19th Dhaka International Film Festival, 2021
Screening Schedule: Opening and Closing Ceremony
Venue: Bangladesh National Museum
Main Auditorium
Shahbagh, Dhaka-1000

Date/Day 10:30 A.M 01:00 P.M. Opening Ceremony 07:00 P.M.
 

16.01.2021

Saturday

 

 

    03:00 P.M. 05:00 P.M. Asian Film Competition
  Inaugural Ceremony Opening Film (Woman Filmmakers’ Section) Anchor Baby|Dir: Ran Jing|105min.|China
Spring Blossom|Dir: Suzanne Lindon|74min.| France
 

 

17.01.2021

Sunday

 

10:30 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:00 P.M. 07:00 P.M.
Cinema of the World Retrospective Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
The Source

|Dir: Lana Berndl|60min.| Austria

Under the Smoky Roof

|Dir: Pouran Derakshhan Deh|111min| Iran

Uzak Ülke (Faraway Land)|Dir: Erkan Yazıcı|93min.|Turkey Kovan (The Hive)|Dir: Eylem Kaftan|94min.|Turkey Fish Under the Ice |Dir: Li Zhang|100min.|China
 

18.01.2021

Monday

Cinema of the World Retrospective Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
UzRock

|Dir: Arslan Veliev|64min.| Uzbekistan

Hiss …Dokhtar-ha Faryad Nemi-Zanand (Hush…..Girls Don’t Scream)|Dir: Pouran Derakshhan Deh|110min.|Iran Suddenly a Tree|Dir: Safi Yazdanian|92min.|Iran Farida|Dir: Ksenia Lagutina|70 min.| Azerbaijan, Russia Koshtargah (The Slaughter house)|Dir: Abbas Amini|120min.|Iran
 

19.01.2021

Tuesday

Cinema of the World Retrospective Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
In Mansourah, you separated us

|Dir: Dorothee-Myriam Kellou|69min.| France,Algeria,Denmark

Serial Dreams|Dir: Pouran Derakshhan Deh|99min.|Iran Mariam|Dir: Sharipa Urazbayeva|75min.|Kazakhstan Nasir|Dir: Arun Karthick|79min.| India Jenayat-e bi deghat (Careless Crime)|Dir: Shahram Mokri|140min.| Iran
 

 

20.01.2021

Wednesday

Cinema of the World Retrospective Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
In the Dusk

|Dir: Sharunas Bartas|129min.| Lithuania France, Czech Republic, Serbia, Latvia, Portugal

Little Bird of Happiness|Dir: Pouran Derakshhan Deh|110min.|Iran Tagpuan (crossroads)|Dir: Mcarthur Cruz Alejandre|107min.| Philippines A Rifle and a bag|Dir: Cristina Hanes,Isabella Rinaldi, Arya Rothe|89min.| India, Italy, Romania, Qatar 9,75|Dir: Uluc Bayraktar| 117min.| Turkey
 

 

21.01.2021

Thursday

Cinema of the World Retrospective Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
Stalking Chernobyl

|Dir: Iara Lee|59min.| Ukraine, USA, Bulgaria, Slovakia

The Eternal Kids|Dir: Pouran Derakshhan Deh|111min.|Iran The Woman|Dir: Otgonzorig Batchuluun|83min.| Mongolia Sometime, Sometime|Dir: Jacky Yeap|107min.| Malaysia Illiralaare Allige Hogalaare (Can Neither Be Here Nor Journey Beyond)|Dir: Girish Kasaravalli|125min.| India
 

22.01.2021

Friday

 

Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
 

 

 

Lucky Chan-sil|Dir: KIM Cho-hee|96min.| South Korea Robibaar (On a Sunday)|Dir: Atanu Ghosh|115min.|India Akyrky Koch (The Road to Eden)|Dir: Bakyt Mukul, Dastan Zhapar Uulu|122min.| Kyrgyzstan
 

23.01.2021

Saturday

Asian Film Competition Cinema of the World Cinema of the World Asian Film Competition Asian Film Competition
Fish Under the Ice |Dir: Li Zhang|100min.|China Death of Death|Dir: Rajaditya Banerjee|87min.| Finland, India Juan

|Dir: Louise Heem|72min.| France, Paraguay

Anchor Baby|Dir: Ran Jing|105min.|China Haifa Street|Dir: Muhanad Al Hayal|79min.| Iraq
 

24.01.2021

Sunday

 

Closing Ceremony Legendry leaders who changed the world
  Hazar Bochorer Sreshtho Bangali (The Father of Bengali Nation)|Dir: Ekhlas Abedin|120 min.| Bangladesh

*   Subject to Change due to unforeseen circumstances.

19th Dhaka International Film Festival, 2021
Screening Schedule:
Venue: Public Library Auditorium, Shahbagh, Dhaka-1000

Date/Day 10:30 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:00 P.M. 07:00 P.M.
 

16.01.2021

Saturday

Children Film Session Cinema of the World Asian Competition Cinema of the World Cinema of the World
The Ocean Behind the Window|Dir: Babak Nabizadeh|92min.|Iran 7 Kibele (7 Kybeles)|Dir: Orhan Tekeoglu|58min.| Turkey Between Heaven and Earth|Dir: Najwa Najjar|93min.| Palestine, Iceland, Luxembourg Pinki Elli (Where is Pinki)|Dir: Prithvi Konanur|108min.|India Aşk Tesadüfleri Sever (Love Just a Coincidence)|Dir: Omer Faruk Sorak, Ipek Sorak|121min.| Turkey
 

17.01.2021

Sunday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Woman Filmmakers’ Section Bangladesh Panorama
I Had a Dream|Dir: Murat Çeri|101min.|Turkey Urojahaj (The Flight)|Dir: Buddhadeb Dasgupta|82min.|India Orangu Marangalude Veedu (House of Orange Trees)|Dir: Dr. Bijukumar Damodaran|110min.|India Spring Blossom|Dir: Suzanne Lindon|74min.| France Gohiner Gaan (Song of the Soul)|Dir: Sadat Hossain|104min.| Bangladesh

(Director’s Presentation)

 

18.01.2021

Monday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Bi Nar (I, the Sunshine)|Dir: Janchivdorj Sengedorj|104min.| Mongolia Orchids in Fire|Dir: Selin Senköken|51min.|Turkey

 

Bihaan (Tune of faith)|Dir: Saurabh Saha|86min.|India Wandering Life|Dir: Crishantha Manamperi|106min.|Sri Lanka Goorkan (The Badger)|Dir: Kazem Mollaie |94min.|Iran
 

 

 

19.01.2021

Tuesday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Bangladesh Panorama
Dokhtar-e Abi (The Blue Girl)|Dir: Keivan Majidi|85min.|Iran

Mommy’s Calf|Dir: Victoria Runtsova|15min.|Russia, Belarus

Pouštět Draka (The Kite)|Dir: Martin Smatana|14min.| Czech Republic, Slovakia, Poland

Junu Ko Jutta (The Shoes of a Little Girl)|Dir: Kedar Shrestha|13min.|Nepal

To See El Aaiun |Dir: Erik Valencic|54min.| Slovenia

Resplendor (Splendour)|Dir: Claudia Nunes, Erico Rassi|52min.| Brazil

Dom (Creamator)|Dir: Tapas Kr. Chakraborty|90min.|India In the Name of the Mother|Dir: Joel Lamangan|109min.| Philippines Jowar|Dir: Parvez Amin|59min.| Bangladesh

(Director’s Presentation)

 

 

20.01.2021

Wednesday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Bangladesh Panorama
Ghatare An Shab (That Night’s Train)|Dir: Hamidreza Ghotbi|86min.|Iran

Gando|Dir: Teymour Ghaderi|8min.|Iran

Ijrain Maradona (Maradona’s Legs)|Dir: Firas Khoury|24min.|Germany, Palestine

Sumrak U Beckom Haustoru (Vienna Hallways)|Dir: Mladen Đorđević|112min.| Serbia Gorbeh Siah (The Black Cat)|Dir: Karim Mohammad Amini|113min.|Iran Chobiyal (The Photographer)|Dir: Manas Basu|99min.|India Why Not|Dir: Shekh Al Mamun|61min.| Bangladesh, South Korea

(Director’s Presentation)

A Mandolin in Exile|Dir: Rafiqul Anowar Russel|58min.| Bangladesh

(Director’s Presentation)

 

 

 

 

 

21.01.2021

Thursday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Short & Independent Bangladesh Panorama
Born of the Earth|Dir: Mojgan Bayat |86min.|Iran

Christmas Summer|Dir: Ignacio Borderes|

19min.|USA, Argentina

My other Son|Dir: Gustavo Alonso|12min.|Argentina

Kiarostami and his Missing Cane|Dir: Mahmoud Reza Sani|90min.|Iran Dozist (Amphibious)|Dir: Borzoo Niknejad|96min.|Iran Bioscope|Dir: Wahid Raj|7min.| Bangladesh

Scene or Unscene|Dir: Muzahidul Islam Zahin|14min.|Bangladesh

Suicide|Dir: Amit Chakraborty|7min.| Bangladesh

Ashroy: Tale of a Guilt|Dir: Sara Binte Afzal|20min.|Bangladesh

Nirbed (A Crying Shame)|Dir: Rhyme Rubayet|13min.|Bangladesh

Dhaka|Dir: Najmun Nafis Khan|17min.|Bangladesh

(Director’s Presentation All movie)

Suborno Rekha (The Golden Line)|Dir: Afzal Hossain|89min.| Bangladesh

(Director’s Presentation)

 

 

 

 

22.01.2021

Friday

 

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Short & Independent Bangladesh Panorama
Mastermoshai|Dir: Avik Roy|121min.|India Mehmankhane Mah-e Now (Hotel New Moon)|Dir: Takefumi Tsutsui |95min.|Iran, Japan Goorkan (The Badger)|Dir: Kazem Mollaie |94min.|Iran Putul (A Memoir of Affinity)|Dir: Kazi Kamrun Nahar|15min.| Bangladesh

Camera|Dir: Arish Sarker|8min.| Bangladesh

The Flowers of Roadside| Dir:Mahfuzz Nazim Mapple |19min.| Bangladesh

Oborudha (The Imprisoned)|Dir: Zarif Tashdeed|6min.| Bangladesh

Corona Virus|Dir: Shaiduzzaman Badal|Dir: Shaiduzzaman Badal |2min.| Bangladesh

Bede (Nomadic Population)|Dir: Khairul Islam Tufan|32min.| Bangladesh

Transit|Dir: Ariq Anam Khan |20min.|Bangladesh

Alor Mela|Dir: Jahir Manon|21min.|Bangladesh

(Director’s Presentation All movie)

Gondi|Dir: Fakhrul Arefeen|112min.| Bangladesh

(Director’s Presentation)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.01.2021

Saturday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Short & Independent Bangladesh Panorama
Tak-Tak|Dir: Vishal Nana Kudale|93min.|India Cinema Shahr-e Gheseh|Dir: Keyvan Ali Mohammadi|101min|Iran The Protagonist|Dir: Clara Picasso|67 min.|Argentina Khobor (A Paperman’s Tale)|Dir: Khandakar Rubyat Mursalin |19min.|Bangladesh

Alamot|Dir: Poroma Shome|5min.|Bangladesh

Sound Sleep|Dir: Zayed Bin Akram|16min.|Bangladesh

Lock Down|Dir: Zayed Bin Akram|16min.| Bangladesh

A Dandelion|Dir: A.Q.M. Mohiuddin Pathan|20min.| Bangladesh

Commuter Toilet Crisis|Dir: Debraz Deb|8min.| Bangladesh

Story of Stone|Dir: Rownacur Salyhen|1min.| Bangladesh

Mogoj (Cognition)|Dir: Saiful Jarnal|4min.| Bangladesh

The Unholy|Dir: Alif

mohammad|8min.| Bangladesh

Ami Ja Ami Ta|Dir: Farzana Noor|4 min|Bangladesh

(Director’s Presentation All movie)

Unoponchash Batash|Dir: Masud Hasan Ujjal|147min.| Bangladesh|

(Director’s Presentation)

 

 

 

 

24.01.2021

Sunday

Children Film Session Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Bangladesh Panorama
Taganok Team|Dir: Ainur Askarov|90min.| Russia, Bashkortostan Their Home|Dir: Tommaso Cotronei|71min.| Italy, Nigeria Kiarostami and his Missing Cane|Dir: Mahmoud Reza Sani|90min.|Iran Eastern|Dir: Piotr Adamski|75min.|Poland Kalo Megher Vela (The Cloud Boat)|Dir: Mrittika Goon|83min.|Bangladesh

(Director’s Presentation)

*   Subject to Change due to unforeseen circumstances.

19th Dhaka International Film Festival, 2021
Screening Schedule:
Venue: National Museum- Sufia Kamal Auditorium Shahbagh

Date/Day 10:30 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:00 P.M. 07:00 P.M.
 

16.01.2021

Saturday

Spiritual Spiritual Woman Filmmakers’ Section Woman Filmmakers’ Section Woman Filmmakers’ Section
Toprak|Dir: Sevgi Hirshhäuser|106min.| Turkey Senior Citizen|Dir: Marinos Kartikkis|89min.|Cyprus Naran Dungrir Chithi|Dir: Sanchari Guha|34min.|India

Bandar Band|Dir: Manijeh Hekmat|77min.|Iran, Germany

Forbidden Children|Dir: Evdokia Moskvina|73min.|Russia, Syria Moving on||Dir: YOON Dan-bi|104min.|South Korea
 

17.01.2021

Sunday

 

Woman Filmmakers’ Section Woman Filmmakers’ Section Woman Filmmakers’ Section Spiritual Spiritual
Yustina’s Revenge|Dir: Isabella Carbonell|15min.| Sweden

Her Family|Dir: Elizabeta Koneska|50min.| North Macedonia

My name is Sami|Dir: Daniela Lucato|4min.| Germany,Italy

Naran Dungrir Chithi|Dir: Sanchari Guha|34min.|India

Coming Back Sunny|Dir: Noriko Yuasa|16min.| Japan

Seeking Lost|Dir: Fereshteh Tavakoli|9min.|Iran

The Little Prince|Dir: Qarlyga Hasen|34min.| Kazakhstan

The Wedding Cake|Dir: Monica Mazzitelli|4min.| Sweden, Italy

The Woman Under the Tree|Dir: Karishma Kohli |15min.| India,USA

Date|Dir:Anastasia Ragozina|

10min.|Russia

Wells of Hope|Dir: Lia Beltrami Giovanazzi|32min.| Italy, Jordan

Dreamlife|Dir: Anna Mercedes Bergion|15min.| Sweden

Oceans of time|Dir: Johanna Bernhardson|15min.|Sweden

Hjarterummet (The Hearts Room)|Dir: Marina Nyström|

10min.|Sweden

A Røbba Gnor (The Little Black Dress)|Dir: Margarida Paiva|16min.| Norway, Italy

Incidents- Way Home|Dir: Jessica Laurén|8min.|Sweden

God on the Balcony|

Dir: Biswajeet Bora 90min.| India

Dabur|Dir: Saeid Nejati|12min.|Iran

Toprak|Dir: Sevgi Hirshhäuser|106min.| Turkey
 

18.01.2021

Monday

Spiritual Spiritual Spiritual Spiritual Spiritual
Diapason|Dir: Hamed Tehrani|93min.|Iran

Alice from Wonderland|Dir: Elena Demidova|31min.|Russia

 

 

 

 

Safarnoma:Notes on a Heritage Path|Dir: Sharofat Arabova|67min.| Tajikistan

Mir Naše Gospe (Our Lady’s Peace)|Dir: Vladimir Perović|19min.|Montenegro

Do I Exist: A Riddle|Dir: Dhruva Harsh|17min.|India

Arsu|Dir: Abod Kazemi|10min.|Iran

 

Woodstock Tuvan Style|Dir: Ilona Vinogradova|59min.| Russia, UK

Waves|Dir: Federico Turani|18min.| Italy

Al Manaih (The Grant)|Dir: Muhmmad Khabur|15min.| Jordan

Pacifico Oscuro|Dir: Camila Beltran|12min.|Columbia

Man inja hastam! (I am here!) |Dir: Abbas Amini|95min.| Iran Sunless Shadows|Dir: Mehrdad Oskouei|74min.|Iran, Norway

In Search of the Light|Dir: Arsen Arakelyan|39min.| Armenia

 

 

19.01.2021

Tuesday

Spiritual Spiritual Woman Filmmakers’ Section Spiritual Spiritual/ Woman Filmmakers’ Section
The Letter|Dir: Ayzada Alymbek Kyzy|47min.|Kyrgystan

Kayantar (Metamorphosis)|Dir: Rajdeep Paul, Sarmistha Maiti|30min.|India

Izlazite li vanka?(Do You Go Out?)|Dir: Ines Jokoš|30min.|Croatia

My Border, My forest| Giorgio Milocco|18min.|Italy

Senior Citizen|Dir: Marinos Kartikkis|89min.|Cyprus Coming Back Sunny|Dir: Noriko Yuasa|16min.| Japan

Seeking Lost|Dir: Fereshteh Tavakoli|9min.|Iran

The Little Prince|Dir: Qarlyga Hasen|34min.| Kazakhstan

The Wedding Cake|Dir: Monica Mazzitelli|4min.| Sweden, Italy

The Woman Under the Tree|Dir: Karishma Kohli |15min.| India,USA

Date|Dir:Anastasia Ragozina|

10min.|Russia

Toprak|Dir: Sevgi Hirshhäuser|106min.| Turkey Niruddesh Jatra|Dir: Debasish Das|27min.|Bangladesh

(Director’s Presentation)

Qasida of Dhaka|Dir: Anarya Murshid|20min.|Bangladesh

(Director’s Presentation)

Tina|Dir: Julia Bastanzo Paximada|18min.| Argentina

Interview|Dir: Hanna Jalali|13min.| Iran, Ukraine

 

20.01.2021

Wednesday

Tribute Section Spiritual Woman Filmmakers’ Section Woman Filmmakers’ Section Legendry leaders who changed the world
Pather Panchali (A Song of the Little Road)|Dir: Satyajit Ray|112min.| India Diapason|Dir: Hamed Tehrani|93min.|Iran

 

 

 

 

Wells of Hope|Dir: Lia Beltrami Giovanazzi|32min.| Italy, Jordan

Dreamlife|Dir: Anna Mercedes Bergion|15min.| Sweden

Oceans of time|Dir: Johanna Bernhardson|15min.|Sweden

Hjarterummet (The Hearts Room)|Dir: Marina Nyström|

10min.|Sweden

A Røbba Gnor (The Little Black Dress)|Dir: Margarida Paiva|16min.| Norway, Italy

Incidents- Way Home|Dir: Jessica Laurén|8min.|Sweden

Fukushima Traveler|Dir: Masoumeh Noormohammadiqomi|51min.|Iran

Good Girls are not getting beaten|Dir: Galina Adamovich|52min.|Belarus

Ammar (Arafat)|Dir: Jad Abi Khalil|Dir: 90.min.| Lebanon, Palaestine

Anecdotes About Fidel|Dir: Estela Bravo|47min.| Cuba

 

21.01.2021

Thursday

Tribute Section Spiritual Woman Filmmakers’ Section Woman Filmmakers’ Section Legendry leaders who changed the world
Aparajito (The Unvanquished)| Dir: Satyajit Ray|113min.|India Safarnoma:Notes on a Heritage Path|Dir: Sharofat Arabova|67min.| Tajikistan

Mir Naše Gospe (Our Lady’s Peace)|Dir: Vladimir Perović|19min.|Montenegro

Do I Exist: A Riddle|Dir: Dhruva Harsh|17min.|India

Arsu|Dir: Abod Kazemi|10min.|Iran

 

Yustina’s Revenge|Dir: Isabella Carbonell|15min.| Sweden

Her Family|Dir: Elizabeta Koneska|50min.| North Macedonia

My name is Sami|Dir: Daniela Lucato|4min.| Germany,Italy

Naran Dungrir Chithi|Dir: Sanchari Guha|34min.|India

Forbidden Children|Dir: Evdokia Moskvina|73min.|Russia, Syria Bengal no Chichi Lama

(The Father of Bangladesh)|Dir: Nagisa Ōshima|24min.| Japan

The Lenin Factor||Dir: Vladimir Khotinenko|113min.| Russia

22.01.2021

Friday

 

Woman Filmmakers’ Section Woman Filmmakers’ Section Legendry leaders who changed the world
 

 

 

 

Tirishko|Dir: Shakiba Khaleghi|12min.| Iran

Unsille Poluille (Seeking New Paths)|Dir: Päivi Kapiainen-Heiskanen|52min.| Finland, Spain

Dawat|Dir: Juhi Sharma|17min.| USA

Khilshe toh Khara (The Spell of Purple)|Dir: Prachee Bajania|24min.| India

Moving on||Dir: YOON Dan-bi|104min.|South Korea Motorcyle Diaries|Dir: Walter Salles|126min.| Argentina Brazil, USA,, Chile, Peru, UK, Germany, France.
 

23.01.2021

Saturday

Tribute Section Spiritual Woman Filmmakers’ Section Woman Filmmakers’ Section Legendry leaders who changed the world
Jalsaghar (The Music Room)|Dir: Satyajit Ray|100min.|India Woodstock Tuvan Style|Dir: Ilona Vinogradova|59min.| Russia, UK

Waves|Dir: Federico Turani|18min.| Italy

Al Manaih (The Grant)|Dir: Muhmmad Khabur|15min.| Jordan

Pacifico Oscuro|Dir: Camila Beltran|12min.|Columbia

Interstate 8|Dir: Anne Thieme|15min.| Germany, USA

The Visit|Dir: Azadeh Moussavi|14min.|Iran

Unfolded|Dir: Cristina Picchi|15min.| Italy

Particules Fines (Fine Particles)|Dir: Anne Claire Jaulin|18min.| France

The Dark Days|Dir: Niloofar Zaman|14min.|Iran

Instructions for Adela|Dir: Laura Huberman, Manuela Martínez|16 min.| Argentina

Naran Dungrir Chithi|Dir: Sanchari Guha|34min.|India

Bandar Band|Dir: Manijeh Hekmat|77min.|Iran, Germany

Uzicka republika (67 Days The Republic of Uzhitze)|Dir: Zivorad “Zika” Mitrovic|164min.| Serbia
 

24.01.2021

Sunday

Tribute Section Tribute Section Spiritual Spiritual Legendry leaders who changed the world
Sonar Kella (The Golden Fortress)|Dir: Satyajit Ray | 120min.|India Hirok Rajar Deshe (The Kingdom of Diamonds)|Dir: Satyajit Ray|118min.

|India

Man inja hastam! (I am here!) |Dir: Abbas Amini|95min.| Iran Sunless Shadows|Dir: Mehrdad Oskouei|74min.|Iran, Norway

In Search of the Light|Dir: Arsen Arakelyan|39min.| Armenia

 

Amar Babar Naam|Dir: Fazle Azim Juwel|44min.| Bangladesh

Motorcyle Diaries|Dir: Walter Salles|126min.| Argentina Brazil, USA,, Chile, Peru, UK, Germany, France.

*Open for all, seating arrangement first come first serve basis. Subject to Change due to unforeseen circumstances.

19th Dhaka International Film Festival, 2021
Screening Schedule:
Venue: Bangladesh Shilpakala Academy, Auditorium of National Music and Dance, Dhaka-1000

Date/Day 10:30 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:00 P.M.
 

16.01.2021

Saturday

Children Film Session Asian Film Competition Short & Independent Cinema of the World
Taganok Team|Dir: Ainur Askarov|90min.| Russia, Bashkortostan

 

 

Kovan (The Hive)|Dir: Eylem Kaftan|94min.|Turkey Derinlik Algisi (Perception of Depth)|Dir: Alperen Albayrak|18min.|Turkey

Britto (The Loop)|Dir: Gourav Kundu|14min.|India

I Declare a Hunger Strike|Dir: Zhukova Tatiana|7min.|Russia

Allegoria|Dir: Hakan Ünal|15min.| Turkey

Family|Dir: Anastasia Ragozina|13min.| Russia

Pilot|Dir: Anastasia Ragozina|3min.|Russia

Les Dominos|Dir: Jonathan Millet|19min.|France

Excess will save us|Dir: Morgane Dziurla-Petit|15min.|Sweden

Aşk Tesadüfleri Sever (Love Just a Coincidence)|Dir: Omer Faruk Sorak, Ipek Sorak|121min.|Turkey
 

17.01.2021

Sunday

 

Children Film Session Asian Film Competition Short & Independent Cinema of the World
The Ocean Behind the Window|Dir: Babak Nabizadeh|92min.|Iran Lucky Chan-sil|Dir: KIM Cho-hee|96min.| South Korea The Wall|Dir: Astrid Askberger|5min.|Sweden

Dark Again|Dir: Ruben Guzman|35min.|Argentina

Nekome Svome(Ours)|Dir: Sead Šabotić|16min.|Montenegro

Bars, Walls|Dir: Sara Stijovic|13min.|Montenegro

3rd. Stanza|Dir: Tarun Wadhwa|40min.|India

The Parcel|Dir: Indrasis Aharya|124 min.|India

 

 

18.01.2021

Monday

Children Film Session Asian Film Competition Short & Independent Cinema of the World
I Had a Dream|Dir: Murat Çeri|101min.|Turkey Fish Under the Ice |Dir: Li Zhang|100min.|China Island|Dir: Arsen Arakelyan|20min.|Armenia

The Last Day|Dir: Alexander DrozdovTikhomirov|13min.|Russia

Tale of Ebi|Dir: Hooman Fakhteh|13min.|Iran

The Dreamer|Dir: Mehran Hemmatzadeh|23min|Iran

Here we are|Dir: Hristina Belousova|4min.|Uzbekistan

Briciole (Crumbs)|Dir: Ettore Mengozzi|19min.|Italy

Purple Scarf|Dir: Jose Prats|8min.|UK

The Leak|Dir: Alberto Marchiori|10min.| Italy

Gumnaami (The Unknown)|Dir: Srijit Mukherji|142min.|India
 

19.01.2021

Tuesday

Children Film Session Asian Film Competition Short & Independent Cinema of the World
Bi Nar (I, the Sunshine)|Dir: Janchivdorj Sengedorj|104min.| Mongolia Suddenly a Tree|Dir: Safi Yazdanian|92min.|Iran Reappear|Dir: Tommy Clarke|14min.|UK

Jibito O Mrito|Dir: Abhra Chakraborty|27min.|India

Da Yie|Dir: Anthony Nti|21min.| Ghana, Belgium

Witness|Dir: Ali Asgari|15min.|France, Iran

Zalinia (Overline)| Dir: Vadim Dubrovitskiy|134min|Russia

 

 

20.01.2021

Wednesday

Children Film Session Asian Film Competition Short & Independent Asian Film Competition
Dokhtar-e Abi (The Blue Girl)|Dir: Keivan Majidi|85min.|Iran

Mommy’s Calf|Dir: Victoria Runtsova|15min.|Russia, Belarus

Junu Ko Jutta (The Shoes of a Little Girl)|Dir: Kedar Shrestha|13min.|Nepal

Mariam|Dir: Sharipa Urazbayeva|75min.|Kazakhstan Henet Ward|Dir: Morad Mostafa|23min.|Egypt

Sticker|Dir: Georgi M. Unkovski|19min.|Macedonia

Adam|Dir: Shoki Lin|20min.|Singapore

Bottleneck|Dir: Mans Berthas|9min.|Sweden

El Remanso|Dir: Sebastian Valencia Munoz|19min.|Columbia

El Silencio del rio|Dir: Francesca Canepa|14min.| Peru

Farida|Dir: Ksenia Lagutina|70 min.| Azerbaijan, Russia
 

21.01.2021

Thursday

Children Film Session Cinema of the World Short & Independent Asian Film Competition
Ghatare An Shab (That Night’s Train)|Dir: Hamidreza Ghotbi|86min.|Iran

Gando|Dir: Teymour Ghaderi|8min.|Iran

Ijrain Maradona (Maradona’s Legs)|Dir: Firas Khoury|24min.|Germany, Palestine

My Personal Dragon|Dir: Mila Kudryashova |73min.| Russia Hay Tinh Thuc va san sang (Stay away be ready)|Dir: Pham Thien An|15min.| Vietnam, South Korea, USA

Kolekticviniai Sodai (Community Gardaens)|Dir: Vytautas Katkus|15min.| Lithuania

Gli Atomic Fotonici|Dir: Davide Morando|14min.|Italy

Tempi Morti (Dead Times)|Dir: Damiano Monaco, Lucio Lionello|16min.| Italy, Estonia

Truce|Dir: Saleh Al-Khataybeh|29min.|Jordan

I Spy|Dir: Red Argentina de Mujeres Animadoras|6 min.| Argentina

Lizard|Dir: Emily Gularte Oliva|10 min.| Guatemala

Tagpuan (crossroads)|Dir: Mcarthur Cruz Alejandre|107min.| Philippines

 

22.01.2021

Friday

 

Children Film Session Cinema of the World Short & Independent Asian Film Competition
Born of the Earth|Dir: Mojgan Bayat |86min.|Iran

Christmas Summer|Dir: Ignacio Borderes|

19min.|USA, Argentina

My other Son|Dir: Gustavo Alonso|12min.|Argentina

Cerro dos Pios (Bird’s Nest)|Dir: Miguel de Jesus|81min.| Portugal Dilhun|Dir: Batuhan Kalaycı,

Faruk Can Koç|6min.|Turkey

Recure (Rebel)|Dir: Pier Philippe Chevigny|16min.| Canada

Eye|Dir: Mahshad|12min.| Iran

Ethel|Dir: Jonny Wright|17min.| UK

Anchor Baby|Dir: Ran Jing|105min.|China

 

 

23.01.2021

Saturday

Children Film Session Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
Mastermoshai|Dir: Avik Roy|121min.|India The Woman|Dir: Otgonzorig Batchuluun|83min.| Mongolia Uzak Ülke (Faraway Land)|Dir: Erkan Yazıcı|93min.|Turkey Jenayat-e bi deghat (Careless Crime)|Dir: Shahram Mokri|140min.| Iran
 

24.01.2021

Sunday

Children Film Session Asian Film Competition Asian Film Competition Asian Film Competition
Tak-Tak|Dir: Vishal Nana Kudale|93min.|India Sometime, Sometime|Dir: Jacky Yeap|107min.| Malaysia Haifa Street|Dir: Muhanad Al Hayal|79min.| Iraq 9,75|Dir: Uluc Bayraktar| 117min.| Turkey

*   Open for all, seating arrangement first come first serve basis.
**   Subject to Change due to unforeseen circumstances.

19th Dhaka International Film Festival, 2021
Screening Schedule:
Venue: Bangladesh Shilpakala Academy, National Art Gallery Auditorium, Dhaka-1000

Date/Day 10:30 A.M 01:00 P.M. 03:00 P.M. 05:00 P.M.
21.01.2021

Thursday

Tribute Section Tribute Section Retrospective Retrospective
Sonar Kella (The Golden Fortress) |Dir: Satyajit Ray | 120min.|India Hirok Rajar Deshe (The Kingdom of Diamonds)|Dir: Satyajit Ray|118min.

|India

The Eternal Kids|Dir: Pouran Derakshhan Deh|111min.|Iran Under the Smoky Roof

|Dir: Pouran Derakshhan Deh|111min| Iran

22.01.2021

Friday

 

Tribute Section Retrospective Short & Independent Cinema of the World
Aparajito (The Unvanquished)| Dir: Satyajit Ray|113min.|India Hiss …Dokhtar-ha Faryad Nemi-Zanand (Hush…..Girls Don’t Scream)|Dir: Pouran Derakshhan Deh|110min.|Iran Bioscope|Dir: Wahid Raj|7min.| Bangladesh

Scene or Unscene|Dir: Muzahidul Islam Zahin|14min.|Bangladesh

Suicide|Dir: Amit Chakraborty|7min.| Bangladesh

Ashroy: Tale of a Guilt|Dir: Sara Binte Afzal|20min.|Bangladesh

Nirbed (A Crying Shame)|Dir: Rhyme Rubayet|13min.|Bangladesh

Dhaka|Dir: Najmun Nafis Khan|17min.|Bangladesh

Gumnaami (The Unknown) |Dir: Srijit Mukherji|142min.|India
23.01.2021

Saturday

Tribute Section Retrospective Short & Independent Cinema of the World
Pather Panchali (A Song of the Little Road)|Dir: Satyajit Ray|112min.| India Serial Dreams|Dir: Pouran Derakshhan Deh|99min.|Iran Putul (A Memoir of Affinity)|Dir: Kazi Kamrun Nahar|15min.| Bangladesh

Camera|Dir: Arish Sarker|8min.| Bangladesh

The Flowers of Roadside| Dir:Mahfuzz Nazim Mapple |19min.| Bangladesh

Oborudha (The Imprisoned)|Dir: Zarif Tashdeed|6min.| Bangladesh

Corona Virus|Dir: Shaiduzzaman Badal|Dir: Shaiduzzaman Badal |2min.| Bangladesh

Bede (Nomadic Population)|Dir: Khairul Islam Tufan|32min.| Bangladesh

Transit|Dir: Ariq Anam Khan |20min.|Bangladesh

Alor Mela|Dir: Jahir Manon|21min.|Bangladesh

 

 

The Parcel|Dir: Indrasis Aharya|124 min.|India

 

24.01.2021

Sunday

Tribute Section Retrospective Short & Independent Cinema of the World
Jalsaghar (The Music Room)|Dir: Satyajit Ray|100min.|India Little Bird of Happiness|Dir: Pouran Derakshhan Deh|110min.|Iran Khobor (A Paperman’s Tale)|Dir: Khandakar Rubyat Mursalin |19min.|Bangladesh

Alamot|Dir: Poroma Shome|5min.|Bangladesh

Sound Sleep|Dir: Zayed Bin Akram|16min.|Bangladesh

Lock Down|Dir: Zayed Bin Akram|16min.| Bangladesh

A Dandelion|Dir: A.Q.M. Mohiuddin Pathan|20min.| Bangladesh

Commuter Toilet Crisis|Dir: Debraz Deb|8min.| Bangladesh

Story of Stone|Dir: Rownacur Salyhen|1min.| Bangladesh

Mogoj (Cognition)|Dir: Saiful Jarnal|4min.| Bangladesh

The Unholy|Dir: Alif

mohammad|8min.| Bangladesh

Ami Ja Ami Ta|Dir: Farzana Noor|4 min|Bangladesh

Zalinia (Overline)| Dir: Vadim Dubrovitskiy|134min|Russia

 

*   Open for all, seating arrangement first come first serve basis.
**   Subject to Change due to unforeseen circumstances.

19th Dhaka International Film Festival, 2021
Open Air Screening Schedule:
Venue: Bangladesh Shilpakala Academy Dhaka-1000

Date/Day 06:30 PM
 

16.01.2021

Saturday

Tribute
Pather Panchali (A Song of the Little Road)| Dir: Satyajit Ray|112min| India
 

17.01.2021

Sunday

Tribute
Aparajito (The Unvanquished)| Dir: Satyajit Ray|113min.|India
 

18.01.2021

Monday

Tribute
Jalsaghar (The Music Room)|Dir: Satyajit Ray|100min.|India
 

19.01.2021

Tuesday

Legendry leaders who changed the world
 

Bengal no Chichi Lama (The Father of Bangladesh)|Dir: Nagisa Ōshima|24min.|Japan

 

The Lenin Factor|Dir:Vladimir Khotinenko|113min.|Russia

 

 

20.01.2021

Wednesday

Legendry leaders who changed the world
The Making of the Mahatma|Dir: Shyam Benegal|145min.|India
 

21.01.2021

Thursday

Legendry leaders who changed the world
Uzicka republika (67 Days The Republic of Uzhitze)|Dir: Zivorad “Zika”Mitrovic |164min.|Serbia

 

 

22.01.2021

Friday

Legendry leaders who changed the world
Amar Babar Naam|Dir: Fazle Azim Juwel|44min.|Bangladesh

Hazar Bochorer Sreshtho Bangali (The Father of Bengali Nation)|Dir: Ekhlas Abedin|120. min.| Bangladesh

 

 

23.01.2021

Saturday

Legendry leaders who changed the world
 

Motorcyle Diaries|Dir: Walter Salles|126min.|Argentina Brazil, USA,, Chile, Peru, UK, Germany, France.

 

 

24.01.2021

Sunday

Legendry leaders who changed the world
Ammar (Arafat)|Dir: Jad Abi Khalil|90min.|Lebanon, Palaestine

 

Anecdotes About Fidel|Dir: Estela Bravo|47min.|Cuba

* Subject to Change due to unforeseen circumstances