18th Dhaka International Film Festival, 2020
Screening Schedule: Opening and Closing Ceremony, Asian Competition, Cinema of the World, Retrosprctive & Childtren Film Session
Venue: Bangladesh National Museum
Main Auditorium
Shahbagh, Dhaka-1000

Date/Day 10:30 A.M 01:00 P.M. Opening Ceremony 07:30 P.M.
11.01.20

Saturday

    03:30 P.M. 05:00 P.M. Cinema of the World
  Inaugural Ceremony Opening Film (Cinema of the World) Hellaro
Dir: Abhishek Shah
Dur: 121min. | India
Una Ventana Al Mar
(Window To The Sea)
Dir: Miguel Angel Jimenez
Dur: 105min.| Spain, Greece
12.01.20

Sunday

10:30 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:00 P.M. 07:30 P.M.
Children Film Session Cinema of the World Asian Competition Retrospective Cinema of the World
Goendagiri
Dir: Nasim Sahnic
Dur: 124min| Bangladesh
Idam (Abode)
Dir: Jaya Jose Raj
Dur: 83min.| India
Amir
Dir: Nima Eghlima
Dur: 107min.| Iran(Director’s Presentation)
Papusza
Dir: Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze
Dur: 132min.| Poland(Director’s Presentation)
Section 375
Dir”:Ajay Bahl
Dur: 125min.| India
13.01.20

Monday

Children Film Session Cinema of the World Asian Competition Cinema of the World Cinema of the World
Xiao Gou Nai Ping (Find My Way Home)
Dir: Peng Li
Dur: 92min.| China
Skandinaavia Vaikus (Scandinavian Silence)
Dir: Martti Helde
Dur: 75min.| Estonia, France, Belgium
Finding Farideh
Dir: Kourosh Ataee, Azadeh Moussavi
Dur: 88min.| Iran
(Director’s Presentation)
Ahaa Re (The Two Lovers)
Dir: Ranjan Ghosh
Dur:120min.|India(Director’s Presentation)
Bille
Dir: Inara Kolmane
Dur: 104min.| Latvia, Lithuania, Czech Republic
14.01.20

Tuesday

Children Film Session Cinema of the World Retrospective Asian Competition Woman Filmmakers’ Section
Borva (Believe)
Dir: Pariya Kazemipoor
Dur: 87min|Iran
(Director’s Presentation)
Resistance Fighters – Die Globale Antibiotika-Krise (Resistance Fighters – The Global Antibiotics Crisis)
Dir: Michael Wech
Dur: 100min.|Germany
Moj Nikifor R (My Nikifor)
Dir: Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze
Dur: 98min.| Poland
Nang Non (The Cave)
Dir: Tom Waller
Dur: 104min.| Thailand
(Director’s Presentation)
Wszystko Dla Mojej Matki (All For My Mother)
Dir:
Ms. Malgorzata Imielska
Dur: 103min.| Poland
(Director’s Presentation)
15.01.20

Wednesday

Children Film Session Cinema of the World Asian Competition Retrospective Cinema of the World
Harbor|Dir: Paul Marques Duarte|Dur: 26min.|France

Nooreh
Dir: Ashish Pandey
Dur:23min.|India

Sesh Banshi (The Last Whistle)
Dir: Amit Kumar Das
Dur: 19min.| India

Dobareh Zendegi (Life Again)
Dir: Reza Fahimi
Dur: 80min.| Iran
Tsunami
Dir: Dr. Somaratne Dissanayake
Dur: 107min.| Sri Lanka
(Director’s Presentation)
Ptakiśpiewają w Kigali(Birds Are Singing in Kigali)
Dir: Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze
Dur: 104min.| Poland
Homo Novus
Dir: Anna Viduleja
Dur: 123min.| Latvia
16.01.20

Thursday

Children Film Session Cinema of the World Retrospective Asian Competition Cinema of the World
Sesh Banshi (The Last Whistle)|
Dir: Amit Kumar Das
Dur: 19min.| IndiaDan’ka
Dir: Yuriy Morozov
Dur: 21min.|Russia|

The stars whisper
Dir: Seonhwa Yeo
Dur: 19min.| South Korea

Dreaming of Ice-cream
Dir: Samir Arabzadeh
Dur: 6min.| Sweden, Peru, Spain

GholamrezaTakhti
Dir: Bahram Tavakoli
Dur: 111min| Iran
Plac Zbawiciela (Saviour Square)
Dir: Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze
Dur: 61min.|Poland
And The Oskar Goes To
Dir: Salim Ahamed
Dur: 128 min.| India
(Director’s Presentation)
Vinci Da
Dir: Srijit Mukherji
Dur: 117min| India
17.01.20

Friday

Children Film Session Asian Competition Asian Competition
Pandam Amada (In Pursuit Of)
Dir: Oinam Gautam Singh
Dur: 99min.| India
(Director’s Presentation)
Trijya (Radius)
Dir: Akshay Indikar
Dur: 98min.| India  
Gaadi ( Children of the Sun)
Dir: Prasanna Vithanage
Dur: 104min.| Sri Lanka
(Director’s Presentation)
18.01.20

Saturday

Children Film Session Cinema of the World Asian Competition Cinema of the World Asian Competition
Hashtag-Docharkhebaz (Bike Lover)
Dir: Mostafa Nazarizadeh
Dur: 82min| Iran
Darkoob(Axing)|Dir: Behrooz Shaibi
Dur: 96min.| Iran
Veyilmarangal (Trees Under The Sun)
Dir: Dr. Biju Kumar Damodaran
Dur: 107min.| India(Director’s Presentation)
Finally Bhalobasha (Finally Love)
Dir: Anjan Dutt
Dur: 116min.|India(Director’s Presentation)
Tiny light
Dir: Cho Minjae
Dur: 91min.| South Korea
(Director’s Presentation)
19.01.20

Sunday

Closing Ceremony Asian Competition
    04:00 P.M. Hava, Maryam, Ayesha
Dir: Sahraa Karimi
Dur: 87min.| Afghanistan-Iran-France
 

*   Subject to Change due to unforeseen circumstances.

18th Dhaka International Film Festival, 2020
Screening Schedule: Bangladesh Panorama, Asian Competition, Cinema of the World, Children Section
Venue: Public Library Auditorium, Shahbagh, Dhaka-1000

Date/Day 10:00 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:00 P.M. 07:30 P.M.
11.01.20

Saturday

Children Film Session Asian Competition Cinema of the World Cinema of the World Bangladesh Panorama
Dzien Czekolady (The Day of Chocolate)
Dir: Jacek Piotr Blawut
Dur: 83min.| Poland
Hava, Maryam, Ayesha
Dir: Sahraa Karimi
Dur: 87min.| Afghanistan-Iran-France
Klec (The Cage)
Dir: Jiri Strach
Dur: 87min.| Czech Republic
Resistance Fighters – Die Globale Antibiotika-Krise
(Resistance Fighters – The Global Antibiotics Crisis)
Dir: Michael Wech
Dur: 100min.| Germany
Mayaboti
Dir: Arun Chowdhuri
Dur: 133min.| Bangladesh
12.01.20

Sunday

Children Film Session Cinema of the World Asian Competition Asian Competition Bangladesh Panorama
Dan’ka
Dir: Yuriy Morozov
Dur: 21min.|RussiaThe stars whisper
Dir: Seonhwa Yeo
Dur: 19min.| South Korea

Dreaming of Ice-cream
Dir: Samir Arabzadeh
Dur: 6min.| Sweden, Peru, Spain

Di Yi Ci De Li Bie(A First Farewell)
Dir: Wang Lina
Dur: 88min.| China

Cartero(Postman)
Dir: Emiliano Serra
Dur: 80min.| Argentina
3 Adventures of Brooke
Dir: Yuan Qing
Dur: 101min.| China, Malaysia
İçerdekiler (Insiders)
Dir: Huseyin Karabey
Dur: 117min.| Turkey
Shuttle Train
Dir: Pradip Ghosh
Dur: 106min.| Bangladesh
13.01.20

Monday

 

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Bangladesh Panorama
Xiao Gou Nai Ping (Find My Way Home)
Dir: Peng Li
Dur: 92min.| China
Among the Mountain Ranges
Dir: Pavel Tavares, Benjamin Garay
Dur: 93min.| Argentina, Chile, Brazil
Soundless Dance
Dir: Pradeepan Raveendran
Dur: 90min.| France, Sri Lanka
A Donkey Called Geronimo
Dir: Arjun Talwar, Bigna Tomschin
Dur: 80min.| Germany, Switzerland
Dobareh Zendegi (Life Again)
Dir: Reza Fahimi
Dur: 80min.| Iran
14.01.20

Tuesday

Children Film Session Asian Competition Asian Competition Cinema of the World Bangladesh Panorama
Paradise ’89 (Paradīze ’89)
Dir: Madara Dišlere
Dur: 92min.| Latvia, Germany
Ghasr e- Shirin (Castle Of Dreams)
Dir: Mirkarimi Reza
Dur: 86min| Iran
Suç Unsuru (Element of Crime)
Dir: Suleyman  Arda Emince
Dur: 82min.| Turkey
Away From the Shore
Dir: Kostadin Bonev
Dur: 134min.| Bulgaria
Amra Ekta Cinema Banabo
(The Innocence)

Dir: Ashraf ShishirDur: 157min.| Bangladesh
15.01.20

Wednesday

Children Film Session Cinema of the World Asian Competition Cinema of the World Cinema of the World
Hashtag-Docharkhebaz (Bike Lover)|Dir: Mostafa Nazarizadeh|Dur: 82min| Iran Sunday in Strasbourg
Dir: Lana Berndl
Dur: 91min.| Austria
Talla
Dir: Parviz Shabazi
Dur: 90min.| Iran
Mystic Memoir
Dir: Aparajita Ghosh
Dur: 81min| India
(Director’s Presentation)
UnaVentana Al Mar (Window To The Sea)|Dir: Miguel Angel Jimenez|Dur: 105min.| Spain, Greece
16.01.20

Thursday

Children Film Session Cinema of the World Bangladesh Panorama Woman Filmmakers’ Section Bangladesh Panorama
Borva (Believe)

Dir: Pariya Kazemipoor|Dur: 87min|Iran

(Director’s Presentation)

Crystal Swan
Dir: Darya Zhuk
Dur: 94min.| Belarus, USA, Germany, Russia
Tunes of Nostalgia
Dir: Farid Ahmad
Dur: 53min.| Bangladesh
Bang-Mun(The Strangers)
Dir: Sohee Myoung
Dur: 81min.| South Korea
(Director’s Presentation)
Maya  –  The Lost Mother
Dir: Masud Pothik
Dur: 124min.| Bangladesh
17.01.20

Friday

 

Children Film Session Asian Competition Bangladesh Panorama Cinema of the World Bangladesh Panorama
Goendagiri

Dir: Nasim Sahnic
Dur: 124min| Bangladesh

 

Edward
Dir: Thop Nazareno
Dur: 83min.| Philippines
(Director’s Presentation)
Nigrohokal (Long Period of Persecution)
Dir: Proshoon Rahamaan
Dur: 76min.| Bangladesh
Bangla
Dir: Phaim Bhuiyan
Dur: 88min.| Italy
(Director’s Presentation)
Nauo Dorai
Dir: Taneem Rahman Angshu
Dur: 150min| Bangladesh
18.01.20

Saturday

Children Film Session Cinema of the World Asian Competition Cinema of the World Woman Filmmakers’ Section
Pandam Amada (In Pursuit Of)
Dir: Oinam Gautam Singh
Dur: 99min.| India
O Filme da Minha Vida
(The Movie of my Life)

Dir: Selton Mello
Dur: 113min.| Brazil
Deep Rivers
Dir: Vladimir Bitokov|
Dur: 75 min.| Russia
Latay (Battered Husband)
Dir: Ralston Gonzales Jover
Dur: 85min.| Philippines
(Director’s Presentation)
WszystkoDlaMojejMatki(All For My Mother)
Dir:
Ms. MalgorzataImielska
Dur: 103min.| Poland
19.01.20

Sunday

 

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Loknat (Stammer)
Dir: Mohammadreza Haji Gholami
Dur: 79min| Iran
World Taxi
Dir: Philipp Majer
Dur: 82min.| Germany
Errante (The Wanderer)
Dir: Francisco MeCe
Dur: 75min.| Germany
Through a Black Glass
Dir: Konstantin Lopushanshy
Dur: 140min.| Russia
Shah Jahan Regency
Dir: SrijitMukherji
Dur: 152min.| India

*   Subject to Change due to unforeseen circumstances.

18th Dhaka International Film Festival, 2020
Screening Schedule: Short & Independent Section and Women Filmmaker Section, Spiritual Section
Venue: National Museum- Sufia Kamal Auditorium Shahbagh

Date/Day 10:00 A.M 01:00 P.M. 02:30 P.M. 05:00 P.M. 07:30 P.M.
11.01.20

Saturday

Women Filmmakers’ Section Short & Independent Section Women Filmmakers’ Section Women Filmmakers’ Section Short & Independent Section
Quedarse en Casa (At Home)
Dir: Luisina Anderson
Dur: 12min.|ArgentinaOff Guard
Dir: Daina Papadaki
Dur: 12min.| Cyprus

Dulce Espera (Sweet Waiting)
Dir: Paula Llerena
Dur: 20min.| Ecuador

Vandreren (The Wanderer)
Dir: Julie Annlie
Dur: 26min.| Denmark

The Whale and The Raven
Dir: Mirjam Leuze
Dur: 102min.| Canada, Germany

Simulation
Dir: Md Humauin Kabir
Dur: 6min.| AustriaElephant Bird
Dir: Amir Masoud Soheili
Dur: 16min.| Afghanistan, Iran

Gift
Dir: Anirban Deb
Dur: 19min.| India

Der Ausflug (The Camping Trip)
Dir: Jurgen Karasek
Dur: 39min.| Austria

Kader Postası (Fated Hearts)

Dir: Elif Akarsu Polat, Cigdem Bozali

Dur:103min.|Turkey

The End of a Doll’s Dream
Dir: Mahboob Molaei
Dur: 2min.| IranDriving Lessons
Dir: Marziyeh Riahi
Dur: 13min.| Iran

Patio
Dir: Maryam Bahrololumi
Dur: 82min.| Iran

Waheed
Dir: Ayman ElSanbokhty
Dur: 10min.| EgyptLa Despedida de Juan y Juan
(The Farewell of Juan And Juan)
Dir: Anton Wenzel
Dur: 13min.| Colombia, Germany

Border
Dir: Wei Shujun
Dur: 15min.| China

What Color do you see as Blue
Dir: Reza Salsany
Dur: 16min.| Canada

On the Furniture
Dir: Nazmus Sakib Himel
Dur: 25min.| India

In Manus Tuas (In your Hands)

Dir: Milana Majar
Dur: 25min.| Bosnia & Herzegovina,
Sweden, Syria

 

12.01.20

Sunday

Short & Independent Section Women Filmmakers’ Section Spiritual Section Spiritual Section Short & Independent Section
Plastic Flowers
Dir: Yannis Zafiris
Dur: 5min.| GreeceTropico
Dir: Pedro H. Murcia
Dur: 6min.| Guatemala

Grey

Dir: Priya Aven
Dur: 15min.| India

Bouma (The Daughter – In – Law)
Dir: Debatma Mandal
Dur: 15min. | India

T’embrasser Sur le Miel (Kissing You On The Honey)
Dir: Khalil Cherti
Dur: 25min.| France

Lumenpudottaja (Falling Snow)
Dir: Jesse Jalonen
Dur: 27min.| Finland   

Blood
Dir: Ingrid Stenersen
Dur: 6min.| Norway

0Idol

Dir: Luisa Taraz
Dur: 9min.| GermanyÇukur (The Pit)
Dir: Tilbe Cana İnan
Dur: 11min.| Turkey

Vine Leaves
Dir: Dina Amin
Dur: 14min.| Palestine

My Name is Petya
Dir: Daria Binevskaya
Dur: 16min.| Russia

Video Tape
Dir: Sandra Concepción Reynoso Estrada
Dur: 24min.| Mexico

Vendimi (Decision)
Dir: Agim Abdula
Dur: 22min.| North Macedonia

Fatwa
Dir: Mahamoud Ben Mahamoud
Dur: 102min.| Tunisia, Belgium
Vargit Zamanı (Time to Leave)
Dir: Orhan Tekeoglu
Dur: 52min|TurkeyGjume dhe dashuri
(Plum In The Throat- Love and Sleep)
Dir: Arsim Haliti
Dur: 71min.| Kosovo
(Director’s Presentation)
Writer
Dir: Abinash Samundha
Dur: 4min.| BangladeshRajat Shohore Baz Pakhi
(Falcon in the Silver City)

Dir: Reazul Hoque Imran
Dur: 6min.| Bangladesh

Amra Korbo Joy (We Will Win Over)
Dir: Shahiduzzaman Badal
Dur: 8min.| Bangladesh

Bish Konna

Dir: Hosain Turzo
Dur: 14min.| Bangladesh

13_769
Dir: Roozbeh shoaraye nejati
Dur: 15min.| Iran

The Postage Stamps for Independence
Dir: Nasrin Islam
Dur: 30 min.| Bangladesh

Elias Sleeps Alone
Dir: Towhid Hossain Roni
Dur: 16min.| Bangladesh

(Director’s Presentation)

13.01.20

Monday

Spiritual Section Cinema of the World Spiritual Section Spiritual Section Women Filmmakers’ Section
Sacred Spaces-Asian Temples: Men, Nature And Gods
Dir: Veronique Legendre
Dur: 90min.| FranceThe Bestowal
Dir: Andrew de Burgh
Dur: 91min.| USA
Rett vest (Going West)
Dir: Henrik Martin Dahlsbakken
Dur: 78min.| Norway
İşaret (Sign)
Dir: Ugur Sahin
Dur: 6min.| TurkeyVoci Dal Silenzio
(Voices From the Silence)Dir: Joshua Wahlen, Alessandro Seidita
Dur: 54min.| Italy

Tears and Dreams
Dir: Lia Beltrami
Dur: 61min.| Italy
(Director’s Presentation)|

Kani Spi (The White Spring)
Dir: Khesrew Heme Kerim
Dur: 27min.| IraqPhenomen Etigelova. Zagadka buryatskogo lamy(The Mystery of a Buryat Lama)
Dir: Elena Demidova
Dur: 94min.| Russia
(Director’s Presentation)
Mamatva (Motherhood)
Dir: Kirti
Dur: 31min.| IndiaCoral Woman
Dir: Priya Thuvassery
Dur: 53mins.| India|
(Director’s Presentation)
14.01.20

Tuesday

Spiritual Section Short & Independent Section Spiritual Section Spiritual Section Women Filmmaker Section
The feast of the goat
Dir: Saeed Zamanian
Dur: 13min| IranJuansebastian
Dir: Diego Levy
Dur: 70min.| Argentina

Fanshujiaomi (Koali & Rice)
Dir: Yesir
Dur: 101min.| China

Vavtaal (Whirlwind)
Dir: Suraj Uddhav Madhale
Dur: 16min.| IndiaNahan (Inner self)
Dir: Mohammad Hormozi
Dur: 16min.| Iran

Morgue (The Morgue)
Dir: Somendra Prasad Chakraborty
Dur: 24min.| India

Coming Soon

Dir: Amir Reza Saalari
Dur: 24min.| Iran

Bismillah
Dir: Alessandro Grande
Dur: 15 min.| ItalySpirit
Dir: Dr. Jane Dyson, Ross HarrisonDur: 19min.| Australia, India

Mujer Medicina (Medicine Woman)
Dir: Daiana Rosenfeld
Dur: 82min.| Argentina|

Carving the Divine
Dir:
Yujiro seki
Dur: 54min.| JapanMeleklerin Koruyucusu(Guardian of Angels)
Dir: Ensar Altay
Dur: 75min| Turkey, USA
Journey Beyond Fear
Dir: Robyn Hughan
Dur: 100min| Australia
(Director’s Presentation)
15.01.20

Wednesday

Spiritual Section Women Filmmakers’ Section Spiritual Section Women Filmmaker Section Cinema of the World & Short and Independent
Pustota (The Void)
Dir: Pavel Moskvin
Dur: 84min.| RussiaHong Hua Lv Ye(Red Flowers and Green Leaves)
Dir:
Liu Miaomiao, Hu Weijie
Dur: 96min.| China
Khartoum Offside
Dir: Marwa Zein
Dur: 76min.| Sudan, Norway, Denmark
Apex
Dir: Stefan Ramírez Pérez
Dur: 15min.| GermanyImam Abu Iso Muhammad Termiziy
Dir: Abduchalil Mignarev
Dur: 105min.| Uzbekistan
My Paintings Have No Color
Dir: Hediye Khosravi
Dur: 5min.| IranToyota ja Toppatakki
(Toyota And Windbreaker)

Dir: Päivi Kapiainen-Heiskanen
Dur: 65min.| Finland|(Director’s Presentation)
Through The Mirror
Dir: Arsen Arakelyan
Dur: 30min.| ArmeniaDigital Karma
Dir: Mark Olexa, Francesca Scalisi
Dur: 79min.| Switzerland|
(Director’s Presentation)
16.01.20

Thursday

Spiritual Section Women Filmmakers’ Section Spiritual Section Spiritual Section Short and Independent
Kthimi (The Return)
Dir: Kastriot Abdyli
Dur: 81min.| Kosovo, North Macedonia

Bein Bahreen(Between Two Seas)
Dir: Anas Tolba
Dur: 88min.| Egypt
Tempo Comum (Ordinary Time)
Dir: Susana Nobre
Dur: 64min.| Portugal
Ghost of Space-time
Dir: Saeed Zamanian
Dur: 13min.| MoroccoYou Went On With Your Dying
Dir: Amin Ghashghaiyan Razi
Dur: 20min| Iran

Campo Minato (Minefield)
Dir: Michele Bellio
Dur: 22min.| Italy

In Search of Bidesia
Dir: Simit Bhagat
Dur: 77mins.| India
(Director’s Presentation)

Kaddish
Dir: Razid Season
Dur: 15min.| USAJosef Born in Grace
Dir: Susant Misra
Dur: 100min.| India
(Director’s Presentation)
Alok Borsho Dure (Light Years Away)
Dir: Rahamatullah Tuhin
Dur: 24min.| Bangladesh

Suraiya

Dir:Anirudho Rasel
Dur: 27min.| Bangladesh|(Director’s Presentation)
The Postage Stamps for Independence
Dir: Nasrin Islam
Dur: 30 min.| Bangladesh

Elias Sleeps Alone
Dir: Towhid Hossain Roni
Dur: 16min.| Bangladesh

17.01.20

Friday

Spiritual Section Spiritual Section Women Filmmaker Section/Short & Independent Section
  The Stamp
Dir:
Lovro Mrden
Dur: 19min.| Croatia, Belgium, Bosnia Herzegovina23
Nafar (The 23)

Dir: Mehdi Jafari
Dur: 100min.| Iran
(Director’s Presentation) 
Armenian Church e Ekdin
(A Day in the Armenian Church)

Dir: Mehzad Ghalib
Dur: 21min.| Bangladesh

Artho
|Dir: Jorjius Milon
Dur: 48min.| BangladeshBeloved
Dir: Yaser Talebi
Dur: 54min.| Iran|
(Director’s Presentation)
Life in a Bench
Dir: Saikat Sarker
Dur: 6min.| Bangladesh

Toshok
Dir: Murshida Zaman
Dur: 7min.| Bangladesh

Locked up
Dir: Rakibul Rowshan
Dur: 8min.| Bangladesh|

Heroine’s One Night
Dir: Tasmiah Afrin Mou
Dur: 11min.| Bangladesh

Trishatur (The Desirous)
Dir: NSM Moyeenul Hasan Sajal
Dur: 29 min.| Bangladesh

Tiny Souls
Dir: Dina Naser
Dur: 75mins.| Jordan, Lebanon,
Qatar, France

(Director’s Presentation) 

18.01.20

Saturday

 

Spiritual Section & Short and Independent Short and Independent Short and Independent Asian Competition Women Filmmakers’ Section
Sutoy Bandha Dana (The Tethered Wing)

Dir: Kazi Atiqur Rahman Ove
Dur: 49min.| Bangladesh

Tenzo
Dir: Katsuya Tomita
Dur: 61min.| Japan

Mishing (The Apparition)
Dir: Bobby Sarma Baruah
Dur: 75min.| India

 

Sin Titulo (Without Title)
Dir: Jose Luis Silva Andrade
Dur: 7min.| Mexico, USAAzadeh
Dir: Mirabbas Khosravinezhad
Dur: 10min.| Iran

Old Warrior
Dir: Sergey Batayev
Dur: 12min.| Russia

Salon
Dir: Zgjim Terziqi
Dur: 14min.| Kosovo

Sakana
Dir: Takatoshi Arai
Dur: 34min.| Japan|

Hey Ram
Dir: Dilip Ghosh
Dur: 4min.| India

Things That Fall

Dir: Syem Huq
Dur: 9min.| USAAquarium
Dir: Rohitaswa Mukherjee
Dur: 15min.| India

Die Matras (The Mattress)
Dir: Neo Monyamane
Dur: 20min.| South Africa

Gecho (Mother Nature’s Child)
Dir: Samir Karmakar, Sounetra Chatterjee, Kanchan Chatterjee
Dur: 21min.| India

Teacher
Dir: Ibadylla Adzhibaev
Dur: 24min.| Kyrgyzstan

Shyrakshy (Guardian of the Light)
Dir: Yermek Tursunov
Dur: 91min.| Kazakhstan
Belle Douleur (Beautiful Pain)
Dir: Joji Villanueva Alonso
Dur: 99min.| Philippines
(Director’s Presentation)
19.01.20

Sunday

 

 

 

Women Filmmakers’ Section Short and Independent Short and Independent Women Filmmakers’ Section Short and Independent
Khartoum Offside|Dir: Marwa Zein|Dur: 76min.| Sudan, Norway, Denmark

 

Tiny Souls
Dir: Dina Naser
Dur: 75mins.| Jordan, Lebanon, Qatar, France |

Nijasthithi (Rectitude)
Dir: Methil  Komalankutty
Dur: 4min.| UAECurves
Dir: Ajith P. Dharmasuriya
Dur: 11min.| Sri Lanka

Ertidad(Goin South)
Dir:Mohammed Alhamoud
Dur: 14min.| Saudi Arabia

Proxy Exam
Dir: Nakyung Kim
Dur: 18min.| South Korea|

Nothing Changed
Dir: Bo-Seong Jeon
Dur: 29min.| South Korea|

Stop Asking for Permission
Dir: Rolando Gil
Dur: 4min. | USA|My Beloved Wife
Dir: Vinay Pujara
Dur: 15min.| USA

Anna
Dir: Dekel Berenson
Dur: 16min.| UK, Ukraine

Neon Lights
Dir: Bradley Bixler
Dur: 16min.| USA

Blood
Dir: Ingrid Stenersen
Dur: 6min.| Norway

Idol
|Dir: Luisa Taraz
Dur: 9min.| Germany

Çukur (The Pit)

Dir: Tilbe Cana İnan
Dur: 11min.| TurkeyVine Leaves
Dir: Dina Amin
Dur: 14min.| Palestine

My Name is Petya
Dir: Daria Binevskaya
Dur: 16min.| Russia

Video Tape
Dir: Sandra Concepción Reynoso Estrada
Dur: 24min.| Mexico|

Historia Secreta da Aviacao
(The Secret History of Aviation)

Dir: Joao Manso
Dur: 15min.| Portuga

Nahan (Inner self)
Dir: Mohammad Hormozi
Dur: 16min.| IranAshmina
Dir: Dekel Berenson
Dur: 16min.| UK, Nepal

Coming Soon
Dir: Amir Reza Saalari
Dur: 24min.| Iran

Teacher
Dir: Ibadylla Adzhibaev
Dur: 24min.| Kyrgyzstan|

*Open for all, seating arrangement first come first serve basis. Subject to Change due to unforeseen circumstances.

18th Dhaka International Film Festival, 2020

Screening Schedule: Bangladesh Panorama, Cinema of the World, Children Section, Short & Independent Section, Retrospective, Womem Filmmaker Section, Spiritual Section
Venue: Bangladesh Shilpakala Academy, Auditorium of National Music and Dance, Dhaka-1000

Date/Day 10:30 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:30 P.M.
11.01.20

Saturday

Children Film Session Retrospective Cinema of the World Short & Independent Section
Dreaming of Ice-cream
Dir: Samir Arabzadeh
Dur: 6min.| Sweden, Peru, Spain
Plac Zbawiciela (Saviour Square)
Dir: Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze
Dur: 61min.|Poland
Errante (The Wanderer)
Dir: Francisco MeCe
Dur: 75min.| Germany
Morgue (The Morgue)
Dir: Somendra Prasad Chakraborty
Dur: 24min.| India

Vavtaal (Whirlwind)

Dir: Suraj Uddhav Madhale
Dur: 16min.| IndiaNahan (Inner self)
Dir: Mohammad Hormozi
Dur: 16min.| Iran

Coming Soon
Dir: Amir Reza Saalari
Dur: 24min.| Iran

13_769|Dir: Roozbeh shoaraye nejati
Dur: 15min.| Iran

12.01.20

Sunday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Spiritual Section
The stars whisper
Dir: Seonhwa Yeo
Dur: 19min.| South Korea  
Wedding of Zinat’s son
Dir: Farhad Varahram
Dur: 56min.| Iran
Among the Mountain Ranges
Dir: Pavel Tavares, Benjamin Garay
Dur: 93min.| Argentina, Chile, Brazil
Bein Bahreen (Between Two Seas)
Dir: Anas Tolba
Dur: 88min.| Egypt 
13.01.20

Monday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Retrospective
Dan’ka
Dir: Yuriy Morozov
Dur: 21min.|Russia
Bille
Dir: Inara Kolmane
Dur: 104min.| Latvia, Lithuania, Czech Republic
Seven and a Half
Dir: Navid Mahmoudi
Dur: 75min.| Iran, Afghganistan
Papusza
Dir: Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze
Dur: 132min.| Poland 
14.01.20

Tuesday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Woman Filmmakers’ Section
Goendagiri

Dir: Nasim Sahnic
Dur: 124min| Bangladesh

Cyclops
Dir: Norichika Oba
Dur: 109 min.| Japan
Cartero(Postman)
Dir: Emiliano Serra
Dur: 80min.| Argentina
Wantoks:Dance of Resilience in Melanesia
Dir: Iara Lee
Dur: 20mins.| Solomon Islands, USA, Bulgaria
15.01.20

Wednesday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Short & Independent Section
Nooreh
Dir: Ashish Pandey
Dur:23min.|India
Idam (Abode)
Dir: Jaya Jose Raj
Dur: 83min.| India
Baluan  Sholak
Dir: Nurgeldy Sadygulov
Dur: 103min.| Kazakhastan
Anna
Dir: Dekel Berenson
Dur: 16min.| UK, UkraineStop Asking for Permission
Dir: Rolando Gil
Dur: 4min. | USA

Things That Fall
Dir: Syem Huq
Dur: 9min.| USA

My Beloved Wife
Dir: Vinay Pujara
Dur: 15min.| USA|

Neon Lights

Dir: Bradley Bixler
Dur: 16min.| USA

16.01.20

Thursday

Children Film Session Cinema of the World Short & Independent Section Retrospective
Paradise ’89 (Paradīze ’89)
Dir: Madara Dišlere
Dur: 92min.| Latvia, Germany
Horse Riders
Dir: Marjan Gavrilovski
Dur: 85min.| Macedonia
Lumenpudottaja (Falling Snow)
Dir: Jesse Jalonen
Dur: 27min.| FinlandT’embrasser Sur le Miel
(Kissing You On The Honey)
Dir: Khalil Cherti
Dur: 25min.| France|

Plastic Flowers
Dir: Yannis Zafiris
Dur: 5min.| Greece

Tropico
Dir: Pedro H. Murcia
Dur: 6min.| Guatemala

Grey|Dir: Priya Aven
Dur: 15min.| India|

Bouma (The Daughter – In – Law)
Dir: Debatma Mandal
Dur: 15min. | India

Moj Nikifor R (My Nikifor)
Dir: Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze
Dur: 98min.| Poland
17.01.20

Friday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Loknat (Stammer)
Dir: Mohammadreza Haji Gholami
Dur: 79min| Iran
The Waiter
Dir: Steve Krikris
Dur: 96min.| Greece
Ninjin Setgel(The Grace)
Dir: Khuselbaatar Tsog
Dur: 106min.| Mongolia
Shah Jahan Regency
Dir:
Srijit Mukherji
Dur: 152min.| India
18.01.20

Saturday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Retrospective
Harbor
Dir: Paul Marques Duarte
Dur: 26min.|France
Anaagat (Unknown Enemy Within)
Dir: Samten Bhutia
Dur: 88min.| Nepal
Mystic Memoir
Dir: Aparajita Ghosh
Dur: 81min| India
Ptakiśpiewają w Kigali(Birds Are Singing in Kigali)
Dir: Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze
Dur: 104min.| Poland
19.01.20

Sunday

Children Film Session Spiritual Section Cinema of the World Short & Independent Section
Xiao Gou Nai Ping (Find My Way Home)
Dir: Peng Li|
Dur: 92min.| China
Fatwa
Dir: Mahamoud Ben Mahamoud
Dur: 102min.| Tunisia, Belgium
Hva Vil Folksi (What Will People Say)
Dir: Iram HaqDur: 106min.| Norway
In Manus Tuas (In your Hands)
Dir: Milana Majar
Dur: 25min.| Bosnia & Herzegovina, Sweden, Syria What Color do you see as Blue
Dir: Reza Salsany
Dur: 16min.| Canada

On the Border
Dir: Wei Shujun
Dur: 15min.| China

La Despedida de Juan y Juan
(The Farewell of Juan And Juan)
Dir: Anton Wenzel
Dur: 13min.| Colombia, Germany

Waheed
Dir: Ayman ElSanbokhty
Dur: 10min.| Egypt

*   Open for all, seating arrangement first come first serve basis.
**   Subject to Change due to unforeseen circumstances.

18th Dhaka International Film Festival, 2020
Screening Schedule: Short & Independent, Women Filmmaker Section, Cinema of the World and Spiritual Section
Venue: Bangladesh Shilpakala Academy, National Art Gallery Auditorium, Dhaka-1000

Date/Day 10:30 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:00 P.M.
11.01.20

Saturday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Paradise ’89 (Paradīze ’89)
Dir: Madara Dišlere
Dur: 92min.| Latvia, Germany
Mr. and Mrs. Cruz
Dir: Sigrid Andrea P. Bernardo
Dur: 116min.| Philippines
Klec (The Cage)
Dir: Jiri Strach
Dur: 87min.| Czech Republic
Hawaii
Dir: Jesus  Del Cerro
Dur: 116min.| Romania
12.01.20

Sunday

Spiritual Section Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Sacred Spaces-Asian Temples: Men, Nature And Gods
Dir: Veronique Legendre
Dur: 90min.| France
Seven and a Half
Dir: Navid Mahmoudi
Dur: 75min.| Iran, Afghganistan
Hawaii
Dir: Jesus  Del Cerro
Dur: 116min.| Romania
Hva Vil Folksi (What Will People Say)
Dir: Iram Haq
Dur: 106min.| Norway
13.01.20

Monday

Spiritual Section Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Fanshujiaomi (Koali & Rice)
Dir: Yesir
Dur: 101min.| China
Roll’ems
Dir: Abdulelah Alqurashi
Dur: 89min.| Saudi Arabia
Ninjin Setgel(The Grace)
Dir: Khuselbaatar Tsog
Dur: 106min.| Mongolia
Homo Novus
Dir: Anna Viduleja
Dur: 123min.| Latvia
14.01.20

Tuesday

Spiritual Section Cinema of the World Cinema of the World Children Film Session
Hong Hua Lv Ye(Red Flowers and Green Leaves)
Dir:
Liu Miaomiao, Hu Weijie
Dur: 96min.| China
The Waiter
Dir: Steve Krikris
Dur: 96min.| Greece
Kathaah@8 (Stories@8)
Dir: Shilpa Krishnan Shukla
Dur: 90min.| Singapore
Di Yi Ci De Li Bie
(A First Farewell)
Dir: Wang Lina
Dur: 88min.| China
15.01.20

Wednesday

Spiritual Section Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
The Bestowal
Dir: Andrew de Burgh
Dur: 91min.| USA
Ayu
Dir: Chathra Weeraman
Dur: 117min| Sri Lanka
The Giraffe
Dir: Ahmed Magdy
Dur: 75min.| Egypt
Section 375
Dir:Ajay Bahl
Dur: 125min.| India
16.01.20

Thursday

Spiritual Section Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Imam Abu Iso Muhammad Termiziy
Dir: Abduchalil Mignarev
Dur: 105min.| Uzbekistan
The Waiter
Dir: Steve Krikris
Dur: 96min.| Greece
Digital Karma
Dir: Mark Olexa, Francesca Scalisi
Dur: 79min.| Switzerland
Ayu
Dir: Chathra Weeraman
Dur: 117min| Sri Lanka
17.01.20

Friday

Spiritual Section Cinema of the World Cinema of the World Short and Independent
Meleklerin Koruyucusu (Guardian of Angels)
Dir: Ensar Altay
Dur: 75min| Turkey, USA|
Omar Ve Biz (Omar And Us)
Dir: Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadir Er.
Dur: 101min.|Turkey
Bille
Dir: Inara Kolmane
Dur: 104min.| Latvia, Lithuania, Czech Republic
Sutoy Bandha Dana (The Tethered Wing)

Dir: Kazi Atiqur Rahman Ove
Dur: 49min.| Bangladesh

18.01.20

Saturday

Spiritual Section Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Pustota (The Void)
Dir: Pavel Moskvin
Dur: 84min.| Russia
Idam (Abode)
Dir: Jaya Jose Raj
Dur: 83min.| India
Hva Vil Folksi (What Will People Say)
Dir: Iram Haq
Dur: 106min.| Norway
Una Ventana Al Mar (Window To The Sea)
Dir: Miguel Angel Jimenez
Dur: 105min.| Spain, Greece
19.01.20

Sunday

Spiritual Section Woman Filmmakers’ Section Cinema of the World Cinema of the World
Gjume dhe dashuri (Plum In The Throat- Love and Sleep)|
Dir:Arsim Haliti
Dur: 71min.| Kosovo
Wantoks:Dance of Resilience in Melanesia
Dir: Iara Lee
Dur: 20mins.| Solomon Islands, USA, Bulgaria
Dobareh Zendegi (Life Again)
Dir: Reza Fahimi
Dur: 80min.| Iran
Darkoob(Axing)
Dir: Behrooz Shaibi
Dur: 96min.| Iran

*   Open for all, seating arrangement first come first serve basis.
**   Subject to Change due to unforeseen circumstances.

18th Dhaka International Film Festival, 2020
Screening Schedule: Asian Competition, Retrospective and Cinema of the world
Venue: Alliance Francaise  de Dhaka
26 Mirpur Road (Corner of Road no. 3), Dhanmondi, Dhaka 1205

Date/Day 09:30 A.M 11:00 A.M. 02:00 P.M. 04:00 P. M.
13.01.20

Monday

Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
Deep Rivers
Dir: Vladimir Bitokov
Dur:75min.| Russia
Hava, Maryam, Ayesha|
Dir: Ms. Sahraa Karimi
Dur: 87min. | Afghanistan-Iran-France
Shyrakshy (Guardian of the Light)
Dir:  Yermek Tursunov
Dur: 91min.| Kazakhstan
And The Oskar Goes To|
Dir: Salim Ahamed|
Dur: 128 min.| India
14.01.20

Tuesday

Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
Tiny light
Dir: Cho Minjae| Dur:91min.| South Korea
Finding Farideh
Dir: Kourosh Ataee, Azadeh Moussavi| Dur: 88min.| Iran
Ghasam (The Oath)
Dir: Mohsen Tanabandeh
Dur:82min| Iran
Three Adventures of Brooke
Dir: Yuan Qing
Dur: 101min. |  China, Malaysia
15.01.20

Wednesday

Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
Ghasr e- Shirin (Castle Of Dreams)
Dir: Mirkarimi Reza
Dur:86min.| Iran
Suç Unsuru (Element of Crime)
Dir: Suleyman  Arda Emince
Dur:82min.| Turkey
Trijya (Radius)
Dir: Akshay Indikar
Dur:98min.| India
Amir
Dir: Nima Eghlima|Dur: 107min.| Iran
16.01.20

Thursday

Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
Edward
Dir: Thop Nazareno| Dur:83min.| Philippines
Nang Non (The Cave)
Dir: Tom Waller
Dur:104min.| Thailand
Talla
Dir: Parviz Shabazi|Dur: 90min. | Iran
İçerdekiler (Insiders)|

Dir: Huseyin  Karabey| Dur:117min.| Turkey

17.01.20

Friday

Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition Retrospective
Tsunami
Dir: Dr. Somaratne Dissanayake
Dur: 107min.| Sri Lanka
Gaadi ( Children of the Sun)
Dir: Prasanna Vithanage| Dur:104min.| Sri Lanka
Veyilmarangal (Trees Under The Sun)
Dir:Dr. Biju Kumar Damodaran|  Dur:107min.| India
Papusza
Dir: Joanna Kos-Krauze,  Krzyszto F Krauze
Dur: 132min.| Poland
18.01.20

Saturday

Retrospective Retrospective Retrospective Cinema of the World
Plac Zbawiciela (Saviour Square)
Dir: Joanna Kos-Krauze, Krzyszto F Krauz
Dur:  61min.| Poland
Moj Nikifor R (My Nikifor)
Dir: Joanna Kos-Krauze, Krzyszto F Krauze
Dur:98min.| Poland
Ptakiśpiewają w Kigali(Birds Are Singing in Kigali)
Dir: Joanna Kos-Krauze, KrzysztoF Krauze
Dur:104min. min.| Poland
Bille
Dir: Inara Kolmane| Dur: 104min.| Latvia, Lithuania, Czech Republic

*  Open for all, seating arrangement first come first serve basis.
**Subject to Change due to unforeseen circumstances