22nd Dhaka International Film Festival, 2024

Lists of Films

Asian Film Competition

Sl.
Title of Film
Director
Country
Dur.
Year

1.        

Mighty Afrin- in the time of Floods

Angelos Rallis

Bangladesh, France, Greece

92min.

2023

2.        

Fereshteh

Morteza Atashzamzam

Bangladesh, Iran

70min.

2023

3.        

The Cord of Life

Qiao Sixue

China

96min.

2022

4.        

Chalchitra Ekhon (Kaleidoscope Again)

Anjan Dutt

India

90min.

2023

5.        

Shesh Pata (The Last Page)

Atanu Ghosh

India

124min.

2023

6.        

Fasl-e Alouche-hay-e Sabz (Green Plum Season)

Ali Bayat

Iran

96min.

2023

7.        

Shomar-e Dah (Number Ten)

Hamid Zargar Nezhad

Iran

103min.

2022

8.        

The Gentleman

Hasan Keyghobadi

Iran

73min.

2023

9.        

Baqyt (Happiness)

Askar Uzabayev

Kazakhstan

132min.

2022

10.    

Tenirberdi (God’s gift)

Asel Zhuraeva

Kyrgyzstan

76min.

2023

11.    

Papa Mascot

Luisito Lagdameo Ignacio

Philippines

95min.

2023

12.    

Rahas kiyana kandu (Whispering Mountains)

Jagath Manuwarna

Sri Lanka

88min.

2022

13.    

Peafowl

Sungbin Byun

South Korea

115min.

2022

14.    

Dov (Fortune)

Muhiddin Muzaffar

Tajikistan

118min.

2022

15.    

Long Live Love

Piyakarn Butprasert

Thailand

133min.

2023

 

 

Retrospective

Sl.
Title of Film
Director
Country
Dur.
Year

1.        

Beautiful Helen

George ovashvili

Georgia

92min.

2022

2.        

Khibula

George ovashvili

Georgia, Germany, France

99min.

2017

3.        

Simindis Kundzuli) Corn Island

George ovashvili

Georgia, Germany, France, Czech Republic, Kazakhstan, Hungary

97min.

2014

4.        

Gagma Napiri (The Other Bank)

George ovashvili

Georgia, Kazakhstan

94min.

2010

5.        

Eye Level

George ovashvili

Georgia

11min.

2004

 

Wide Angle

Sl.
Title of Film
Director
Country
Dur.
Year

1.        

Yue Guang Wu Shi (Moonlight Warrior)

Hong Ying

China

111min.

2023

2.        

The Great Distance Delivers Crane

Lhapal Gyal

China

90min.

2022

3.        

Xiong Shi Shaonian (I Am What I Am)

Sun Haipeng

China

105min.

2021

4.        

Zui hou de zhen xiang (Heart’s Motive)

Taige Li

China

113min.

2023

5.        

Haoxiang ye meina me Re xue fei teng (Lose to Win)

Hu Gao

China

135min.

2023

6.        

Chang Sha ye sheng huo (Tale of the Night)

Ji Zhang

China

107min.

2023

7.        

Wai tai kong de mo zha te (Mozart from Space)

Sicheng Chen

China

136min.

2022

8.        

Qi ji · Ben xiao hai (Nice View)

Muye Wen

China

107min.

2022

9.        

Feng bao (Cloudy Mountain)

Jun Li

China

115min.

2021

10.    

Wo he wo de fu bei (My Country, My Parents)

Jing Wu, Ziyi Zhang, Zheng Xu, Teng Shen

China

158min.

2021

11.    

The Wandering Earth: Beyond 2020 Special Edition

Frant Gwo

China

137min.

2019

12.    

The Wandering Earth Ⅱ

Frant Gwo

China

174min.

2023

13.    

The Little Horsewhip

Xinwen Dong, Shapkat Murat

China

87min.

2021

14.    

The Wings of Songs

Abdukerim Abliz

China

98min.

2021

15.    

Fade Away Pastoral

Adilsha·Sharahman, Jun Zhou

China

94min.

2018

16.    

The Magical Craftmanship of Suzhou

Sun Zengtian

China

90min.

2021

 

 

Bangladesh Panorama : Full Length Section  

Sl.
Title of Film
Director
Country
Dur.
Year

1.        

Muntasir

Iffat Jahan Momo

Bangladesh

105min.

2022

2.        

Monolok

Shahid Rayhan

Bangladesh

132min.

2022

3.        

Nona Pani (Barren Waters)

Syeda Neegar Banu

Bangladesh

125min.

2022

4.        

Ichamoti (The river of partition)

Habibur Rahman

Bangladesh

61min.

2023

5.        

Barir Naam Shahana (A House Named Shahana)

Leesa Gazi

Bangladesh, UK

137min.

2023

6.        

Just a Joke Darling

Imtiaz Hossain

Bangladesh

87min.

2022

7.        

Eti Chittra

Raisul Islam Anik

Bangladesh

125min.

2023

8.        

Ajob Chele (The Mysterious Boy)

Manik Manobik

Bangladesh

104min.

2023

9.        

Leelabati Nag: The Rebel

ARM Nasir

Bangladesh

66min.

2023

10.    

Megher Kopat (Love under the Clouds)

Walid Ahmed

Bangladesh

94min.

2023

11.    

Sabittri (A Burning Soul)

Pantho Prosad

Bangladesh

111min.

2023

12.    

Mujib: Ekti Jatir Rupokar (Mujib: The Making of a Nation)

Shyam Benegal  

Bangladesh

178min.

2023

 

 

Bangladesh Panorama : Talent Section

Sl.
Title of Film
Director
Country
Dur.
Year

1.        

Antohin Pathe (Endless Way)

Ziaul Hoque Raju

Bangladesh

10min.

2023

2.        

Escape

NH Tuhin

Bangladesh

7min.

2023

3.        

Equality

RKR Moon

Bangladesh

6min.

2023

4.        

Dhushar Pandulipy

Mamun Sobhani

Bangladesh

5min

2023

5.        

Flight

Zisan Islam Ananta

Bangladesh

6min.

2023

6.        

Year OOOO

Md. Sambitul Islam

Bangladesh

6min.

2023

7.        

Madhur Madhobi (The Disappearing Star)

Ragib Shahriyar Saiket

Bangladesh

10min.

2023

8.        

Obosheshe (The Love’s Last Stand)

Sumiya Afrin Moumita

Bangladesh

7min.

2023

9.        

Sentier (The Pathway)

Samarpan Biswas

Bangladesh

7min.

2023

10.    

The Boy in The Torn Shoes

Biplab Kumar Pal Bipu

Bangladesh

7min.

2023

11.    

Checkmate

Toufiq Mesbah

Bangladesh

8min.

2023

12.    

Unexpected Call

Tahsin Prince

Bangladesh

10min.

2023

13.    

Biye Barir Misti (The Sweet Syndicate)

Shah Sakib Sobhan Magic

Bangladesh

9min.

2023

14.    

Paper

Jakir Hasan Anik

Bangladesh

10min.

2023

15.    

Inafi (The Scarf)

Shuvashis Sinha

Bangladesh

10min.

2023

16.    

Layla

Baishaki Somadder

Bangladesh

9min.

2023

17.    

Death and Landscape

Fuaduzzaman Fuad

Bangladesh

7min.

2023

18.    

Tips

Tasnova Tabassum

Bangladesh

10min.

2023

19.    

City Diaries

Sadman Shahriar

Bangladesh

10min.

2023

20.    

Golpo Kathan (The Tale)

Keemia Sha Adat

Bangladesh

9min.

2023

  

Cinema of the World

Sl.
Title of Film
Director
Country
Dur.
Year

1.        

Tales around us

Arsen Arakelyan

Armenia

64min.

2023

2.        

Louis Kahn’s Tiger City

Sundaram Tagore

Bangladesh, USA, Estonia, India, Italy

108min.

2019

3.        

Pustaya Tserkov (Empty Church)

Maks Maksimov

Belarus

102min.

2022

4.        

TSAGAY – where action speaks louder than words

JigmeTandin Wangchuk

Bhutan

 

76min.

2022

5.        

Theodore Ushev: Unseen Connections

Borislav Kolev

Bulgaria, Canada

78min.

2022

6.        

Dancing Through the Shadow  

Leif Baritow

Canada

116min.

2021

7.        

Lioness

Wasi Fathes Wandum

Cameroon

97min.

2023

8.        

La Pampa (The Invisible Girl)

Dorian Fernández Moris

Chile, Spain, Peru

106min.

2022

9.        

Ei Fantasma (No One)

Martin Duplaquet

Chile, Brazil, Argentina

115min.

2023

10.    

Nachtwache (Nightwatch)

Joachim Neef

Germany

92min.

2023

11.    

The Last Honour

Rsoy Bora

India

82min.

2023

12.    

Mahishasur Marddini (A Night to Remember)

Ranjan Ghosh

India

112min.

2022

13.    

Baby Crasto

Jesal Shah

India

116min.

2023

14.    

Adrishya Jalakangal (Invisible Windows)

Dr. Bijukumar Damodaran

India

136min.

2023

15.    

Pachuvum Athbutha Vilakkum (Pachu and the Magic Lamp)

Akhil Sathyan

India

170min.

2023

16.    

Unseen Ritwik (Alakshye Ritwik)

Subhankar Bhowmik

India

133min.

2023

17.    

Bijoyar Pore (Autumn Flies)

Abhijit SriDas

India

147min.

2023

18.    

Pokhar Ke Dunu Paar (On Either Sides of the Pond)

Parth Saurabh

India

105min.

2022

19.    

Khaterat-e Bandbaz (Ropewalker Memories)

Hamed Rajabi

Iran

115min.

2023

20.    

Mirjaveh (Waltz for Three)

Arman Zarrinkoub

Iran

80min.

2023nan

21.    

Ali Vs. Ali

Alireza Rofougaran

Iran, USA, UAE

84min.

2022

22.    

Kot Charmi (Leather Jacket Man)

Hossein Mirza Mohammadi

Iran

100min.

2023

23.    

Sampashi (Spraying)

Ali Yavar

Iran

91min.

2023

24.    

Zapata (Amoozadegan)

Danesh Eqbashavi

Iran

79min.

2023

25.    

Marde Parvanei (Butterfly Man)

Mitra Roohimanesh

Iran

89min.

2023

26.    

Discreet Devotion

Mahtab Soleimani

Iran

53min.

2023

27.    

Un Mondo in Più (Another World)

Luigi Pane

Italy, France

105min.

2022

28.    

Waiting in Pray

Tommaso Cotronei

Myanmar

72min.

2023

29.    

Trio

Battumur Dorj

Mongolia

97min.

2022

30.    

Jalaldine

Hassan Benjelloun

Morocco

96min.

2023

31.    

The Slave

Abdelilah El Jaouhary

Morocco

102min.

2022

32.    

Dias Borrosos (Blurry Days)

Marie Benito

Mexico, France

93min.

2022

33.    

Oras De Peligro (Dangerous Hours)

Joel C. Lamangan

Philippines

103min.

2023

34.    

Her Locket

J.E. Tiglao

Philippines

119min.

2023

35.    

Places of the Soul

Hamida Issa

Qatar

74min.

2023

36.    

Oameni de Treabă (Men of Deeds)

Paul Negoescu

Romania, Bulgaria

107min.

2022

37.    

Vibor (The Choice)

Igor Fedorov

Russia

78min.

2023

38.    

Vremena Goda (The Four Seasons)

Maxim Shabalin

Russia

100min.

2023

39.    

Beshenstvo (The Rage)

Dmitry Dyachenko

Russia

100min.

2023

40.    

Kretsul

Alexandra Likhaacheva

Russia, Moldova, Lithuania, Turkey

105min.

2023

41.    

Svet (The Light)

Anton Kolomeyets

Russia

109min.

2023

42.    

Knots

Oleg Khamokov

Russia

84min.

2022

43.    

The Path

Kulunakov Mickhail Leonidovich

Russia

104min.

2023

44.    

Twenty20

Wong Kwang Han

Singapore

104min.

2023

45.    

Technologies of the Soul: Ancient Wisdom in the Smart Nation

Ian McGonigle

Singapore

61min.

2023

46.    

Doosra

Channa Deshapriya

Sri Lanka

101min.

2022

47.    

Cheenee

Andreas Antonopoulos

Trinidad and Tobago

61min.

2023

48.    

Sadikbey: Yalıların Dili Olsa (Sadıkbey: İf The Mansions Could Talk Ya da If the Sadıkbey Mansions)

Ragip Taranç

Turkey

76min.

2023

49.    

Paramparca (Shattered)

 

Orhan Tekeoglu, Nurdan Tekeoglu

Turkey 

62min.

2023

50.    

Karaganda

Max Weissberg

USA

132min.

2023

51.    

With This Light

Laura Bermúdez, Nicole Bernardi-Reis

USA, Honduras

88min.

2023

52.    

Q

Jude Chehab

USA, Lebanon

94min.

2023SAD

Women Filmmakers Section

Sl.
Title of Film
Director
Country
Dur.
Year

1.        

Colours of the Soul

Afifa Akter

Bangladesh

17min.

2023

2.        

Mukti

Chaitali Somadder

Bangladesh

19min.

2023

3.        

Ekdin Viral Namita Pal

Chaitali Somadder

Bangladesh

21min.

2023

4.        

Where have all the smiles gone

Anja Strelec 

Nepal

 

30min.

2023

5.        

Momken Ntooh (We Can Be Lost)

Manar El-Zohery

Egypt

63min.

2023

6.        

Liza Go On

Nana Janelidze

Georgia, Bulgaria

115min.

2022

7.        

Nô Kumpu Guiné (Unite for Bissau)

Iara Lee

Guinea-Bissau, Portugal, Brazil, USA

40min.

2023

8.        

Affrikáta (Affricate)

Anna Gyimesi

Hungary

27min.

2022

9.        

Gorai Phakhri (Wild Swans)

Rajni Basumatary

India

95min.

2023

10.    

Padmo Modhu (Elixir)

Susmita Sinha

India

41min.

2023

11.    

The Tribunal

Monica Asih

Indonesia

28min.

2023

12.    

Sampo

Marziyeh Riahi

Iran

14min.

2023

13.    

Ashghal-ha va Arousak-ha (Junks & Dolls)

Manijeh Hekmat

 

Iran

66min.

2023

14.    

Ablagh (Pinto)

Narges Abyar

Iran

115min.

2021

15.    

Sayheh

Zeynab Harifi

Iran

14min.

2023

16.    

Tria-del sentimento del tradire (Tria)

Giulia Grandinetti

Italy

18min.

2022

17.    

In-Visibles                       

Lia Beltrami

Italy

31min.

2023

18.    

How To Get Your Man Pregnant

Gyeongmu NOH

South Korea

30min.

2023

19.    

I Am Somebody

Jamillah van der Hulst

Netherlands, Pakistan, USA

97min.

2023

20.    

Blue Room

Ma-an L. Asuncion-Dagñalan

Philippines

103min

2022

21.    

Valeria

Olga Khoreva

Russia

30min.

2023

22.    

Sunday Mother

Eva Vexler

Russia

45min.

2022

23.    

A

Tatiana Zhukova

Russia

25min.

2022

24.    

Lifeline

Elena Rubashevska

Ukraine

31min.

2023

25.    

Sophia

Abigail Pickard Price

UK

75min.

2022

26.    

Pasang: In the Shadow of Everest

Nancy Svendsen

USA

72min.

2022

27.    

Supermarket Affairs

Hang Luong Nguyen

Vietnam, USA

16min.

2022

 

 

 

Spiritual Film Section

Sl.
Title of Film
Director
Country
Dur.
Year

1.        

Pagol Sattar (Way of Craziness)

Sifat Ahmed

Bangladesh

10min.

2022

2.        

Surot (Reflection of Life)

Golam Rabbani

Bangladesh

14min.

2023

3.        

Icu (I See You)

Liton Kar

Bangladesh

12min.

2022

4.        

Salvation Of Tree

Fuaduzzaman Fuad

Bangladesh

20min.

2023

5.        

Bari Fire Buddha (When Buddha Returns Home)

Iqbal Hasan Khan

Bangladesh

30min.

2023

6.        

Gyuto

Filipa Kardoso

Belgium

60min.

2022

7.        

Kunanfinda: The Land of Death

Hansel Leyva Fanego

Cuba

68min.

2023

8.        

Voyages en têtes étrangères (Travels inside foreign heads)

Antonio AMARAL

France

120min.

2022

9.        

A House Near the Sun

Maryam Samadi,

Roni Schamlian

Germany

12min.

2023

10.    

Giddh (the scavenger)

Manish saini

India

25min.

2023

11.    

The Dreamcatcher

Ankit Santra

India

20min.

2023

12.    

Poovu (The flower)

Binoy George, Anish Babu Abbas

India

81min.

2023

13.    

Parvin

Mirabbas Khosravinezhad

Iran

82min.

2023

14.    

Seven Citrus Aurantium

Farshad Gol Sefidi

Iran

80min.

2023

15.    

Ghoghnous (Phoenix)

Mohsen Nabavi

Iran

13min.

2022

16.    

The Mirage

Santosh Dahal

Nepal

27min.

2021

17.    

The 3rd Man- Makram j. Khoury

Adi Adwan

Palestine

53min.

2023

18.    

Majmouan (Subtotals)

Mohammadreza Farzad

Poland, Germany, Iran

16min.

2021

19.    

Tuda I obratno (There and Back)

Oleg Asadulin

Russia

108min.

2023

20.    

Déni Choubaga

Django Schrevens

Senegal

17min.

2023

21.    

İnsani Tinilar (Humanus Timbres)

Emre Gaviyel

Turkey

75min.

2024

 

 

Children Films Session

Sl.
Title of Film
Director
Country
Dur.
Year

1.        

Bulgarian Ship Sinks in Stormy Sea

Petrinel Gochev

Bulgaria

94min.

2022

2.        

Sluchaiat Tesla (The Tesla Case)

Andrey Hadjivasilev

Bulgaria

90min.

2022

3.        

Xiaohui He Ta De Niu (Xiaohui and His Cows)

Xinying Lao

USA

15min.

2023

4.        

Momo in Dubai

Ameen Aslam

India

102min.

2023

5.        

Pravas (Pravas the tour)

Vipul Sharma

India

95min.

2023

6.        

Kapitan (Captain)

Mohammad Hamzei

Iran

99min.

2022

7.        

Mahrokh’s doll

Mojtaba Zare, Maryam Javaheri

Iran

11min.

2023

8.        

Acolo Unde Bărcile Nu Ajung (Where No Ships Go)

Vlad Buzăianu

Romania

16min.

2023

9.        

Bebiya, babua, Anzorik, ya i mama (Bebia, Babua, Anzorik, Me and Mom)

Raul Geydarov

Russia

29min.

2023

10.    

Aul Challenge

Islam Satyrov

Russia

94min.

2023

 

 

Short & Independent Film Section

Sl.
Title of Film
Director
Country
Dur.
Year

1.        

Yellow

Elham Ehsas

Afghanistan, UK

13min.

2023

2.        

Nada De Todo Esto

Patricio Martínez, Francisco Cantón

Argentina, Spain, USA

18min.

2023

3.        

Ultimate Bliss

Miguel De Jesus

Australia, Portugal

14min.

2022

4.        

Nothing

Shahedul Islam Sifat

Bangladesh

15min.

2022

5.        

Tokai

Jasim Uddin Emon

Bangladesh

5min.

2023

6.        

Passenger

Evan Monawar

Bangladesh

12min.

 

7.        

A Letter of Postmaster

Supin Barman

Bangladesh

30min.

2023

8.        

Bunoful

Asif Rahman Saikat

Bangladesh

8min.

2023

9.        

Kotoi Rongo Dekhi Duniyai (I See Nuance)

Alif Mohammad

Bangladesh

6min.

2023

10.    

Rhythm

Mahdin Kamal Rhythm

Bangladesh

9min.

2023

11.    

Prithibi

Joy Peter Halder

Bangladesh

48min.

2023

12.    

Songini (Partner)

Nahid al mobin

Bangladesh

22min.

2023

13.    

Aakali

Hamed Kibria

Bangladesh

11min.

2023

14.    

Domer Chita

Yousuf Hafeez

Bangladesh

20min.

2022

15.    

Shishi Botoler Pass Fail

Ali Tareque

Bangladesh

25min.

2023

16.    

Byatirek (Withering blooms)

Jariyat Haider

Bangladesh

14min.

2023

17.    

Dainir Bashi

Niloy Chandra Das

Bangladesh

13min.

2022

18.    

Samparka (Family Bond)

Md Rashidul Islam (Rashed Manik)

Bangladesh

11min.

2022

19.    

Alternative

Shariful Islam (Shareef Anirbaan)

Bangladesh

4min.

2022

20.    

Antique Collector

Iftekher Khalid

Bangladesh

24min.

2023

21.    

Antoraay

Mursalin Sarker

Bangladesh

10min.

2023

22.    

Palki Flying an Emotion

Zhumur Asma Jui

Bangladesh

14min.

2023

23.    

Dairath (The Tale of Millennium)

Mrittika Rashed

Bangladesh

21min.

2023

24.    

Monoban (The Photograph)

Rabi Ahmed

Bangladesh

15min.

2023

25.    

The Scrap

Masudur Rahman

Bangladesh

48min.

2023

26.    

Chata (The Umbrella)

Fidel Drong

Bangladesh

16min.

2023

27.    

The Trap of This Society

Apu Sharma

Bangladesh

9min.

2022

28.    

Shurja Mukhi (The Sunflower)

Mohiuddin Al Arabi

Bangladesh

19min.

2023

29.    

Joy Bangla

Shaila Rahman Tithi

Bangladesh

23min.

2023

30.    

Shadhinota, Ai Shobdoti Kibhabe Amader Holo (Independence, How Come This Word Become Ours)

Shamim Al Amin

Bangladesh

26min.

2023

31.    

Cinzas e Nuvens (Extended Presences)

Margaux Dauby

Belgium, Portugal

13min.

2023

32.    

Lullaby for Stanislav

Hanna Hertman

Belarus

20min.

2023

33.    

Piel Devota – Devotional skin

Constanza Caceres, Francisca Basaure

Chile

28min.

2022

34.    

Todo Incluido (All-inclusive)

Duván Duque Vargas

Colombia, France

21min.

2022

35.    

Sahbety (My Girl Friend)

Kawthar Younis

Egypt

18min.

2022

36.    

Shay (Tea)

Ayman Sousa

Egypt

17min.

2022

37.    

I Promise You Paradise

Morad Mostafa

Egypt, France, Qatar

25min.

2023

38.    

Auxiliaire

Lucas Bacle

France

25min.

2022

39.    

Keep

Lewis Rose

France, UK

22min.

2023

40.    

Yama

Andreas Vakalios

Greece

15min.

2022

41.    

Greenhouse

George Georgakopoulos

Greece

18min.

2023

42.    

Fár

Gunnur Martinsdóttir Schlüter

Iceland

6min.

2023

43.    

Teere Bendho Na (Unanchored)

Niranjan Kumar Kujur

India

37min.

2022

44.    

Shonar Khacha (The Golden cage)

Prataya Saha

India

11min.

2023

45.    

Papa Ko Pani Se Dar Lagta Hai (My Father Is Afraid of Water)

Prateek Rajendra Srivastava

India

28min.

2023

46.    

48 Hours

Azadeh Moussavi

Iran

21min.

2022

47.    

Tangeh (The Strait)

Meghdad Jalali

Iran

30min.

2022

48.    

Fisherman

Mehdi Zamanpour Kiasari, Manan Janbarari

Iran

12min.

2022

49.    

Angello

Ali Kianesi

Iran

17min.

2023

50.    

Soren

Sahar Shadloo

Iran

20min.

2023

51.    

Waltz

Parto Eshragh

Iran

21min.

2023

52.    

Transit

Baqer Al-Rubaie

Iraq

17min.

2023

53.    

Colorcarne (Skintone)

Alberto Marchiori

Italy

10min.

2023

54.    

Quello che è mio (What Is Mine)

Gianni Cesaraccio

Italy

20min.

2023

55.    

Malafede

Chiara Borsini, Paolo Corazza, Marialuisa Greco

Italy

26min.

2023

56.    

Ad Alma (To Alma)

Giuseppe Cardaci

Italy

16min.

2022

57.    

Talk to Me

Jimmy Ming Shum

Japan

15min.

2024

58.    

Ao to Shiro (Blue and White)

Hiroyuki Nishiyama

Japan

28min.

2022

59.    

Wa Thakarina Wa Unthana (Our Males and Females)

Ahmad Alyaseer

Jordan  

12min.

2022

60.    

Dielli

Dritero Mehmetaj

Kosovo, Czech Republic

21min.

2023

61.    

The Woman Pastor

Julien Kobersy

Lebanon

9min.

2023

62.    

Junko

Minsho Limbu

Nepal

15min.

2021

63.    

Tits

Eivind Landsvik

Norway

12min.

2023

64.    

Dream Town

Jhun Ablaza Monterde

Philippines

20min.

2023

65.    

Sasha

Maria Viktorova

Russia

25min.

2023

66.    

Evseyev: Recognition at the cost of life

Andrew Ogorodnikov

Russia

25min.

2022

67.    

Povratak kući (The Return Home)

Nikola Polic

Serbia

17min.

2023

68.    

Enjoy your stay

Chantelle Ng

Singapore

12min.

2023

69.    

Jjigae

Jero Yun

South Korea

26min.

2023

70.    

Bergie

Dian Weys

South Africa

7min.

2022

71.    

à moitié d’âme (Half soul)

Marwen Trabelsi

Tunisia

24min.

2021

72.    

Dammi

Yann Mounir Demange

UK

19min.

2023