14th. Dhaka International Film Festival
Screening Schedule: Opening and Closing Ceremony, Cinema of the World, Retrospective & Tribute, Venue: National Museum-Main Auditorium

Date/Day 10.30 A.M. 1:00 P.M Opening Ceremony 7:30 P.M.
14.01.16

Thursday

4:00 P.M. Cinema of the World
 

 

Under Construction
Dir- Rubaiyat Hossain
88min | Bangladesh
Showroom
Dir – Fernando Molnar
80min. | Argentina
15.01.16

Friday

10.30 A.M. 1:00 P.M 3:00 P.M. 5:30 P.M. 7:30 P.M.
Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Retrospective
Lucia’s Secret
Dir- Becky Garello
96min.| Argentina
Dancing With Maria
Dir- Ivan Gergolet
75min.|Argentina,Italy,Slovenia
Voldtekt
Dir- Anja Breien
93min.| Norway
16.01.16

Saturday

Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Dominguinhos
Dir- Joaquim Castro, Eduardo Nazarian, Mariana Aydar
86min. | Brazil
Life in Metaphors -A Portrait of Girish Kasa Ravalli
Dir- Op Srivastava
84min.| India
Chess Game
Dir- Luis Antonio Pereira
90min.| Brazil
Fremdkorper (Foreign Body)
Dir- Christian Werner
64min.| Germany/Turkey
Montedoro
Dir- Antonello Faretta
90min.| Italy
17.12.16

Sunday

Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World & Children
Cinema of the World Cinema of the World
Madeleine
Dir- Lorenzo Ceva Valla; Mario Garofalo 94min.| Italy/Hungary
Hilda
Dir- Andres Clariond Rangel
88min.| Mexico
Sunakali
Dir- Bhojraj Bhat
51min.| NepalFarar Az Ghaleh Roudkhan (The Escape From The Castle)
Dir- Gholamreza Ramezani
71min.| Iran
Ladder To Damascus
Dir- Mohamed Malas
95min.| Qatar, Lebanon, Syria
Elena
Dir- Lin Jing-jie
138min.| Taiwan
18.01.16

Monday

Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
Unlikely Heroes (Schweizer Helden)
Dir- Peter Luis
94min.| Switzerland
Salt Bridge
Dir- Abhijit Deonath
110min.|India/Australia
The Edit
Dir- Alireza Razazifar
93min| UK/Iran
Champ of the Camp
Dir- Mahmoud Kaabour
74min| United Arab Emirates, Qatar, Lebanon
Tasfiya (Purification)
Dir- Sharofat Arabova
73min| Tajikistan
19.10.16

Tuesday

Cinema of the World Retrospective Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World
The Fool (Durak)
Dir- Yury Bykov
116min.| Russia
Hustruer 1
Dir- Anja Breien
81min.| Norway
Kushuthara
Dir- Karma Deki
92min.| Bhutan
Sutopar Thikana (Her Own Address)
Dir- Proshoon Rahman
114min.| Bangladesh
Magkaka Baung (The Coffin Maker)
Dir- Jason Paul Laxamana
102min.| Philippines
20.01.16

Wednesday

Cinema of the World Retrospective Retrospective Retrospective Retrospective
Chess Game
Dir- Luis Antonio Pereira
90min.| Brazil
Games of Love and Loneliness
Dir- Anja Breien
95min.| Norway
Next of Kin
Dir- Anja Breien
92min.| Norway
The Witch Hunt
Dir- Anja Breien
89min.| Norway
Hustruer 2
Dir- Anja Breien
84min.| Norway
21.01.16

Thursday

10.30 A.M. 1:00 P.M     7:30 P.M.
Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Cinema of the World Retrospective
Fremdkorper (Foreign Body)
Dir- Christian Werner
64min.| Germany/Turkey
Lucia’s Secret
Dir- Becky Garello
96min.| Argentina
Life in Metaphors -A Portrait of Girish Kasa Ravalli
Dir- Op Srivastava
84min.| India
The Edit
Dir- Alireza Razazifar
93min| UK/Iran
Hustruer 3
Dir- Anja Breien
73min.| Norway
22.01.16

Friday

  Closing Ceremony
  4:00 P.M.

Screening Schedule: Short & Independent and Scandinavian/Nordic Film Session, Venue: National Museum- Sufia Kamal Auditorium

Date/Day 10:30 A.M. 1:00 P.M 3:00 P.M. 5:30 P.M. 7:30
14.01.16

Thursday

     
15.01.16

Friday

Dans La Cour (In The Courtyard)
Dir- Pierre Salvadori
97min.| France
Hippocrate
Dir- Thomas Lilti
102min.| France
Jagten (The Hunt)
Dir- Thomas Vinterberg
111min.| Denmark
16.01.16

Saturday

Dodstrilogien (The Death Trilogy)
Dir- Soren Grau
17min.| Denmark4014
Dir- Stephan Aube
5min.| Denmark

Mun Vuoro (My Turn)
Dir- Hanna Nordenswan
13min.| Finland

Som vi minns det (As We Recall)
Dir- Mia Hafren
30min.|Finland

The Routine
Dir- Emilie K Beck
10min.| Norway

Manislam
Dir- Nefise Ozkal Lorentzen
60min.| Norway

A Thousand Times Good Night
Dir- Erik Poppe
112min.| Norway
Einars Forsvinningsnummer (The Vanishing Act of Einars)
Dir- Elsa Kvamme
58min.| Norway

Nar Tararna Fallit (When Tears Have Fallen)
Dir- Henrik Henziger
20min.| Sweden

Antboy
Dir- Ask Hasselbalch
77min.| Denmark
The 100-Year-Old Man who climbed out the window and disappeared
Dir- Felix Herngren
104min.| Sweden

The Bicycle Man
Dir- Aarne Norberg
13 min.| Finland

17.01.16

Sunday

Jeanne

Dir- Emilie Vloeberghs|16min.| Belgium

De Vloed (The Flood)
Dir- Ines Eshun
10min.| Belgium

Pan Ruo Yun Ni (Cloud & Mud)
Dir- Acheng Dong
15min.| China

Anfibio
Dir- Héctor Silva Núñez
16min.| Cuba, Venezuela

La Salle D’attente (The Waiting Room)
Dir- Alexandre Mermaz
12min.| France

The Heavy Load
Dir- Joshua J. Krull
22min.| Germany

Red Hulk
Dir- Asimina Proedrou
28min.| Greece

Agua para Tabatô (Water to Tabato)
Dir-Paulo Carneiro
45min| Guinea-Bissau, Portugal

One Eye Shut
Dir- Andamion Murataj 15min.| Albania

Long Way Down
Dir- Ashley Harris
12min.| Australia

Simorgh (The Phoenix)
Dir Nora Niasari
23min.| Australia

Ketchup Kid
Dir- Patrick Vollrath
19min.| Austria

Rainbow
Dir- Mahmood Alshaikh
15min.| Bahrain

Smile You’re Dying (Ebtasim Fa’anta Tamout)
Dir- Waseem Al-Sayed
14min.| Syria

Pink
Dir- Arkus Arkus
8min.| UAE

Lifelines
Dir- Ross Harrison
16min.| UK

Beverly
Dir- Alexander Thoma
25min.| UK

My Girl Friend
Dir- Dejan Mraovic
4min.| USA

Tia Patrocinio
Dir-
22min.| Portugal

Shredder
Dir- Mikhail Dovzhenko
19min.| Russia

Olga, Olenka
Dir- Alicia Diaz Jimenez
8min.| Spain

Scrabble
Dir- Cristian Sulser
12min.| Switzerland

Between
Dir- Linus Baumann
29min.| Switzerland

18.01.16

Monday

One Eye Shut

Dir- Andamion Murataj |15min.| Albania

Long Way Down
Dir- Ashley Harris|12min.| Australia

Simorgh (The Phoenix)
Dir Nora Niasari
23min.| Australia

Ketchup Kid
Dir- Patrick Vollrath
19min.| Austria

Rainbow
Dir- Mahmood Alshaikh
15min.| Bahrain

Jeanne
Dir- Emilie Vloeberghs
16min.| Belgium

De Vloed (The Flood)
Dir- Ines Eshun
10min.| Belgium

Pan Ruo Yun Ni (Cloud & Mud)
Dir- Acheng Dong
15min.| China

Anfibio
Dir- Héctor Silva Núñez
16min.| Cuba, Venezuela

La Salle D’attente (The Waiting Room)
Dir- Alexandre Mermaz
12min.| France

The Heavy Load
Dir- Joshua J. Krull
22min.| Germany

Red Hulk
Dir- Asimina Proedrou
28min.| Greece

Agua para Tabatô (Water to Tabato)
Dir-Paulo Carneiro
45min| Guinea-Bissau, Portugal

P.T.S.D 11
Dir- Ehsan Hemati
29min.| Iran

It Hits Upon The Roof
Dir- Teymoor Ghaderi
3min.| Iran

Sexy Shopping
Dir- Antonio Benedettio, Adam Selo
20min| Italy

Sonata (The Sonate)
Dir- Durim Kryeziu
29min.| Kosovo

Untold Story
Dir- Arber Krasniqi
13min.| Kosovo

A Little Longer
Dir- Stanislavs Tokalovs
29min.| Latvia

Antoine (Antoine)
Dir- Cyrus Neshvad
12min.| Luxembourg

Kamaro (Bonded Labor)
Dir- Arun D Joshi
23min.| Nepal

Konsensya
Dir- Elyza Esquivel
38min.| Philippines

19.01.16

Tuesday

Tia Patrocinio
Dir-
22min.| Portugal

Shredder
Dir- Mikhail Dovzhenko
19min.| Russia

Olga, Olenka
Dir- Alicia Diaz Jimenez
8min.| Spain

Scrabble
Dir- Cristian Sulser
12min.| Switzerland

Between
Dir- Linus Baumann
29min.| Switzerland

Smile You’re Dying (Ebtasim Fa’anta Tamout)
Dir- Waseem Al-Sayed
14min.| Syria

Pink
Dir- Arkus Arkus
8min.| UAE

Lifelines
Dir- Ross Harrison
16min.| UK

Beverly
Dir- Alexander Thomas
25min.| UK

My Girl Friend
Dir- Dejan Mraovic
4min.| USA

The Reunion
Dir- Anna Odell
89min.|SwedenLast Base
Dir- Aslak Danbolt
15min.| Norway
Identity
Dir- Ruhul Robin Khan
12min.| Bangladesh

Bibek (The Conscience)
Dir- Saif Sumon
45min.| Bangladesh

Nagorik (The Citizen)
Dir- Khondokar Md. Jakir
13min.| Bangladesh

Chour (The Thief)
Dir- Shajahan Shamim
8min.| Bangladesh

At The End of An Endless River
Dir- Chowdhury Nayeem Bin Atiqe
6min.| Bangladesh

Graash (The Eclipse)
Dir- Kazi Atiqur Rahman
8min.| Bangladesh

Bishkanta (The Poison Thorn)
Dir- Farzana Boby
40min.| Bangladesh

I Am Yet To See Delhi
Dir- Humaira Bilkis
19min.| Bangladesh

Champa Jhiripara
Dir- Dil Afrose Jahan Chaity; Mumit Mahbub
7min.| Bangladesh

Kukurer Proti
Dir- Md.Ariful Islam
10min.| Bangladesh

Ankurodgom(The Blooming Poetry)
Dir- Sharif Reza Mahmud
10min.| Bangladesh

Ongkar
Dir- Md Humaon Kabir
11min.| Bangladesh

20.01.16

Wednesday

Hotell
Dir- Lisa Langseth
97min.| Sweden
Trespassing Bergman
Dir- Jane Magnusson, Hynek Pallas
107min.| Sweden
Ego
Dir- Lisa James Larsson
105min.| Sweden
A Thousand Times Good Night
Dir- Erik Poppe
112min.| Norway
The 100-Year-Old Man who climbed out the window and disappeared
Dir- Felix Herngren
104min.| Sweden
21.01.16

Thursday

Ego
Dir- Lisa James Larsson
105min.| Sweden
Dans La Cour (In The Courtyard)
Dir- Pierre Salvadori
97min.| France
Hippocrate
Dir- Thomas Lilti
102min.| France
Trespassing Bergman
Dir- Jane Magnusson, Hynek Pallas
107min.| Sweden
Hotell
Dir- Lisa Langseth
97min.| Sweden
22.01.16

Friday

  Dodstrilogien (The Death Trilogy)
Dir- Soren Grau
17min.| Denmark

4014
Dir- Stephan Aube
5min.| Denmark

Mun Vuoro (My Turn)
Dir- Hanna Nordenswan
13min.| Finland

Som vi minns det (As We Recall)
Dir- Mia Hafren
30min.| Finland

The Routine
Dir- Emilie K Beck
10min.| Norway

Manislam
Dir- Nefise Ozkal Lorentzen
60min.| Norway

The Reunion
Dir- Anna Odell
89min.|Sweden

Last Base
Dir- Aslak Danbolt
15min.| Norway

Sarmaya Kotha (Stray Dog)
Dir- Sujan Kumar Dev, Abu Sufiun Md. Mostafij-ul-Haque, Humayun Ahmed
9min.| Bangladesh

Einars Forsvinningsnummer (The Vanishing Act of Einars)
Dir- Elsa Kvamme
58min.| Norway

Nar Tararna Fallit (When Tears Have Fallen)
Dir- Henrik Henziger
20min.| Sweden

Screening Schedule: Australasian Competition, Woman Filmmaker, Scandinavian Film Section, Spiritual Section and Children Section. Venue: Public Library Auditorium

Date/Day 10:00 A.M 1:00 P.M. 3:00 P.M. 5:30 P.M. 7:30 P.M.
 

14.01.16

Thursday

Children Section Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition
Birds of Passage
Dir- Oliver Ringer
80min.| France, Belgium
Samt Al Rai (The Silence of the Shepherd)
Dir- Raad Moshatat
104min| Iraq
Above The Clouds
Dir- Pepe Diokno
90min.| Philippines
Sara
Dir- Khalil Al Mozian
85min.|Palestine
Heavenly Nomadic
Dir- Mirlan Abdykalykov
81min.|Kyrgyzstan
 

15.01.16

Friday

Children Section Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition
Ava
Dir- Siamak Kashef Azar
76min.|Iran
Sivas
Dir- Hüseyin Kaan Müjdeci
97min| Turkey
Nabat
Dir- Elchin Musaoglu
105min|Azerbaijan
A Few Cubic Meters of Love
Dir- Jamshid Mahmoudi
90min.|Iran/Afghanistan
Se Mahi (Three Fish)
Dir- Hamidreza Ghorbani
90min|Iran
 

16.01.16

Saturday

Children Section Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition
Yek Rouze Sard (A Cold Day)
Dir- Mohammad Ali Talebi
80min.| Iran
Sara
Dir- Khalil Al Mozian
85min.|Palestine
Bridge
Dir- Dr. Amit Biswas
125min.|India
Atthannu Mattu Kanaja (Fig Fruit And The Wasps)
Dir- M S Prakash Babu
90min| India
Tajrish…An Unfinished Story
Dir- Pourya Azarbayjani
80min.| Iran
 

17.01.16

Sunday

Children Section Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition Woman Filmmaker Section
Aseman-E-Abi-E Madaram (Mother’s Blue Sky)
Dir- Ali Ghavitan
82min.|Iran
Tajrish…An Unfinished Story
Dir- Pourya Azarbayjani
80min.| Iran
Heavenly Nomadic
Dir- Mirlan Abdykalykov
81 min.|Kyrgyzstan
Above The Clouds
Dir- Pepe Diokno
90min.| Philippines
SIn & Illy Still Alive
Dir- Maria Hengge
71min.| Germany
 

18.01.16

Monday

Children Section Australasian Competition Australasian Competition Woman Filmmaker Section Woman Filmmaker & Nordic Section
Farar Az Ghaleh Roudkhan (The Escape From The Castle)
Dir- Gholamreza Ramezani| 71min.|
Taandro
Dir- Samten Bhutia
111min.| Nepal
Samt Al Rai (The Silence of the Shepherd)
Dir- Raad Moshatat
104min| Iraq
Under Construction
Dir- Rubaiyat Hossain
88min.|Bangladesh
The Third Eye
Dir- Modhurima Sinha
10min.| India

No End
Dir- Josephine Massarella
7min.| Canada

Odos Iridos (Rainbow Street)
Dir- Myrna Tsapa
48min.| Greece

Mun Vuoro (My Turn)
Dir- Hanna Nordenswan
13min.| Finland

 

19.01.16

Tuesday

Children Section Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition Spiritual & Woman Filmmaker
Aarohi(The Flight of Steps)
Dir- Arup Manna|
101min.| India
The Last Executioner
Dir- Tom Waller
95min.|Thailand
The Killing Order
Dir- Ji Zhi
102min.|China
Anil Bagchir Ek Din (A Day in The Life of Anil Bagchi)
Dir-Morshedul Islam
114min.| Bangladesh
Mothers Faith, My Destiny
Dir- Hilde M. Haug
46min.| Norway

Someday We’ll Know
Dir- Yuen Ping Chong
30min.| Hong Kong

 

20.01.16

Wednesday

Children Section Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition
The Other’s Father
Dir- Yadollah Samadi
110min.|Iran
Hand In The Glove
Dir Yusuke Inaba
70min.|Thailand/Japan
Above The Clouds
Dir- Pepe Diokno
90min.| Philippines
Jalal’s Story
Dir- Abu Shahed Emon
121min.|Bangladesh
Sivas
Dir- Hüseyin Kaan Müjdeci
97min| Turkey
 

21.01.16

Thursday

Children Section Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition
Child Haus
Dir- Luisitio Ignacio     |Philippines
Se Mahi (Three Fish)
Dir- Hamidreza Ghorbani
90min|Iran
Sekyu (The Guard)
Dir- Joel C. Lamangan
89min|Philippines
Ghashful
Dir- Akram Khan
117min.|Bangladesh
Bridge
Dir- Dr. Amit Biswas
125min.|India
 

22.01.16

Friday

Children Section Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition Australasian Competition
Snow Pirates
Dir- Faruk Hacihafizoglu
83min.|Turkey
Nabat
Dir- Elchin Musaoglu
105min|Azerbaijan
Taandro
Dir- Samten Bhutia
111min.| Nepal
Nota (Note)
Dir- Yasu Tanaka
95min.|Malaysia
Atthannu Mattu Kanaja (Fig Fruit And The Wasps)
Dir- M S Prakash Babu
90min| India

Screening Schedule: Retrospective, Spiritual Section Venue: Alliance Francaise de Dhaka, 26 Mirpur Road, Dhanmondi, Dhaka

Date/Day 10.00 A.M. 12:00 P.M 3:00 P.M. 5:00 P.M.
16.01.16

Saturday

Song Of My Mother
Dir- Erol Mintas
103min.| Turkey/France/Germany
My Life With A King
Dir- Carlo Enciso Catu
88min.| Philippines
Nobody Home
Dir- Michal BenTovin
60min.| USA/Jerusalem
Today
Dir- Reza Mirkarimi
87min.| Iran
17.01.16

Sunday

La pointe courte
Dir- Agnès Varda
86min.| France
Sans toi ni loi (Vagabond)
Dir-Agnès Varda
105min.| France
Jacquot de Nantes
Dir-118min.| France
Le glaneur et la glaneuse (The gleaners and I)
Dir- Agnès Varda
82min.| France
18.01.16

Monday

 

Madres De Los Dioses (Mothers of God)
Dir- Pablo Aguero
85min.| Argentina
Eclipse
Dir- Nusine Yernjakyan
14min.| Armenia

Are You A Pilgrim
Dir- Gian D. Ceccato
54min.| Canada

Lifeline
Dir- Bin Li
16min.| China

I Am You
Dir- Markku Hakala
13min.| Findland

O Touro (The Bull)
Dir- Larissa Figueireo78min.| Brazil
Brihonnola
Dir- Murad Parvez
124min.| Bangladesh
19.01.16

Tuesday

The Seventh Wish (Saatvin Khwahish)
Dir- Varun Trikha
28min.| IndiaThe Heart Of A Murderer
Dir- Catherine McGilvray
58min.| Italy
Brihonnola
Dir- Murad Parvez
124min.| Bangladesh
Today
Dir- Reza Mirkarimi
87min.| Iran
Mothers Faith, My Destiny
Dir- Hilde M. Haug
46min.| Norway

Acabo De Tener Un Sueno (I’ve Just Had A Dream)
Dir- Javier Navarro
8min.| Spain

Talking To The Air: The Horses Of The Last Forbidden Kingdom
Dir- Sophie Dia Pegrum
58 min.| USA/Nepal

20.01.16

Wednesday

Nobody Home
Dir- Michal BenTovin
60min.| USA/Jerusalem
Song Of My Mother
Dir- Erol Mintas
103min.| Turkey/France/Germany
My Life With A King
Dir- Carlo Enciso Catu
88min.| Philippines
 

 

Jury Meeting

21.01.16

Thursday

Le glaneur et la glaneuse (The gleaners and I)
Dir- Agnès Varda
82min.| France
Jacquot de Nantes
Dir- Agnès Varda
118min.| France
Sans toi ni loi (Vagabond)
Dir- Agnès Varda
105min.| France
Les plages d’Agnès (The Beaches of Agnès)
Dir- Agnès Varda
110min.| France

Screening Schedule: Woman Filmmaker Section, Venue: EMK Center, Midas Center, 9th Floor, No: 05 Road: 16 (old-27), Dhanmondi, Dhaka – 1209.

Date/Day 10.00 A.M. 12:00 P.M 3:00 P.M. 5:00 P.M.
16.01.16

Saturday

Para Los Amigos (Dear Friends)

Dir: Paulina Dana | 18m 48sec | Argentina

Piedra Libre (Woman Dance Memories)

Dir: Alejandra Vassallo, Pia Sicardi | 72min. | Argentina

Springtij (Spring Flood)
Dir: Jeannice Adriaansens | 27min.|BelgiumNo End
Dir: Josephine Massarella
6min. |CanadaGiven Your History
Dir: Molly McGlynn | 15min..|Canada

5 Tropoi Na Pethaneis (5 Way to die)
Dir: Constanina Daina Papadaki | 15min.|Cyprus

Q-Hullu (The Lunar Effect)
Dir: Emma Heino
21min. | Finland

Connective Patterns
Dir: Sari Palmgren
31min. | Finland

Chaque Jour Est Une Petite Vie (Every Day Is A Small Life)
Dir: Albane Fioretti
27min.| FranceDer Pfad (The Trail)
Dir: Elke Brugger
34min.| GermanyWintersreise (Winter’s Journey)
Dir: Susane Boeing
26 min. | Germany

Someday We’ll Know
Dir: Yuen Ping Chong
30min. | Hong Kong

Points of Origin
Dir: Anya Leta
19min. | India

Shiyar-e 143 (Track 143)
Dir: Narges Abyar
95min. | Iran

17.01.16

Sunday

Tragedy
Dir: Azita Mogouee
107min.| Iran
Must Black
Dir: Baran Sarmadi
2min. | IranSnowy Way
Dir: Azar Faramarzi
26min. | IranNo One Does Not Speak
Dir: Maryam Moosazadeh, Anzali 6min. | Iran

Koordinatat (The Coordinates)
Dir: Arbresha Rubovci
9min. | Kosovo

Topurak (Dust of The Earth)
Dir: Cholponai Borubaeva | 22min. | Kyrgyzstan

Taxi Driver
Dir: Kymbat Adylbekova
14min. | Kyrgyzstan

K2 and The Invisible Footmen
Dir: Iara Lee
54min.| Pakistan / Brazil/USA

Life Is Waiting: Referendum and Resistance in Western SaharaDir: Iara Lee
59min. | WesternSahara/USA/Spain

Am Ende Des Sommers (Summer’s End)
Dir: Stefanie Klemm
28 min. | Switzerland

Protect Me You
Dir: Jessica Kneipp
8min. | UK

Shadow Man
Dir: Afia Nkrumah
15min. | UK

The Crossing
Dir: Nathalie Biancheri
20 min. | UK

18.01.16

Monday

Under Heaven
Dir: Dalmira Tilepbergenova | 88min. | Kyrgyzstan
Para Los Amigos (Dear Friends)
Dir: Paulina Dana
19min. | Argentina 

Odos Iridos (Rainbow Street)
Dir: Myrna Tsapa
48min. | Greece

Springtij (Spring Flood)
Dir: Jeannice Adriaansens | 27min.|Belgium

No End
Dir: Josephine Massarella
6min. |Canada

Given Your History
Dir: Molly McGlynn
15min.|Canada

5 Tropoi Na Pethaneis (5 Way to die)
Dir: Constanina Daina Papadaki | 15min..|Cyprus

Q-Hullu (The Lunar Effect)
Dir: Emma Heino
21min. | Finland

Connective Patterns
Dir: Sari Palmgren
31min. | Finland

I Am Yet To See Delhi
Dir: Humaira Bilkis
19min. | Bangladesh /India

Piedra Libre (Woman Dance Memories)
Dir: Alejandra Vassallo, Pia Sicardi
72min. |Argentina

19.01.16

Tuesday

Points of Origin
Dir: Anya Leta
19min. | IndiaShiyar-e 143 (Track 143)
Dir:   Narges Abyar
95min. | Iran
Chaque Jour Est Une Petite Vie (Every Day Is A Small life)
Dir: Albane Fioretti
27min.| France

Der Pfad (The Trail)
Dir: Elke Brugger
34min.| Germany

Wintersreise (Winter’s Journey)
Dir: Susane Boeing
26 min. | Germany

Someday We’ll Know
Dir: Yuen Ping Chong
30min. | Hong Kong

Under Heaven
Dir: Dalmira Tilepbergenova
88min. | Kyrgyzstan
SIn & Illy Still Alive
Dir: Maria Hengge
70min. |
20.01.16

Wesnesday

The Third Eye
Dir: Modhurima Sinha
10min. | IndiaPoetry Of Omagh
Dir: Robyn Hugan
18min.| AustraliaNo Matter Who (A Qui La Faute)
Dir: Anne-Claire Jaulin | 18min. |France
Nirobey
Dir: Jannatul Ferdous Ivy  55min.| Bangladesh

Bishkanta (The Poison Thorn)
Dir: Farzana Boby
40min.| Bangladesh

Champa Jhiripara
Dir- Dil Afrose Jahan Chaity; Mumit Mahbub
7min.| Bangladesh

 

Under Construction
Dir: Rubaiyat Hossain
88min. | Bangladesh
 

Jury Meeting

21.01.16

Thursday

Am Ende Des Sommers (Summer’s End)
Dir: Stefanie Klemm
28 min. | SwitzerlandProtect Me You
Dir: Jessica Kneipp
8min. | UKShadow Man
Dir: Afia Nkrumah
15min. | UK

The Crossing
Dir: Nathalie Biancheri
20 min. | UK

K2 and The Invisible Footmen
Dir: Iara Lee
54min.| Pakistan / Brazil/USA

Life Is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara
Dir: Iara Lee
59min. | WesternSahara/USA/Spain

Must Black
Dir: Baran Sarmadi
2min.| Iran

Snowy Way
Dir: Azar Faramarzi
26min.| Iran

No One Does Not Speak
Dir: Maryam Moosazadeh, Anzali 6min.| Iran

Koordinatat (The Coordinates)
Dir: Arbresha Rubovci
9min.| Kosovo

Topurak (Dust of The Earth)
Dir: Cholponai Borubaeva
22min. | Kyrgyzstan

Taxi Driver
Dir: Kymbat Adylbekova
14min.| Kyrgyzstan

Tragedy
Dir: Azita Mogouee
107min.| Iran