbano|89 min.| Argentina Almaz Kaz (The Diamond Sword)|Dir: Rustem Abdrashev|134 min. Kazakhstan Joy|Dir: Chinguun Bailkhiav

82 min.| Mongolia

Tunku Kyrsya (Night Accident)|

Dir: Temirbek Birnazarov |90 min.| Kyrgyzstan

13.01.18

Saturday

Children Section Asian Competition Asian Competition (Dir. Presnt.) Bangladesh Panorama Bangladesh Panorama
Lumiere (Lumier’s)|Dir: Dante Rustav, Hristina Belousova|30 min.| Uzbekistan

White Bridge|Dir: Ali Ghavitan|80 min.| Iran

Sun Flower|Dir: Zhang Luoping|82 min. China Blood and the Moon|Dir: Tommaso Cotronei|76 min.| Yemen, Italy Bhuban Majhi|Dir: Fakhrul Arefeen Khan|114 min.| Bangladesh Swatta|Dir: Hashibur Reza Kallol|120 min.|Bangladesh
14.01.18

Sunday

Children Section Cinema of the World Cinema of the World Bangladesh Panorama Bangladesh Panorama
Soyuq (Coldness)|Dir: Bahram & Bahman Haj Abol Loo( Ark)

88 min.| Iran

Shift|Dir: Nyamdavaa Baasansuren|85 min.| Mongolia Walking on String|Dir: Ahmad Reza Motamedi|105 min.| Iran Chitkini (Rest in Silence)|Dir: Sajedul Awwal|98 min.| Bangladesh Shohagir Goyna (Shohagi’s Ornament)|Dir: Lata Ahmed|92 min.|Bangladesh
15.01.18

Monday

Children Section Cinema of the World W/F & C/W Woman Filmmakers’ Section Bangladesh Panorama
The Violinist|Dir: Mohammad Ali Talebi|75 min.| Iran Nabubulok (The Decaying)|Dir: Sonny Calvento|95 min.| Philippines Talking of Michelangelo|Dir: Modhurima Sinha|62 min.| India

And They Made Classics|Dir: Ratnottama Sengupta|60 min.| India

Sonata|Dir: Aparna Sen|103 min.| India Kaler Putul (Dangling By a String)|Dir: Aka Reza Ghalib|125 min.| Bangladesh
16.01.18

Tuesday

Children Section Cinema of the World Cinema of the World Bangladesh Panorama Bangladesh Panorama
Clint|Dir: Harikumar|115 min.| India Returnee|Dir: Sabit Kurmanbekov|95 min.| Kazakhstan Rag-e Khaab (Subdued)|Dir: Hamid Nematollah|104 min.| Iran Halda|Dir: Tauquir Ahmed|98 min.| Bangladesh Meyeti Ekhon Kotahay Jabe|Dir: Nader Chowdhury|123 min.| Bangladesh
17.01.18

Wednesday

Children Section Cinema of the World Asian Competition (Dir. Presnt.) Bangladesh Panorama Bangladesh Panorama
Youth Will Not Endure|Dir: Yan Shichun|92 min.| China El Espiritu Dela Mojiganga (The Spirit of Mojiganga)|Dir: Domingo Moreno|77 min.| Spain Asphyxia|Dir: Fereydoun Jeyrani|108 min.| Iran Khancha|Dir: Akram Khan|110 min.| Bangladesh Rina  Brown|Dir: Shameem Akhtar|135 min.| Bangladesh
18.01.18

Thursday

Children Section Cinema of the World Women Filmmaker Section Bangladesh Panorama Cinema of the World
Half Ticket|Dir: Samit Kakkad|101 min.| India You will Never Walk Alone

Dir: Enkhdalai Mijiddalai|92min.| Mongolia

A Day For Women|Dir: Kamla Abouzekri|111 min.| Egypt Tope (The Bait)|Dir: Buddhadeb Dasgupta|88 min.| India Kupal|Dir: Kazem Mollaie|81 min.| Iran|
19.01.18

Friday

Children Section Cinema of the World Asian Competition (Dir. Presnt.) Asian Competition (Dir. Presnt.) Cinema of the World
Enklava (Enclave)|Dir: Goran Radovanovic|92 min.| Serbia, Germany The Land Of The Enlightened

Dir: Pieter-Jan De Pue|57 min.| Belgium

Love and Shukla|Dir: Jatla Siddartha|111 min.| India Bomba (The Bomb)|Dir: Ralston Gonzales Jover|95 min.| Philippines Bacanou (Sea Serpents)|Dir: Joseph Israel Laban|93 min.| Philippines
20.01.18

Saturday

Children Section Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Raju|Dir: Nanditha Yadav|108 min.| India House of Norway|Dir: Jan Vardoel80 min.| Norway Kazarken (As We Dig)|Dir: Goldem Durmaz|91 min.| Belgium, France Still, we are migrant workers|Dir: Jong-Man Choi (Manie)| 83 min.| South Korea Journey Into Dream|Dir: Shekh Al Mamun|68 min.| South Korea, Bangladesh

16th Dhaka International Film Festival, 2018
Screening Schedule:
Asian Competition and Retrospective
Venue: Alliance Francaise  de Dhaka,
26 Mirpur Road (Corner of Road no. 3), Dhanmondi, Dhaka

Date/Day 10:30 A.M 02:00 P.M. 04:00 P.M. 06:00 P. M.
14.01.18

Sunday

Asian Competition Asian Competition Asian Competition Retrospective
Good Bye Katmandu|Dir: Nabin Subba|129 min.| Nepal Bomba (The Bomb)|Dir: Ralston Gonzales Jover|95 min.| Philippines A Death In the Gunj|Dir: Konkona Sensharma|105 min.| India L’arbre  (The tree)

Dir:Julie Bertucelli|100 min.|France

15.01.18

Monday

Asian Competition Asian Competition Asian Competition Retrospective
Daha (More)|Dir: Onur Saylak|112 min| Turkey El Cruce De La Pampa (Across The Pampas)|Dir: David Bisbano|89 min.| Argentina Tramontane|Dir: Vatche Boulghourjian|106 min.| France, Lebanon Dernière nouvelles du cosmos (Latest news from cosmos|Dir: Julie Bertucelli|85 min.|France
16.01.18

Tuesday

Asian Competition Asian Competition Asian Competition Retrospective
Love and Shukla|Dir: Jatla Siddartha|111 min.| India Sun Flower|Dir: Zhang Luoping|82 min.| China Zer|Dir: Kazim Oz|110 min.| Turkey La fabrique des juges (the Juge production unit)|Dir:Julie Bertucelli|67 min.|France
17.01.18

Wednesday

Asian Competition Asian Competition Asian Competition Retrospective
Asphyxia|Dir: Fereydoun Jeyrani|108 min.| Iran Blood and the Moon|Dir: Tommaso Cotronei|76 min.| Yemen, Italy Take Off|Dir: Ehsan Abdipour|88 min.| Iran La cour de babel (The Babel’s school yard)|Dir: Julie Bertucelli|89 min.| France
18.01.18

Thursday

Asian Competition Asian Competition Asian Competition Retrospective
A Letter to The President

Dir: Roya Sadat|83 min. Afghanistan

Tabestan-e Dagh (Searing Summer)Dir: Ebrahim Irajzad|83min.| Iran Tunku Kyrsya (Night Accident)|Dir:  Temirbek Birnazarov |90 min.| Kyrgyzstan La naissance des pieuvres (The birth of octopus)Dir: Céline Sciamma|85 min.| France
19.01.18

Friday

Asian Competition Retrospective Retrospective Retrospective
Only Man go to the Grave|Dir: Abdulla Al Kaabi|80 min.| UAE, Iran L’arbre  (The tree)

Dir: Julie Bertucelli|100 min.|France

Tomboy|Dir: Céline Sciamma|82 min.| France Bande de filles (Girls band)|Dir: Céline Sciamma|113 min.| France

16th Dhaka International Film Festival, 2018
Screening Schedule: Spiritual Films Section
Venue: Russian Centre of Science & Culture in Bangladesh
42, Bhasha Shoinik M. A. Matin Road, Dhanmondi Road # 7, Dhaka

Date/Day 10:30 A.M 02:00 P.M. 04:30 P.M.
 

15.01.18

Monday

Spiritual Films Section Spiritual Films Section Spiritual Films Section
The End of Dreams|Dir: Mohammad Ali Talebi|93 min| Iran

Lotak Lairembee (Lady of the Lake)|Dir: Dr. Haobam Paban Kumar| Dr. Haobam Paban Kumar| 72 mins/ India

Thudongkawat (Wandering)|Dir: Boonsong Nakphoo|120 min.| Thailand

 

Still Yet|Dir: Arash Yazdani|17 min.| Iran

A Long Day|Dir: Babak Bahram Beygi|88 min.| Iran

 

16.01.18

Tuesday

Spiritual Films Section Spiritual Films Section Spiritual Films Section
Bugday (Grain)|Dir: Semih Kaplanoglu|152 min.| Turkey, Germany, France, Sweden

 

Taha Abdur Rahmane|Dir: Ovidio Salazar|52 min.| Morocco

Come Back Free| Dir: Ksenia Okhapkina| 52 min.| Estonia

Agam|Dir: Sumit Mishra|85 min.| India

Marija (Mary)| Juraj Primorac|29 min.| Croatia

 

17.01.18

Wednesday

Spiritual Films Section Spiritual Films Section Spiritual Films Section
Blank 13| Takumi  Saitoh|71 min.| Japan

 

Break Through|Dir: Umedsho Mirzoshirinov|80 min.| Tajikistan

 

Khyanikaa (The Lost Idea)|Dir: Amartya Bhattachryya|90 min| India

 

Ascension|Dir: Pedro Peralta|18 min.| Portugal

A Man Escapedor the Wind Bloweth Where it Wants|Dir: Ali Ameri|16 min.| Iran

 

Imagine|Dir: Ilshat Rakhimbay

15 min.| Russia

Sound of Silence|Dir: Dr. Bijukumar Damodaran|89 mins.| India, USA

 

 

18.01.18

Thursday

Spiritual Films Section Spiritual Films Section Spiritual Films Section (Dir.Presnt.)
Periodicity|Dir: Ali Khoshdouni|9 min. Iran

Profile|Dir: Iraj Karimi|101 min.| Iran

El Legado Vivo De Roger Garaudy (The Living Legacy of Roger Garaudy)|Dir: Abdennur Prado|49 min.| Spain

The Chop|Dir: Lewis Rose|17 min.| UK

 

Ghashang & Farang

Dir: Vahid Mousaaian|90 min.| Iran

Aceh: Beyond The Tsunami|Dir: Tim Barretto|71 min| Australia ,Indonesia

 

Sermon on the Mount|Dir: Yaoo Young Uee|125 min.| South Korea

 

19.01.18

Friday

Spiritual Films Section Spiritual Films Section Spiritual Films Section
Amun
Dir: Anar Abbasov|83 min.| Russia

 

A157
Dir; Behrouz Nooranipour|73 min.| Iran

 

Circle|Dir: Shantanu Halder|28 min.| Bangladesh

Delta Park|Dir: Karine de Villers, Mario Brenta|68 min.| Italy, France

Naksetrouh (Set Back of the Spirit)|Dir: Sa’ed Arouri|15 min.| Jordan

The End of Dreams|Dir: Mohammad Ali Talebi|93 min| Iran

 

Lotak Lairembee (Lady of the Lake)|Dir: Dr. Haobam Paban Kumar| Dr. Haobam Paban Kumar| 72 mins/ India